Domů
Energetika v ČR
Asociace: Trh se soláry loni v ČR dál rostl, za Evropou zaostává
Solární panel na střeše

Asociace: Trh se soláry loni v ČR dál rostl, za Evropou zaostává

Trh s fotovoltaikami loni v Česku dál rostl, bylo instalováno 6293 nových solárních elektráren o celkem výkonem 51,4 megawattu (MW). To je více než dvojnásobek proti roku 2019, kdy vzniklo 2905 zdrojů o celkovém výkonu 25,1 MW. I přes tento pozitivní trend ale ČR zaostává za většinou Evropy a stále nevyužívá svůj potenciál. Větší pozemní solární elektrárna nebyla opět postavena ani jedna. Na dnešní on-line tiskové konferenci to uvedl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář. Proti takzvanému solárnímu boomu je nárůst stále malý.

Tahounem české fotovoltaiky se podle Krčmáře loni staly komerční instalace na střechách podniků a továren. Celkem jich loni vzniklo 1373 s celkovým výkonem 28,8 MW. Asociace uvedla, že většina vznikla díky podpoře, kterou mohly firmy čerpat z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Průměrný instalovaný výkon nově instalovaných solárních zdrojů vzrostl loni v ČR z 7,3 kilowattu (kWp) na 8,3 kWp.

Rostoucí zájem o střešní fotovoltaiku potvrdil podle asociace loňský rok navzdory koronaviru také v segmentu malých střešních elektráren na rodinných domech. Podle dat ministerstva životního prostředí k programu Nová zelená úsporám bylo loni schváleno 4846 žádostí o podporu pro instalace solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 22,6 MW. Jedná se o téměř dvojnásobný nárůst proti roku 2019, sdělila asociace.

Trend potvrdila společnost ČEZ Prodej, která je jedním z lídrů trhu. Ve své dnešní tiskové zprávě uvedla, že loni nainstalovala 660 střešních fotovoltaik a 514 tepelných čerpadel. „Postavili jsme o 123 střešních fotovoltaik a 156 tepelných čerpadel víc. V letošním roce plánujeme tento růst ještě zrychlit,“ uvedl generální ředitel firmy Tomáš Kadlec. Podle firmy byl největší zájem o propojení fotovoltaiky s bateriovými systémy. Těchto řešení ČEZ Prodej loni instaloval 485, což se rovná tříčtvrtinovému podílu všech instalací.

„Je dobře, že se v Česku už nestaví pouze malé, rodinné solární elektrárny, ale i větší komerční instalace na střechách podniků. Pro dosažení cílů národního klimatického plánu však potřebujeme restartovat i výstavbu velkých solárních elektráren například na bývalých průmyslově znečištěných lokalitách,“ řekl dnes Krčmář.

Šancí na další rozvoj větších solárních elektráren mohou být podle asociace peníze z Modernizačního fondu.

Asociace dále uvedla, že podle dat evropské fotovoltaické asociace SolarPower Europe v roce 2020 vzrostl počet instalovaných solárních elektráren v zemích EU proti předchozímu roku o 11 procent na 18,2 gigawattu. Mnohem víc solárních elektráren než v Česku se podle ní instaluje nejen například v Belgii nebo Maďarsku, ale i v tradičně uhelném Polsku.

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren v posledních letech sice postupně roste, roční přírůstky jsou ale proti takzvanému solárnímu boomu stále malé. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního pololetí 2020 v ČR instalováno asi 2051 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí.

Při solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. Pozůstatkem této doby je každoročně vyplácená podpora. Celkové náklady na takzvané podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun. Předloni to bylo 45,4 miliardy Kč, solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun.

Nově instalovaný výkon solárních elektráren v ČR v posledních letech (v MW)

20174,8
201811
201925,1
202051,4

Zdroj: Solární asociace

Nově instalovaný výkon solárních elektráren ve vybraných evropských státech v roce 2020 (v MW)

Česko51,4
Polsko2200
Belgie600
Maďarsko600

Zdroj: Solární asociace na základě dat SolarPower Europe

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
pr
7. leden 2021, 16:26

A to je jenom špička ledovce. Těch, kteří začali využívat energii z FV je násobně více. Nepotřebují na to dotaci a do budoucna tomu zcela propadnou. Takže by bylo při zkoumání instalovaného výkonu zapotřebí spíš oslovit prodejce panelů než FV asociace. To by byla číslíčka.....

Pavel Lukavský
7. leden 2021, 20:04

Problém domácí FVE jsou drahé baterie. Sice se všude píše že cena LiFePo klesla na 100$/kWh ale v eshopech jsou ceny stále min čtyřnásobné. A to je pořád moc dlouhá návratnost.

pr
7. leden 2021, 21:36

Běžně se používají vyřazené akumulátory z elektromobilů. Cena je u nich již zajímavá. (samo že to nikomu nebudu dělat, na to nemá ;-) )

Pavel Lukavský
7. leden 2021, 22:43

Opravdu? Pár kWh bych koupil na hraní. Korona, nuda, už jsem dlouho nic nebastlil. Třeba se pak přestanu budit hrůzou ze spaní že mi zdražili proud.

pr
8. leden 2021, 12:31

forum mypower cz/viewtopic.php?f=64&t=6772

PetrV
7. leden 2021, 21:52

Greendeloví zloději raději dotace prožírají. Vítejte v čechách...O helmutech nemám lepší mínění...

Karásek
16. leden 2021, 19:24

Kde vznikl ten výraz Helmuti? Předpokládám, že na nějakém Ruskem provozovaném, nebo spolufinancovaném dezinformačním webu typu Sputnik, Parlamentní listy, Protiproud atd.. Putinovi a spol totiž vadí ty obnovitelné zdroje jejichž je (nejemn) Neěmecko průkopníkem. A vůbec se jim v tom nevede tak špatně, jak se říká a jak všichni straší. Pro Putina to ale může znamenat menší kšeft s ropou, plynem, jadernými reaktory a jaderným palivem. Proto ty útoky na OZE.

St
9. leden 2021, 17:06

Nějak mi tam chybí kolik dostali dotací. Kolik nás to stálo. Být na mě, tak jim ty dotace hned stopnu a svou předraženou elektřinu mohou prodávat "ekologicky" uvědomělým lidem, kteří o ní budou stát. Takto je to banda parazitů, která za přispění politiků nás všechny odírají.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se