Boom fotovoltaiky v ČR pokračuje, podporu čekají změny
ČEZ Distribuce za rok 2024 připojila do své sítě nové zdroje s celkovým instalovaným výkonem 658 MW, což odráží rekordní zájem o obnovitelné zdroje energie v České republice v posledních letech. Drtivá většina těchto přírůstků pocházela ze střešních fotovoltaických elektráren, které se staly klíčovým nástrojem pro decentralizovanou výrobu energie a přispěly k růstu udržitelné energetiky.
Celkově je v distribuční síti ČEZ připojeno téměř 133 000 zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie, jejichž kombinovaný instalovaný výkon činí 8 GW. Nejvíce nových střešních fotovoltaických elektráren (FVE) bylo letos zprovozněno ve Středočeském kraji, což potvrzuje význam tohoto regionu v rámci české energetiky.Tento růst je z velké části podpořen vládními dotacemi z programů, jako je Nová zelená úsporám, a legislativními změnami, které usnadňují připojování nových instalací.
Současný boom fotovoltaiky lze vnímat jako pozitivní signál, který naznačuje posun Česka směrem k zelenější energetické budoucnosti. Na druhé straně s sebou přináší výzvy, včetně potřeby modernizace distribuční soustavy, aby zvládala stále vyšší počet decentralizovaných zdrojů a zajišťovala stabilitu sítě.
„Abychom mohli připojovat rostoucí množství obnovitelných zdrojů, musíme neustále modernizovat distribuční soustavu a posilovat její kapacitu. Rekordní investice ve výši 19,7 miliardy korun nám umožní reagovat na tyto požadavky a zajistit spolehlivou a efektivní dodávku energie,“ uvedl Martin Zmelík, generální ředitel ČEZ Distribuce.
Podpora v budoucnu
V dlouhodobějším horizontu lze očekávat přesun rozvoje ze střešních FVE na rodinných domech směrem k více komerčním projektům. Navíc bylo oznámeno snížení dotace z Nové zelené úsporám, která od roku 2025 přinese hned několik změn. Mezi významné změny patří například:
- Peníze předem: Od roku 2025 budou žadatelé moci získat část dotace již před zahájením realizace projektu. Toto opatření má pomoci domácnostem, které nemají dostatek finančních prostředků na úvodní investici.
- Nižší maximální podpora na fotovoltaiku: Bude snížena podpora všech dílčích opatření z 50 % nákladů na 30 %, což znamená, že místo až 160 000 korun na fotovoltaiku získají žadatelé až přibližně 120 000 korun. Podporovaný výkon pro domácnosti se sníží z dosavadních 10 kilowatt peaků (kWp) na pět, přestože průměrná velikost instalace na rodinném domě obvykle dosahuje 7-8 kWp.
- Podpora bytových domů: Zvýhodnění pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytová družstva umožňuje financovat projekty rychleji, například díky možnosti čerpat zálohy na dotaci ještě před připojením systému k distribuční síti.
Nyní pro domácnosti zůstává pouze Nová zelená úsporám Light, nicméně lze očekávat, že SFŽP přijde s další výzvou v rámci Nové zelené úsporám, která spadá pod Modernizační fond.
Navzdory úpravám v Nové zelené úsporám a přísnějšímu posuzování stávající podpory pro fotovoltaiky, tak lze vidět pokračující podporu pro rozvoj OZE, což dále nahrává jejich dalšímu rozvoji.
Oznámená metodika pro vytyčení akceleračních zón, spolu s LEX OZE 3, který byl před pár dny schválen a měl by platit od začátku ledna 2025, by měly přinést další impuls pro růst těchto zdrojů v budoucnosti.Mohlo by vás zajímat:
Boom se změnami dotačních pravidel, zpřísněním norem a vyčerpáním alokovaných peněz skončil minulý týden. V příštím roce to bude bída s nouzí, kterou nepřežije mnoho firem. Těch pár zbývajících bude muset jít s cenami dolů a sáhnout i do svých dosavadních královských marží. Celkově vzato jde konečně program NZU alespoň trochu tím správným směrem, kterého se měl držet od samého začátku a který potřebuje ČR jako sůl - zateplováním domů. Bohužel se to i tak neobejde bez naprosto zbytečně vyhozených prostředků, které sežere administrativa okolo. Svépomocí to i tak vychází na třetinu nákladů, o které si řekne firma.
K omezení marží vůbec nemusí dojít. Nynější dotace - max 5kWp, 30% a 120 tis Kč znamenají, že instalace bude 5 kWp, pořádná baterka a cena FVE bude 360 tis Kč (takové ceny FVE 5kWp a baterkou 10 kWh jsou nyní na trhu). Přitom rozdíl ceny FVE 5 kWp a 10 kWp je malý. Přitom taková 10 kWp udělá i slušný výkon v zimě.
Pravděpodobně to dopadne tak, že lidi si udělají 5 kWp a tu si pak rozšíří - přidají panely za své. Bude to ale zbytečně znamenat dvojí papírování a nutnost dvojího přijetí instalační firmy.
Co se týče zateplování, tak to také nebývá kdovíjak efektivní. Pokud si někdo vymění za dotaci dvojskla za trojskla, tak má nová hezká okna, ale příliš energie neušetří. Podobně přidávání izolace k domům, které jsou již částečně zaizolované, navíc letos ještě ani nebyla pořádná zima. Sníh jsem ještě neviděl, venku je aktuálně 9 stupňů.
Baví mě ten zelený humor: pozitivní signál... přináší výzvy. Ale výsledek bohužel je: občane zaplat ty naše experimenty. Mysleli jsme to dobře, ale dopadne to jako vždycky.
"výzvy" - čti "problémy" ;-)
@Jan Kopecký 16. prosinec 2024, 20:57
Každý nový obor lidské činnosti přináší výzvy a problémy a ty je nutné řešit a vyřešit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se