ČEZ v pololetí zvýšil výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů o 15 procent
Energetická společnost ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně navýšila produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů energie o 15 procent. Vyrobila v nich 1,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. K vyšší výrobě přispěly zejména větrné a vodní elektrárny, které firma průběžně modernizuje. Produkce z fotovoltaik naopak klesla. ČTK o tom dnes informovala společnost ČEZ. Celkově ČR ve výrobě z obnovitelných zdrojů za evropským průměrem zaostává.
Nejvýrazněji u ČEZ stoupla výroba elektřiny ve vodních elektrárnách, meziročně o 31 procent. Těžily zejména z deštivého jara, nejvíce elektřiny dodaly do sítě v březnu a dubnu. Příznivé povětrnostní podmínky dále zvedly výrobu větrných elektráren o 18 procent. Naopak fotovoltaické elektrárny meziročně ztratily kvůli delší zimě a slabšímu osvitu 13 procent.
Letošní rok tak ČEZ zatím hodnotí z pohledu výroby v obnovitelných zdrojích jako příznivý. Podle firmy se potvrzují částečné schopnosti ekologických elektráren vzájemně vykrývat kolísání produkce jednotlivých typů zdrojů. „Pokud zrovna nesvítí slunce, může místo toho foukat nebo pršet. Flexibilitu v soustavě tak nemusí zajišťovat jen baterie a přečerpávací elektrárny, ale z části i samotné obnovitelné zdroje navzájem,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ Jan Kalina.
ČEZ chce do roku 2030 vybudovat 6000 megawatt nových zelených elektráren. Plán zahrnuje fotovoltaické i větrné elektrárny. „Česká energetická soustava potřebuje jak fotovoltaické elektrárny, které vyrábějí více v letních měsících, tak větrné elektrárny, které naopak více pomáhají pokrýt spotřebu v zimě,“ podotkl Kalina.
Společnost pokračuje také v modernizaci tuzemských vodních elektráren. Za posledních 15 let do nich investovala kolem 3,5 miliardy korun. „Výsledkem jsou zbrusu nová vodní soustrojí třeba na Lipně, Slapech a Kamýku nebo rostoucí úložná kapacita v našich přečerpávacích elektrárnách. Opravená vodní soustrojí mají celkový výkon přes 1400 MW, tj. zhruba tři čtvrtiny výkonu jaderné elektrárny Dukovany. Díky tomu navýší elektrárny svou průměrnou účinnost až o pět procent,“ řekl ředitel vodních elektráren ČEZ Robert Heczko.
I přes růst v posledních letech výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku dlouhodobě zaostává. Podíl solárních a větrných elektráren na celkovém objemu vyrobené elektřiny loni v České republice činil 3,7 procenta. To je výrazně za evropským průměrem, v celé EU byl tento podíl kolem 22 procent. K premiantům v Evropě patří sousední Německo, podíl výroby ze všech obnovitelných zdrojů energie tam loni činil 46 procent. Do roku 2030 chce Německo pokrýt z obnovitelných zdrojů až 80 procent výroby elektřiny.
sip rot
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se