Domů
Komoditní trhy
Gazprom: Ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku

Gazprom: Ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku

Komoditní trhy
1 komentář
7. říjen 2021, 16:17
ČTK

Rostoucí ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku. Na konferenci k situaci na trhu s plynem to dnes řekla šéfka exportní divize plynárenské společnosti Gazprom Jelena Burmistrovová. Dodala ale, že spolupráce mezi producenty a spotřebiteli by mohla pomoci situaci na trhu uklidnit.

Ceny zemního plynu letos vzrostly už o více než 800 procent. To s sebou nese obavy z inflace a také z toho, zda bude v zimě dost plynu k vytápění.

„Promptní trh v Evropě v současné době vykazuje vysokou cenovou kolísavost a dezorientuje odběratele i dodavatele. To přináší riziko destabilizace v celé regionální ekonomice,“ řekla Burmistrovová podle agentury Reuters. Promptní trh je trh k okamžitému dodání plynu, na rozdíl od dodávek dohodnutých dlouho dopředu podle dlouhodobých smluv a stanovených cen.

Burmistrovová zopakovala, že Gazprom své dlouhodobé závazky plní. To potvrdili i jeho největší evropští klienti. „Dodáváme plyn nad rámec dohodnutých smluv tam, kde je to technicky možné,“ zdůraznila šéfka exportní divize Gazpromu.

V souvislosti s výrazným cenovým kolísáním se objevily dohady, že Rusko má na prudkém růstu cen plynu zájem, protože by tím ospravedlnilo rychlejší zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Proti tomuto projektu se totiž stavějí Spojené státy i některé evropské země, podle nichž se tím v zásobování plynem jen zvýší závislost Evropy na Rusku. Moskva taková obvinění opakovaně odmítla.

Cena termínového kontraktu na zemní plyn pro evropský trh s dodáním v listopadu ve středu v jednu chvíli vzrostla až o 40 procent a dostala se nad 160 eur (4065 Kč) za megawatthodinu (MWh). Klesat začala týž den odpoledne, když ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko je připraveno dodávky zemního plynu do Evropy zvýšit. Dnes se ceny plynu stabilizovaly, kontrakt s dodáním v listopadu se kolem poledne prodával zhruba za 100 eur (2540 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem se ale cena pohybovala kolem 15 eur/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
8. říjen 2021, 22:46

To je celá EU , místo aby s Ruskem udělala dlouhodobou dohodu o dodávkách, kde by byla stabilní cena přijatelná pro obě strany tak spekulovala a chtěla významnou část plynu kupovat "levně" na burze. A najednou se všichni diví jak vyorané myši, že si plyn koupila levně Asie. Ona totiž burza když máte prakticky jednoho dominantního dodavatele funguje špatně, protože když si od něj vezmete málo plynu, tak on svoje závazky do puntíku splní a zbylý plyn prodá jinam, no jo jenže ti ostatní malí dodavatelé nedokáží pokrýt další požadavky no a tak cena na burze prudce vzroste. Samozřejmě lidem, kterým chybí logický úsudek toto nedojde a protože takoví lidé jsou ve vedení EU tak jsme v energetice tam kde jsme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se