Domů
Energetika v ČR
EG.D osazuje sloupy vysokého napětí konzolami chránícími ptáky před proudem
Zdroj: EG.D
Zdroj: EG.D

EG.D osazuje sloupy vysokého napětí konzolami chránícími ptáky před proudem

Speciální konzoly umisťují technici společnosti EG.D na sloupy vysokého napětí, aby chránily ptáky před úrazem nebo smrtí elektrickým proudem. Každý rok osadí přes 2000 míst, chráněno je na distribučním území EG.D přes 90.000 sloupů, přesto každý rok hynou v Česku statisíce ptáků po zásahu elektrickým proudem. Novinářům to dnes řekli zástupci EG.D z energetické skupiny E.ON a České společnosti ornitologické (ČSO).

EG.D s ornitology spolupracuje od roku 1997. Pomáhají vytipovat místa, kde je osazení sloupů potřeba, protože tam často ptáci umírají nebo jsou zranění po zásahu elektrickým proudem. „Přirozené posedy v podobě stromů v intenzivně obhospodařované krajině s velkými lány již téměř neexistují, ptáci proto sloupy na polích a loukách rádi využívají – jednak aby si odpočinuli, jednak aby vyhlíželi kořist,“ uvedl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Ptáka zasáhne elektrický výboj, pokud si sedne na sloup a dotkne se vodiče nebo se křídly dotkne dvou sousedních vodičů.

Po zásahu proudem často hynou různé druhy větších ptáků, ať už jsou to dravci, sovy, čápi nebo krkavcovití. Často jde o káně lesní, kterých podle ornitologů uhyne v Česku ročně přibližně 40.000. „Nejnovější typ konzoly Birdsafe má jednak šikmá ramena, která ptákům brání dosednout na nebezpečná místa na sloupu, a zároveň dosedací tyč, která je umístěna tak, aby ptákům nehrozil úraz,“ popsal za EG.D Pavel Čada.

Ilustrační foto

Vedle těchto opatření využívá EG.D také speciální spirály na vedení vysokého napětí, díky nimž ptáci dráty lépe vidí a nenarazí do nich, nebo barevné plastové koule, které na dráty upozorňují spolu s opeřenci také piloty letadel.

Podle novely energetického zákona z roku 2009 by měly distribuční společnosti zabezpečit všechny sloupy vysokého napětí do roku 2024. „V tuto chvíli je již jisté, že tento zákonný termín se nepodaří dodržet. S kolegy z EG.D jsme proto vytvořili mapu, kde se protínají dvě vrstvy – výskyt vzácných druhů ptáků a úseky linek vysokého napětí. Díky tomu zajistíme, že energetici přednostně zabezpečí nejvíce rizikové sloupy. Jedná se o velmi dobře fungující příklad vzájemné spolupráce,“ uvedl Lukáš Viktora z ČSO.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
28. srpen 2023, 22:52

Jasně osazuje na poslední chvíli , aby co nejvíce peněz odvezli do Německa. Jinak se snaží investovat co nejméně. Zkuste si na jihu čech nebo Moravy požádat o FVE.....

Josef
29. srpen 2023, 17:28

A Vy jste je odhalil... Ona to montuje firma z CZ a ta zaměstnává koho a daní kde?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se