Domů
Vodík
Německo představilo program na podporu výroby vodíku
Offshore větrný park Hornsea. Zdroj: Dong Energy
Zdroj: Dong Energy

Německo představilo program na podporu výroby vodíku

Německo vyhlásí v roce 2022 první tender na světě zaměřený na výrobu vodíku z větrné offshore energie. Podpora ve výši 50 milionů eur bude poskytnuta výrobcům ve výlučné ekonomické zóně Německa v Severním moři.

Německé ministerstvo hospodářství a energetiky zveřejnilo podpůrný program, který umožňuje vyčlenit oblasti v Severním moři pro výstavbu zdrojů, které budou vyrábět elektřinu pro elektrolýzu za účelem výroby zeleného vodíku. Informoval o tom server Recharge News.

Půjde tak veskrze o první výběrové řízení zaměřené na vodík na světě. Ministerstvo uvedlo, že první kolo výběrového řízení je naplánováno na příští rok. Ačkoli je program oficiálně technologicky neutrální, německá vláda předpokládá, že větrná energie na moři je nejpokročilejší technologií umožňující přímou výrobu vodíku na moři prostřednictvím elektrolýzy.

"Výroba zeleného vodíku na moři je skutečnou vizí budoucnosti s vysokým inovačním potenciálem. Výroba vodíku na moři může významně přispět k dekarbonizaci Německa jako průmyslové lokality," uvedl ministr energetiky Peter Altmaier.

Nový program byl oznámen v době, kdy energetický gigant RWE spolu se společností Shell a Siemens Energy oznámili plán do roku 2025 instalovat v blízkosti ostrova Helgoland dvě 14MW větrné turbíny Siemens Gamesa s integrovaným elektrolyzérem pro výrobu vodíku.

Plochy pro výrobu vodíku na moři ve výlučné hospodářské zóně budou přidělovány podle kvalitativních kritérií. Úspěšní uchazeči nejprve získají právo požádat o plánovací řízení v jedné oblasti. V dalším kroku mohou požádat o podporu.

Německá asociace větrných elektráren vládní nařízení zavádějící program uvítala jako první krok k započetí výroby vodíku na moři. Zároveň ale uvedla, že pro skutečné nastartování offshore výroby by bylo zapotřebí určit větší množství ploch v moři. Krom specifikace více oblastí je rovněž zapotřebí vypracování koncepcí pro připojení k síti a také regulační rámec pro schvalování elektrolyzérů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Ivan Novák
6. říjen 2021, 12:10

Předpokládám, že předmětné VTE budou připojeny k síti, takže když nebude foukat, poteče elektřina do elektrolyzéru z pevniny, kde ji vyrobí plynové elektrárny. Jestli to uspoří GHG oproti parnímu reformingu, jasné není, ale určitě se víc využijí ty podmořské kabely...

energetik
6. říjen 2021, 21:03

Připojení k síti by v tomto případě představovalo zbytečnou komplikaci, omezení a náklady.

Jiří
6. říjen 2021, 12:14

Takže je všechno v pořádku, Evropa má velký přebytek elektřiny, proto je teď elektřina nejlevnější v historii a může si dovolit ji plýtvat na výrobu vodíku. To jsem rád.

hlpb
6. říjen 2021, 12:39

Jiří, pro pochopení situace, za prvních 6 dnů v říjnu jedou německé uhelné a plynové elektrárny jen na cca 40% svého možného výkonu, protože v říjnu nadprůměrně fouká, denně by Německo bylo v těchto dnech schopné produkovat cca 500 GWh EE z fosilu více než produkuje

Mrazik
6. říjen 2021, 14:56

Jiste obyvatele zahreje na srdci zprava, ze sice aktualne mrznou a lednice tecou, protoze nefouka, ale predpoved na pristi tyden vypada dobre, zacne foukat.

Vinkler
6. říjen 2021, 15:10

Aha, tak proto je energie v plynu i EE tak levná.

Viz nejčtenější v hlavičce + Tisíce odběratelů.. + Pět zemí...

Jiří
6. říjen 2021, 15:41

Takže to mám chápat tak, že je to vlastně skvělé, protože můžeme vyrábět vodík v plynových/uhelných elektrárnách?

Josef
6. říjen 2021, 22:42

Ne oni jedou na maximum, protože na více nemají povolenky. V současné době totiž elektrárny prodávají el. energii ještě levně , protože plní dlouhodobé kontrakty jenže povolenky již nakupují za aktuální tržní ceny. Proto ve výsledku snižují výrobu a cena el. energie ve spotových cenách láme rekordy.

Martin
6. říjen 2021, 14:06

Jiri,

velmi dobre viete ako trh vyzera. Inak by ste tento portal necital.

Hejtujete.

Ci uz z rozmaru alebo z biznis zameru, neviem.

Vieme, ze Europa potrebuje zalozne zdroje. Toto je jeden z nich. Pri nadbytku vetra sa vodik vyrobi a pri nedostatku sa spotrebuje. Na mieste, s minimalnymi stratami.

A dana veterna elektraren bude stabilnejsia. Nie uplne ale to zase pokryju dalsie zdroje.

Jiří
7. říjen 2021, 00:20

Martine, představte si pohádkový svět, ve kterém je celková roční spotřeba elektřiny rovna celkové roční výrobě elektřiny generované ze 100 % OZE.

Bez jakékoli akumulace řekněme, že se využije 60 %, protože 40 % jsou nevyužité přebytky. Tak postavíme elektrolyzéry, budeme vyrábět vodík, chladit, stlačovat, uchovávat, přepravovat a vyrábět z něj elektřinu v době, kdy bude elektřina potřeba. Takovýto systém vyjde asi na polovinu částky, kterou stály zdroje elektřiny, ale z důvodu účinnosti celého cyklu se z těch 40 % dostane zpátky jen čtvrtina. Tedy při navýšení nákladů o 50 % dostaneme místo 60 % jen 70 % potřebné elektřiny. Elektřina z vodíku tak bude 5x dražší než z OZE i kdyby náklady na provoz byly nulové a nevyřeší se tím vůbec nic.

Teď se z pohádky vraťme do reálného světa, kde se generuje z OZE třeba 60 % elektřiny. Bez akumulace se využije 50 % a 10 % jsou přebytky, ale máme tu baterie, které při 4hodinové záloze dokáží toto využití dostat na 56 %. Postavíme tedy elektrolyzéry, využijeme ty 4 % přebytků do vodíku, stlačíme, zchladíme, vyrobíme elektřinu... a zbyde nám 1 %. Jenže výkonné elektrolyzéry budou muset být stejné jako v pohádkovém případě, tzn. za 50% navýšení nákladů dostaneme celé 1 % elektřiny navíc.

Pozn.: % občas znamená procentní bod a čísla jsou ukázková, aby to dobře vycházelo při účinnosti konverze elektřina->vodík->elektřina = 25 %. Ale snad z toho je jasná podstata.

Jo a byznys záměr to není, je to jen rozmar a přání, aby se z našich daní neinvestovalo do něčeho, co prostým dosazením do fyzikálních vzorečků nefunguje.

energetik
6. říjen 2021, 21:07

Pár dní dražší elektřiny nic moc neovlivní o to levnější potom bude.

richie
6. říjen 2021, 15:29

buduci rok spustia granty na pripravu/realizaciu testovacich/pilotnych instalacii - ake-take vysledky budu mozno 2028, dlasi rok/dva budu skumat ci je to ekonomicky udrzatelne (citaj - ci uz cena EE dostatocne narastla aby zaplatila aj tento tunel) a potom mozno zacnu komercnou instalaciou (ale stale este s dotaciami) ..

ale drzim im palce, cim skor zacnu tym skor zistia ake je to drahe - nech to stihnu este v ramci aktualneho volebneho obdobia

cakaju nas svetle zajtrajsky (teda skor tmave, ked budeme potme)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se