Domů
Energetika v ČR
Ekologové: Žádost o výjimku pro Počerady je v rozporu se zákonem
elektrarna počerady
Zdroj: ČEZ

Ekologové: Žádost o výjimku pro Počerady je v rozporu se zákonem

Žádost o výjimku ohledně emisí rtuti pro hnědouhelnou elektrárnu Počerady je podle ekologů v rozporu se zákonem. Není podle nich jasné, zda by elektrárna začala v budoucnu limity plnit, provozovatel také tají část podkladů. Elektrárna patřící do skupiny Sev.en Energy by díky výjimce mohla vypouštět čtyřnásobné množství rtuti proti limitům na ochranu zdraví, což je podle ekologů příliš. Zástupci organizací Frank Bold, Hnutí Duha a Greenpeace to uvedli na dnešní tiskové konferenci. Dnes se koná také jednání s účastníky řízení o udělení výjimky, o které rozhoduje Krajský úřad Ústeckého kraje. Evropská směrnice zpřísňující limity začne platit letos v srpnu.

Mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová v prosinci ČTK řekla, že elektrárna po modernizaci vyhoví většině nových požadavků kromě emisí rtuti. Tam by podle ní byly náklady na úpravy zařízení neúměrně vysoké proti přínosům. Proto chce výjimku, o kterou požádal už předchozí majitel elektrárny, společnost ČEZ.

S tím nesouhlasí Laura Otýpková z právnické organizace Frank Bold. „Když se podíváme na případ elektrárny Počerady, tak ta nesplňuje výjimku, že by náklady byly nepřiměřené přínosům pro životní prostředí. Protože ten emisní limit, který požaduje, je čtyřnásobný proti emisnímu limitu, který stanoví evropské právo,“ řekla.

Pokud by elektrárna výjimku dostala, mohla by vypouštět až 28 mikrogramů rtuti na metr krychlový. Otýpková upozornila, že metodický pokyn ministerstva životního prostředí doporučuje, aby výše výjimky pro rtuť počítala maximálně s 20 mikrogramy na metr krychlový.

„Zároveň je v rozporu s metodickým pokynem, že provozovatel odmítá říct, co s elektrárnou bude po skončení výjimky. Takže reálně hrozí, že po skončení výjimky, čtyřleté, bude žádat o další navazující výjimku,“ řekla Otýpková.

Jako problematické vidí i to, že provozovatel část podkladů tají s odkazem na obchodní tajemství. „Přitom se jedná o podklady, které v podobných řízeních o výjimkách jsou účastníkům běžně poskytovány,“ dodala.

Elektrárna Počerady je ve skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače od sklonku loňského roku. Stalo se tak o tři roky dříve proti původnímu plánu. ČEZ a Sev.en Energy loni uvedly, že se na urychlení prodeje dohodly s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Změnu majitele dlouhodobě kritizují ekologové, hlavně kvůli tomu, že Tykačova firma chce provozovat elektrárnu déle než ČEZ. Zástupci Sev.en Energy loni oznámili, že společnost chce zmodernizovat elektrárnu tak, aby mohla být v provozu i po roce 2028, kdy by měly začít platit další, ještě více zpřísňující limity Evropské komise.

Hnutí Arnika loni oznámilo, že Počerady byly předloni po elektrárně Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy druhým nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady jsou také s Prunéřovem a Tušimicemi ze skupiny ČEZ největším českým zdrojem skleníkových plynů. Hnutí čerpalo informace z dat Integrovaného registru znečišťování.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
PetrV
7. leden 2021, 12:16

Eko ekologisté by měli hlavně začít vyrábět stabilní ee a za své peníze. Ne že budou přisátí na cecek greendealu. Nic nevytvářejí a škodí kde mohou.

Komunistická nátlaková skupina...

Jan Veselý
7. leden 2021, 12:27

Ani mýtické "stabilní ee" nastojí na zákonem.

Jan Veselý
7. leden 2021, 12:27

... nad zákonem.

PetrV
7. leden 2021, 13:09

Tykač je jinej sekáč, ten si ty zelené komunisty zkorumpuje, zaváže, zmanipuluje.

A oni mu budou zobat z ruky.

Jan Veselý
7. leden 2021, 18:21

Ano, úplatky, lži a PR vyjdou levněji než práce inženýrů. Proto se vždycky zkusí nejdříve. Až potom se začne dělat skutečná práce.

PetrV
7. leden 2021, 22:34

Když se zelení greendealoví komouši nechávají uplácet. Zelená komunistická mafie blokovala obchvat plzně, kužvart za tunel blanka (neblokování) se stal ministrem, žerou dotace na ee a auta.

To je realita posledních 10 ti let.

Josef
8. leden 2021, 23:05

Jo to máte pravdu nad zákonem stojí jen úředníci z Bruselu......

Jan Veselý
9. leden 2021, 00:38

Trapné.

pr
7. leden 2021, 13:32

A proč by to jako měli dělat? Kvůli Vašim modrejm vočím? Prostě vyrábějí co jim vyhovuje a jak jim to vyhovuje. Tečka. Pokud máte požadavky tak máte prostor sebrat groše a pomocí smlouvy si je k plnění Vašich nadstandardních požadavků zavázat.

Vladimír Šťastný
7. leden 2021, 13:46

Jednak, rádoby "ekologové" toho nikdy moc nevyrobili, druhak, když se vaším heslem bude řídit Tykač, tak to bude špatně, že jo?

pr
7. leden 2021, 16:36

Nikoli pane Šťastný.

Pokud tykadlo splní všechny předpisy, tak jako je musíme splnit my ostatní, pokud zaplatí poplatky a daně i na přespříští rok, tak ať si vyrábí, koupí-li to od něj někdo. Jenže von jaksi kličkuje a očividně předpisy neplní. A na to jsme zase my tu ve vostravě sakra hákliví. I indián to vzdal a prodal. Bohužel to budeme muset vysvětlovat dalšímu indiánovi, ale oni zatím odvádějí pozornost jakobysporem o energie. Až jim dojde povolení tak budou taky skuhrat jací jsou to chudáčci, stejně jako tykadlo.

Jan Veselý
7. leden 2021, 18:17

Ostravští indiání postupně absolvovali (po tom, co jim v roce 2005 spočítali, že budou muset emise prachy snížit na 500 t/rok) všechny stupně korporátního fňukání:

1) Řekli, že za to nemůžou.

2) Řekli, že to není technicky možné.

3) Řekli, že to není ekonomicky možné.

4) Hádali se a odvolávali se proti rozhodnutím správních úřadů.

5) Řekli si o dotaci.

6) Udělali to.

7) Chlubí se jak jsou "eko", protože mají teď 400 t/rok.

V případě benzo(a)pyrenu z koksoven jsou aktuálně ve fázi 1 + fixlování emisních dat.

Jan Veselý
7. leden 2021, 18:17

Oprava: emise PRACHU (konkrétně PM10)

pr
7. leden 2021, 22:08

Ano, ty bilbórdy ze kterých čišela pýcha jak z regionu indiáni odsáli prachy, ten zde byl smutně a zuřivě veřejností přežvykován.

Josef
8. leden 2021, 23:12

PS: před 90% benzo(a)pyrenu vypouští domácnosti při pálení tuhých paliv, protože malé zdroje nemají jakékoli čištění spalin a ještě na to dostávají od státu dotace protože to požaduje Brusel, zelení tomu tleskají prý je to eko. Přitom ta nejhorší uhelná elektrárna u nás je proti tomu zlatá a pořádá se nesmyslný hon na auta a velké zdroje. Přitom je jasné, že celorepublikově ničí ovzduší domácnosti a dokud někdo nezakáže jako hlavní zdroj vytápění domů tuhá paliva, tak se nic nezmění.

Jan Veselý
9. leden 2021, 08:31

ad Josef) Benzo(a)pyren je produkt nedokonalého spalování. Proto mají moderní kotle, kde automatika řídí spalovací proces, řádově 1000x nižší emise B(a)P než staré šmejdy (a 40x nižší emise tuhých částic, plyn a elektrika jsou ještě lepší). Je to jedna z motivací, proč se dotují domkářům nové kotle.

To ovšem nemění nic na tom, že koksovny jsou obrovská zřídla tohohle silně rakovinotvorného hnusu, protože tam se uhlí nespaluje, ale ve velkém pyrolyzuje. Proto je taky imisní monitoring postavený po větru od koksovacích baterií Nové Hutě/Liberty místo se suverénně nejvyššími měřenými koncentracemi B(a)P v ČR. Je to 8.7x násobek imisního limitu, skoro trojnásobek monitoringu v Kladně (3.2 ng/m3), kde je nejhorší místo, za které mohou čistě domkáři.

Ale zaměstnanci hutě už mají za posledních 5 let už třetí výmluvu, proč to není kvůli nim. Ty první dvě už jsou vyvrácené měřeními a analýzami, ale to vždycky rok až dva zabere.

A paní tisková mluvčí s vážným výrazem prohlásí, že huť snížila emise B(a)P o 96%, já dodám, že metodou "ostré tužky", s technologií neudělali vůbec nic.

Jan Veselý
9. leden 2021, 08:32

Ještě zdroj

Jan Veselý
9. leden 2021, 08:36

ad pr) Tímto na dálku zdravím porubského občana Ing. Marka Bruštíka. To je, dle mého, hrdina, který k tomu (nejen) tu huť dokopal. Přes neuvěřitelné finanční a politické protitlaky, kterou tehdy proti němu vyvíjely. Následně v kraji rozjel výměnu kotlů.

Chemik
7. leden 2021, 12:40

Můžou doplňovat uhlí plynem do požadovaného limitu rtuti.

Vladimír Šťastný
7. leden 2021, 13:32

Jenže Tykačova je jenom ta uhelka, plynovku vlastní ČEZ.

Milka
7. leden 2021, 17:58

Jo, to jako vážně? Takhle by všechny uhelky plnili limity pro uhelky, tak, že by se doplňovaly plynem?

T
7. leden 2021, 15:43

EE se vyvazi a vyvazet bude a 300kg rtuti se vesele dycha nasim ovcanum...

Lub.
8. leden 2021, 11:44

Docela by mne zajímalo z čeho se ekologové ohřívají,čím jezdí a čím svítí.Prestat je dotovat.

Josef
8. leden 2021, 23:50

Rtuť je samozřejmě jedovatá ,ale na druhou stranu je součástí životního prostředí pokud jí není příliš tak Vám neškodí a organismus jí vyloučí, proto jí obsahují některé vakciny, protože je to poměrně bezpečná látka na rozdíl od jiných, používá se i jako lék k léčení očních chorob a kožních onemocnění. Když doma spalujete uhlí nebo dřevo, tak emitujete také rtuť, protože jak uhlí tak dřevo jí prostě obsahuje. Další věcí je, že do lidského těla s nedostává Rtuť díky nějaké elektrárně, ale díky stravě nejvíce je jí v mořských rybách jako je Tuňák a další. Je samozřejmě správné dělat opatření pro snížení emisí rtuti, ale je třeba ho dělat tak, aby to mělo smysl pro lidské zdraví a dělat drakonické opatření u takové elektrárny na 15 let provozu smysl nemá. Je to stejné jako boj proti rtuti ve vakcinách přitom dítě přijme násobky rtuti v mateřském mléce....

Podle mě by bylo lepší zakázat prodej zářivek pro všeobecné osvětlování, protože každá trubice obsahuje rtuť a mnoho trubic se rozbije nebo končí bůh ví kde. Krom toho je málo účinná... Z mého pohledu bych zakázal všechno s účinností nižší než 140 lm/W. Ono to vypadá jako nesmysl , jenže zářivky se zdrojem mají účinnost poloviční a když si to představíte v hale osvětlení 60kW a kde běží ještě technologie, 24/7, která také hřeje v létě to musíte celé klimatizovat, aby Vám tam někdo chtěl dělat, pak těch 30kW úspory není jen 260MWh ročně, ale ještě běh klimatizace minimálně přes den od poloviny dubna do poloviny září a od června do konce srpna většinou i v noci.

pr
11. leden 2021, 17:14

Jenže to není "taková elektrárna na 15 let". Vona totiž měla již 20 let (od spuštění Tunelína) nabývat osudu vysokých pecí v Ostravě - elektřinu z ní v ČR totiž nepotřebujeme ani nyní. Tak proč si s ní máme ničit zdraví dalších 15 let? I kdyby to bylo jen potenciálně?

Jan Veselý
11. leden 2021, 18:09

A víte jak se tam ta rtuť do ryb dostala? Z antropogenních emisí, z pálení uhlí. Ještě to není tak dávno, co bylo v Japonsku zakázáno dávat ryby ulovené v okolních mořích dětem.

pave69
8. leden 2021, 21:20

Po neustálém čtení o nutnosti snižování emisí CO2 jsem nemyslel, že to někdy řeknu/napíšu, ale opravdu díky ekologům za tuto snahu. Rtuť je (na rozdíl od CO2) jedovatá, má trvalé následky na nervový systém a v těch objemech, co vypouští elektrárna, jde o závažný problém. Snad je donutí dodržet předepsané objemy, držím palce.

Josef
8. leden 2021, 23:55

Ano máte pravdu jenže jedovatost je odvíjí od množství. Středomořská strava obsahuje mnoho rtuti a když jí budete jíst dožijete se statisticky vyššího věku, přitom do sebe dostanete mnohem více rtuti než běžný Čech...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se