Domů
Energetika v ČR
ČEZ vybral firmy, které za 1,69 miliardy Kč dostaví horkovod z Temelína
Jaderná elektrárna Temelín. Nucelar power plant Temelin
Zdroj: Flickr / Rainer Klute / CC BY-SA 2.0

ČEZ vybral firmy, které za 1,69 miliardy Kč dostaví horkovod z Temelína

Energetika v ČR
10 komentářů
13. prosinec 2021, 19:08
ČTK

Horkovod z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic dostaví firmy Elte a Energie – stavební a báňská. Náklady budou 1,69 miliardy Kč. Vítěznou dvojici firem vybral ČEZ v tendru. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Temelínský mluvčí Marek Sviták dnes ČTK potvrdil, že ČEZ tendr ukončil. Dodávky tepla z horkovodu by měly začít v roce 2023.

„Můžeme potvrdit, že jsme vybrali dodavatele, který horkovod do Českých Budějovic dokončí. Tendr je tedy ukončený. Dodavatele jsme vybrali v otevřeném výběrovém řízení dle zákona o zadávání veřejných zakázek. Zahájení dodávek tepla předpokládáme v roce 2023. Naší snahou je dokončit stavbu co nejdříve a v maximálně rozumně dosažitelné kvalitě,“ uvedl Sviták.

ČEZ se bude podle mluvčího snažit, aby firmy začaly stavět co nejdřív, datum ale neuvedl.

Horkovod dlouhý 26 kilometrů měl začít dodávat teplo do Budějovic na přelomu loňského a letošního roku. Stavba bude mít ale zhruba dva roky zpoždění, od konce loňského roku práce stojí. Letos v červnu ukončil krajský soud v Brně provoz firmy Tenza, která je v úpadku. Největší zakázkou Tenzy byly práce na horkovodu, zbývá z něj dokončit 11 z celkových 26 kilometrů. Náklady na horkovod byly podle informací z jara 2019 kolem 1,5 miliardy korun.

ČEZ vyhlásil nový tendr na horkovod v březnu. Teplárna České Budějovice a ČEZ uzavřely dodatek ke smlouvě o dodávkách tepla. Řeší vlivy možné vyšší inflace a víc fixuje ceny. Dodatek ke smlouvě obě strany již podepsaly, potvrdil dnes Sviták.

„Po vzájemné dohodě se podařilo odstranit negativní vliv případné budoucí vyšší inflace a ještě více zafixovat ceny po dobu platnosti smlouvy. ČEZ současně dodá teplárně hnědé uhlí o kvalitních parametrech. To znamená, že i před dokončením dekarbonizace by mohla být cena tepla v Českých Budějovicích stabilní,“ sdělil ČTK již dříve místopředseda představenstva teplárny Kollarczyk.

Potrubí horkovodu, který bude teplem zásobovat část Českých Budějovic, má být dlouhé 26 kilometrů. Tenza zatím společnosti ČEZ předala 15 kilometrů. Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů.

Firma Elte s.r.o. měla loni obrat 127 milionů Kč a skončila ve ztrátě po zdanění 8,1 milionu Kč. Loni měla vedle jiných zakázky pro českobudějovickou teplárnu i firmu ČEZ Teplárenská. Vyplývá to z výroční zprávy. Koncem loňského roku měla 42 zaměstnanců. Firma Energie – stavební a báňská se zhruba 280 zaměstnanci měla loni konsolidované tržby z výrobků a služeb 433,6 milionu a ztrátu po zdanění 77,8 milionu, jak vyplývá z účetní závěrky. Výsledky ovlivnila covidová pandemie, řada plánovaných zakázek se neuskutečnila, uvedla firma ve výroční zprávě. Mezi loňské nejvýznamnější zakázky počítá firma modernizaci úpravny vody Želivka, práce pro Správu úložišť radioaktivních odpadů nebo přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod Praha.

Věřitelé firmy Tenza přihlásili pohledávky zhruba za tři miliardy korun. ČEZ přihlásil do insolvenčního řízení pohledávky přes miliardu korun. O peníze se ale hlásí desítky dalších věřitelů. Tenza dluží i bankám, zdravotním pojišťovnám, dodavatelům i svým klientům. Pohledávky přihlásilo přes 200 věřitelů včetně Tepláren Brno, vyplývá z insolvenčního rejstříku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Vinkler
13. prosinec 2021, 19:30

I když Budějovice mají již rozjetě budování horkovodní sítě, zdaleka toho není dost.

Pavel Karásek
13. prosinec 2021, 21:32

O tom se mluví už několik let, jako by už bylo hotovo. Když se takto zdrží obyčejný horkovod, tak jak by se zdržela případná výstavba nové jaderné elektrárny? A jak by se prodražila?

Tomas Urbanek
13. prosinec 2021, 23:09

Regulacema ve vsem ztizime pripravy staveb tak, ze nejde rychle postavit ani autobusovou zastavku a pak budeme argumentovat tim, ze zadne stavby nema cenu stavet, protoze to trva moc dlouho.

Vazeni, tohle je cira DEMAGOGIE. Navic to svedci jen o vasi neznalosti a hlouposti.

Jeden priklad odvedle. Podle vas se ma prestat s vesmirnou astronomii jen proto, ze to trva dele nez bylo v planu a stoji to nekolikanasobek puvodniho rozpoctu (napr. dalekohled Jamese Webba)?

Vazne?

energetik
13. prosinec 2021, 23:49

To je nesmysl, jiné zdroje (mimo větrníků - ty se nepovolují) nemají se stavbami problém, tedy kromě čekání na distributory. Například KGJ 250kW přivezli zákazníkovi v kontejneru, jeden den napojovali teplovod a plyn a vykopali i díru na trafostanici. Další den přijela hotová trafostanice v kiosku a NN stranu také na druhý den připojili. Jen distributorovi potom trvalo dva roky rozstřihnout VN kabel a přetáhnout ho přes kiosek, dvě VN spojky a cca 8m kabelu tam a zpět a namontovat elektroměr. Kdyby se nečekalo na distributora tak ta KGJ mohla za nějaké 4 dny od zahájení stavby vyrábět.

A.O
14. prosinec 2021, 09:14

Tak ono, když jsou někteří úředníci naprosto neschopní a nejsou do rozhodnutí napsat ani řádně datum, z lhůt si dělají trhací kalendář a když se člověk odvolá, tak nadřízený orgán vydá rozhodnutí ještě blbější, není se čemu divit, že to všechno trvá tak dlouho. Přitom by stačilo, aby úřady dělaly svou práci tak, jak mají a bezchybně.

hellokitty
15. prosinec 2021, 11:22

regulace co aspon existuju su stale lepsie ako zakon ktory este neexistuje a uz tu mal davno byt... napr. ten o komunitnych elektrarnach

josef
14. prosinec 2021, 13:41

Spíše bych viděl problém v tom ,že výkon není dostatečný pro pokrytí potřeb celého města. Všechno co v ČB spálí centrální zdroje je v podstatě energie vyhozená oknem. To samé platí pro ostatní města v okolí jaderných elektráren jako je Písek , Strakonic , Vodňany ,Brno a další. Stát vyhazuje peníze na dotace za úspory energií , které mají mnohem menší efekt než kdyby se podílel na roztáhnutí horkovodů z jaderných elektráren v případě Dukovan do Brna a okolí v případě Temelína až do Prahy.

energetik
13. prosinec 2021, 21:33

A ani za tu cenu se nevyplatí.

Milan Bačík
14. prosinec 2021, 15:40

OZE? Ano máte pravdu, proto se musí dotovat.

Pavel Kožusznik
15. prosinec 2021, 19:40

Zajímavé a u nás v Havířově se fungující horkovod bude rušit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se