Domů
Životní prostředí
Nejvyšší správní soud se zastal Elektrárny Chvaletice v boji o emisní výjimku
Elektrárna Chvaletice
Zdroj: Elektrárna Chvaletice a.s.

Nejvyšší správní soud se zastal Elektrárny Chvaletice v boji o emisní výjimku

Elektrárna Chvaletice na Pardubicku, která koncem loňského roku přišla o výjimku z emisních limitů, uspěla s kasační stížností. Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zrušil rozhodnutí olomouckého krajského soudu, který pokládal úřední rozhodnutí o výjimce za nedostatečně podložené a obecně zdůraznil princip ochrany životního prostředí. NSS se ale nedomnívá, že by emisní výjimka mohla způsobit závažné znečištění životního prostředí, případně ohrozit vysokou úroveň ochrany životního prostředí. Obsáhlý rozsudek je dostupný na úřední desce. Znovu bude rozhodovat krajský soud.

„V právě přezkoumávané věci NSS nezjistil okolnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by požadovaná emisní výjimka pro Elektrárnu Chvaletice mohla přispět k překročení mezních hodnot kvality ovzduší. Naopak správní orgány ve svých rozhodnutích vyhodnotily, že v nejvíce zasaženém území (obci Spytovice) je dlouhodobě plněn standard kvality ovzduší,“ stojí v rozsudku.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. Vloni vyrobila rekordních 4,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. V minulosti podstoupila nákladnou rekonstrukci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké částky. Výjimka umožňuje dočasně zachovat původní limity.

Elektrárna Chvaletice
Ilustrační foto

Úřední rozhodnutí o výjimce vydával nejprve Krajský úřad Olomouckého kraje, poté ministerstvo životního prostředí. Jako žalobce pak u olomoucké pobočky krajského soudu vystupovalo Hnutí Duha se spolkem Frank Bold Society.

Podle NSS obsahují rozhodnutí správních orgánů podrobné a pečlivé posouzení dopadů výjimky na životní prostředí. „Citované závěry následují požadavky nastavené metodikou ministerstva životního prostředí. V případě negativního hodnocení některého z kritérií pak tato rozhodnutí předkládají důvody, proč taková hodnocení nevedou k zamítnutí žádosti o emisní výjimku,“ rozhodl NSS.

Správní soud v aktuálním rozhodnutí také vyzval ke zdrženlivosti justice v hodnocení některých odborných otázek. „Odborné posouzení věci a volba konkrétního vhodného řešení je především na osobách, které k tomu disponují odpovídajícím vzděláním a erudicí. Je proto namístě, aby správní soudy při přezkumu odborných otázek postupovaly obzvlášť obezřetně,“ míní NSS.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
29. srpen 2023, 21:50

No tak jako ono si zavřít výtopnu na konci srpna by asi nebylo moc chytré, přece jen živelný rozpad CZT a desetitisíce lidí bez tepla a teplé vody to si stát nemůže dovolit. V každém případě kvalita ovzduší dnes není o velkých zdrojích nebo autech, ale o domácnostech ,které topí tuhými palivy - dřevem nebo uhlím. To jsou hlavní znečišťovatelé v ČR. A co dělá stát ještě dává dotace na kotle na dřevo a mumlá k tomu pohádky o ekologii.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se