Asociace: Trh se soláry loni v ČR dál rostl, za Evropou zaostává

DomůEnergetika v ČRAsociace: Trh se soláry loni v ČR dál rostl, za Evropou zaostává

Trh s fotovoltaikami loni v Česku dál rostl, bylo instalováno 6293 nových solárních elektráren o celkem výkonem 51,4 megawattu (MW). To je více než dvojnásobek proti roku 2019, kdy vzniklo 2905 zdrojů o celkovém výkonu 25,1 MW. I přes tento pozitivní trend ale ČR zaostává za většinou Evropy a stále nevyužívá svůj potenciál. Větší pozemní solární elektrárna nebyla opět postavena ani jedna. Na dnešní on-line tiskové konferenci to uvedl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář. Proti takzvanému solárnímu boomu je nárůst stále malý.

Tahounem české fotovoltaiky se podle Krčmáře loni staly komerční instalace na střechách podniků a továren. Celkem jich loni vzniklo 1373 s celkovým výkonem 28,8 MW. Asociace uvedla, že většina vznikla díky podpoře, kterou mohly firmy čerpat z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Průměrný instalovaný výkon nově instalovaných solárních zdrojů vzrostl loni v ČR z 7,3 kilowattu (kWp) na 8,3 kWp.

Rostoucí zájem o střešní fotovoltaiku potvrdil podle asociace loňský rok navzdory koronaviru také v segmentu malých střešních elektráren na rodinných domech. Podle dat ministerstva životního prostředí k programu Nová zelená úsporám bylo loni schváleno 4846 žádostí o podporu pro instalace solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 22,6 MW. Jedná se o téměř dvojnásobný nárůst proti roku 2019, sdělila asociace.

Trend potvrdila společnost ČEZ Prodej, která je jedním z lídrů trhu. Ve své dnešní tiskové zprávě uvedla, že loni nainstalovala 660 střešních fotovoltaik a 514 tepelných čerpadel. „Postavili jsme o 123 střešních fotovoltaik a 156 tepelných čerpadel víc. V letošním roce plánujeme tento růst ještě zrychlit,“ uvedl generální ředitel firmy Tomáš Kadlec. Podle firmy byl největší zájem o propojení fotovoltaiky s bateriovými systémy. Těchto řešení ČEZ Prodej loni instaloval 485, což se rovná tříčtvrtinovému podílu všech instalací.

„Je dobře, že se v Česku už nestaví pouze malé, rodinné solární elektrárny, ale i větší komerční instalace na střechách podniků. Pro dosažení cílů národního klimatického plánu však potřebujeme restartovat i výstavbu velkých solárních elektráren například na bývalých průmyslově znečištěných lokalitách,“ řekl dnes Krčmář.

Šancí na další rozvoj větších solárních elektráren mohou být podle asociace peníze z Modernizačního fondu.

Asociace dále uvedla, že podle dat evropské fotovoltaické asociace SolarPower Europe v roce 2020 vzrostl počet instalovaných solárních elektráren v zemích EU proti předchozímu roku o 11 procent na 18,2 gigawattu. Mnohem víc solárních elektráren než v Česku se podle ní instaluje nejen například v Belgii nebo Maďarsku, ale i v tradičně uhelném Polsku.

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren v posledních letech sice postupně roste, roční přírůstky jsou ale proti takzvanému solárnímu boomu stále malé. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního pololetí 2020 v ČR instalováno asi 2051 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí.

Při solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. Pozůstatkem této doby je každoročně vyplácená podpora. Celkové náklady na takzvané podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun. Předloni to bylo 45,4 miliardy Kč, solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun.

Nově instalovaný výkon solárních elektráren v ČR v posledních letech (v MW)

2017 4,8
2018 11
2019 25,1
2020 51,4

Zdroj: Solární asociace

Nově instalovaný výkon solárních elektráren ve vybraných evropských státech v roce 2020 (v MW)

Česko 51,4
Polsko 2200
Belgie 600
Maďarsko 600

Zdroj: Solární asociace na základě dat SolarPower Europe