Domů
Rychlé zprávy
Dokončení slovenské jaderné elektrárny Mochovce se prodraží a opět opozdí

Dokončení slovenské jaderné elektrárny Mochovce se prodraží a opět opozdí

Spuštění dvou rozestavěných bloků jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku se oproti dosavadním plánům opět opozdí a projekt ještě více prodraží. Vyplývá to z oznámení největšího výrobce elektřiny v zemi, společnosti Slovenské elektrárne (SE), která již v minulosti opakovaně navyšovala rozpočet projektu a posouvala termín dostavby elektrárny. Slovenská vláda, která v SE drží 34 procent akcií, dnes vyjádřila prostřednictvím ministra hospodářství Petera Žigy nesouhlas s prodlužováním výstavby a se zvyšováním rozpočtu.

SE odhadly další navýšení rozpočtu dostavby zmíněné atomové elektrárny o 270 milionů eur (6,9 miliardy korun) na 5,67 miliardy eur (145,1 miliardy korun). V závislosti na termínu získání příslušných povolení by třetí blok elektrárny mohl být spuštěn až v příštím roce. Třetí blok je dokončen z 98,8 procenta a čtvrtý blok z 84,6 procenta.

„Nesouhlasíme s takovýmto návrhem, budeme požadovat vyvození personální odpovědnosti,“ řekl novinářům Žiga ke zvýšení rozpočtu dostavby a posunutí termínů.

Ilustrační foto
Dodal, že tyto změny musí schválit valná hromada SE.

SE naposledy loni posouvaly termín uvedení dvou rozestavěných bloků elektrárny v Mochovcích do provozu. Tehdy předpokládaly, že třetí blok bude spuštěn ve druhém letošním čtvrtletí a čtvrtý blok o rok později. Nejnovější odklad podnik zdůvodnil delším trváním testů a opožděním stavebních prací.

Třetí blok elektrárny by měl být technicky připraven k navezení paliva letos v létě. Následně bude muset podnik získat příslušná povolení, což může podle SE trvat až osm měsíců, a to i v souvislosti s očekávanými obstrukcemi účastníků řízení, zejména rakouských protiatomových organizací.

Například rakouská ekologická organizace Global 2000 tvrdila, že došlo ke snížení odolnosti stěn reaktoru elektrárny v Mochovcích. Žiga i slovenský úřad jaderného dozoru informace o technických nedostatcích stavby odmítli.

Ilustrační foto

„Z rakouské strany zaznívá množství nepravdivých informací a iracionální strašení,“ uvedl Žiga.

Dodal, že testy zařízení dopadly nad očekávání dobře a některé naměřené parametry dvojnásobně převýšily stanovené bezpečnostní limity. Podle Žigy dokončovaná elektrárna by ale nebyla uvedena do provozu, pokud se prokážou nedostatky stavby.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce v 90. letech pozastaveny. Obnoveny byly v roce 2008 poté, co majoritní podíl v SE získal italský koncern Enel.

První dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999. Do vlastnické struktury SE v roce 2016 vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding.

Adrian Bobok hej

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
hariprasad
17. duben 2019, 10:31

Kolikáté zdražení to už bylo? Je to pořád jako přes kopírák. Minimálně dvakrát tak dlouho a dvakrát dražší. Skoro vždycky. Dal by se na to zvést koeficient pravděpodobného dokončení a výše nákladů. Navrhuji 2,85 na oba sledované parametry ;-)

Jan Veselý
17. duben 2019, 11:05

Globální průměr je x 3.

Emil
17. duben 2019, 12:49

Ještě tu chybí hausnumero od pana Vaněčka a máme to komplet...

Milan Vaněček
17. duben 2019, 16:19

Všichni tři pánové, podívejte se na web atominfo. Zjistíte že s růstem ceny je to ještě horší (i pan Veselý podhodnocuje). ????

Emil
17. duben 2019, 17:18

Já to věděl. Takže kolik je ten globální průměr podle Vás? 5? 10? 100?

Milan Vaněček
17. duben 2019, 18:02

Podle atominfo šlo Flamanville 3 s cenou od 3,3 milardy EUR zatím na 10,9 milardy a v květnu 2019 bude známa ještě čerstvější cena a pořád to není dostaveno. A to je v EU, Francie náš vzor.

Není to atominfo néjaký konspirační web??? ????????

Emil
17. duben 2019, 19:21

Pane Vaněčku, co přesně nechápete na termínu globální průměr?

Milan Vaněček
17. duben 2019, 20:15

Zajímají mě ceny v EU, kde žiji a ne třeba v Číně. Co Vás zajímá je mi jedno.

Emil
17. duben 2019, 20:22

Rozumím. Takže Váš příspěvek měl začínat zhruba takto:

K tématu nemám nic, ale ...

hariprasad
17. duben 2019, 21:08

Bavíme se o článku výše. Mochovce. Globálně to bude podobné. ledaže bysle někde zariskoval a někde něco "zjednodušil". V jaderné energetice se ale žádná chyba nebo lajdáctví neodpouští. Po světě je takových pohrobků už celkem dost. Takže i celkový účet pak bude ještě mnohem vyšší.

Emil
17. duben 2019, 22:26

Bavíme se o globálním průměru (Vy jste ho nazval koeficient). Podle čeho usuzujete, že "to bude podobné"? To Vám tak jen připadá, nebo pro to máte i nějaká data?

hariprasad
19. duben 2019, 13:28

Dodejte také nějaká data vy. Proč bych pořád musel něco vyvracet jen já. Mě je to dost jasné. Dlouhodobá empirie a zkušenost s projekty v jiné oblasti. Čím je projekt větší a kritičtější, tím je větší problém. Cena a obtížnost roste exponenciálně. Dá se to okrouhat, ale za cenu kvality.

Emil
21. duben 2019, 16:24

Pokud budu do diskusí střílet čísla jako Vy, tak si je na rozdíl od Vás budu umět obhájit, o to vůbec nemějte strach. Rozhodně si ta čísla nebudu cucat z prstu a vyvozovat koeficienty na základě výstavby jedné elektrárny, která začala před 32 lety.

Petr
18. duben 2019, 09:54

A kdy zabrala EU už celý globální svět?

Já tedy vím, že mají bruselšní byrokraté ambice celý svět zachránit a do EU přestěhovat minimálně půlku Afriky, aby jim tady mohli dotovat bydlení a vytápění, ale stejně celý svět a globální řešení jsou prostě mnohonásobně větší než technicky upadající EU, kde už i kdysi v tom špičkoví Frantíci dávno zapoměli jak stavět jaderné elektrárny.

Česko by mělo do 2 let přichystat veškerá povolení, a příští rok maximum lidí i neziskově jen za náklady poslat pomáhat na zkušenou do Maďarska.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se