Domů
Energetika v ČR
Elektrárna Chvaletice získala výjimku z emisních limitů
Elektrárna Chvaletice
Zdroj: Elektrárna Chvaletice a.s.

Elektrárna Chvaletice získala výjimku z emisních limitů

Elektrárna Chvaletice na Pardubicku získala výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť, o niž usilovala několik let. Krajský soud v Ostravě na konci loňského října zamítl žalobu, kterou podaly ekologické organizace na ministerstvo životního prostředí, a výjimku potvrdil, uvedl za elektrárnu Petr Dušek. V současnosti musí výroba elektřiny splňovat podmínky integrovaného povolení, které vydal krajský úřad v Pardubicích loni v červenci. Organizace Frank Bold proti rozhodnutí soudu podala kasační stížnost.

„Z odůvodnění rozsudku vyplývá, že výjimka byla udělena v souladu se zákonem, nezpůsobí závažné znečištění a neohrozí vysokou úroveň ochrany životního prostředí. Elektrárna Chvaletice mezitím pokročila v aplikovaném výzkumu a připravuje technologie ke snížení emisí rtuti,“ uvedl Dušek.

Krajský soud elektrárně Chvaletice přiznal přechodné období do 17. srpna 2027 s mírnějšími emisními limity pro oxidy dusíku ve výši 190 mikrogramů na metr krychlový a pro rtuť ve výši 23 mikrogramů na metr krychlový. V této lhůtě musí provozovatel předkládat pravidelné zprávy o ladění a doplňování technologií na snížení emisí a o dosažených výsledcích.

Původně měla elektrárna v integrovaném povolení emisní limit pro oxidy dusíku 200 miligramů na metr krychlový, nově platí roční průměrná koncentrace 175 miligramů na metr krychlový. U rtuti v minulosti žádný emisní limit neplatil, nyní je stanovena roční průměrná koncentrace na sedm mikrogramů na metr krychlový. Elektrárna také podle integrovaného povolení může v době mimořádných stavů při problémech se zajištěním dodávek energií v letošní topné sezoně limity pro oxidy dusíku a rtuti překročit. Po dobu trvání mimořádného stavu jsou mírnější, což doporučilo i ministerstvo životního prostředí. Při mimořádném stavu může elektrárna vypouštět roční průměrnou koncentraci oxidů dusíku 185 miligramů na metr krychlový, u rtuti platí limit 21 mikrogramů na metr krychlový.

Ekologické organizace krajský úřad po vydání integrovaného povolení kritizovaly, podle nich rozhodnutí s možností mírnějších emisních limitů za mimořádných stavů fakticky znamená emisní výjimku. Podle vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Martina Vlasáka už elektrárna na základě soudního potvrzení výjimky požádala o změnu integrovaného povolení. „Integrované povolení je platné, provozovatel se proti němu neodvolal a neměl s tím problém. Nevím, jak chtějí odůvodnit, že jsou schopni ho plnit, a nově mu výjimka umožňuje znečišťovat víc,“ řekl ČTK mluvčí organizace Greenpeace Lukáš Hrábek.

Ekologové také elektrárně vyčítají, že v minulosti slíbila snížit výrobu, aby nevypouštěla tolik emisí do ovzduší. „Ovšem po obdržení výjimky elektrárna výrobu navýšila na rekordní hodnoty a znečištění naopak vzrostlo,“ uvedl Hrábek. Poukázal na příklad elektrárny Tušimice patřící společnosti ČEZ, která ve stejném období emise rtuti o 62 procent snížila. V roce 2022 elektrárna Chvaletice přeskočila ostatní znečišťovatele a stala se největším zdrojem emisí rtuti v celé republice.

V letech 2019 až 2021 elektrárně postupně udělily výjimku krajské úřady v Pardubicích a Olomouci, v obou případech ji však ministerstvo životního prostředí jako odvolací orgán zrušilo. V létě 2021 olomoucký krajský úřad výjimku zpřísnil, ale udělil, a ministerstvo ji na podzim definitivně potvrdilo. Později ji Krajský soud v Ostravě dvakrát zrušil a elektrárna Chvaletice dvakrát uspěla s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu. Napotřetí krajský soud žaloby ekologických organizací zamítl a rozhodl o platnosti výjimky. Nové emisní limity vycházející z evropské legislativy platí od 17. srpna 2021.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. V roce 2022 vyrobila rekordních 4,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. V minulosti podstoupila nákladnou rekonstrukci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké částky. Výjimka umožňuje dočasně zachovat mírnější limity.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Petr
10. leden 2024, 09:12

Hnus. Tykač měl času dost. Teď nám bude otravovat život a vydělávat miliardy dalších několik let.

Jiří
10. leden 2024, 10:55

Tykač to taky klidně může zavřít, investici odepsat, ale potom najednou bude chybět levný proud.. Bude se muset koupit drahý ze zahraničí. A kdo bude jako první ječet, že je energie drahá? No hádejte :)

Šimon Špidla
10. leden 2024, 11:44

Ať to zavře, když není schopen plnit limity. To je přece naprosto normální. Víte, on ten Tykačův levný proud po započtení externalit bude pěkně drahý.

Petr
10. leden 2024, 12:06

Jojo, máte úplnou pravdu, až na to, že: 1. elektřina z uhlí je drahá, 2. elektřina z německých baltských větrníků je levná. Kdyby se Chvaletice zavřely, ve výsledku bychom na tom možná byli lépe. Jen jeden uhlobaron by se míň napakoval.

Emil
10. leden 2024, 12:50

To se učí na VŠŽ, že poklesem nabídky klesne cena?

Petr prochaska
10. leden 2024, 12:16

Rozumné řešení. S uhlím to jde z kopce a postupně se bude omezovat jeho spalování a budou ho nahrazovat OZE, takže se nevyplatí do něj moc investovat, ale nějaký záložní výkon je a bude potřeba pro situace kdy nefouká a nesvítí a je zima.

Ivan
10. leden 2024, 14:05

být tykač, hned bych zavřel všechny uhleky a pak bych sledoval co by se dělo.

Šimon Špidla
10. leden 2024, 15:29

No jo, ale ten dobrodinec jedná zcela nepochopitelně a provozuje je dál. Ještě má chudák kolem toho papírování s výjimkami na emise toxických látek.

Tomáš Foldyna
10. leden 2024, 15:55

Kdo tvrdí, že je dobrodinec? Někdy je holt podnikání a výdělek v souladu s poptávkou, nebo dokonce i s potřebou.

Předpokládám, že obchody, kde nakupujete potraviny a další věci, to dělají taky z dobročinnosti. Nepochybně taky velmi ekologicky...

Jiří Kala
10. leden 2024, 21:01

Už, aby je uzavřel. Rtuť je velmi nebezpečný nervový jed, proto je třeba eliminovat jeho zdroje.

Emil
10. leden 2024, 21:05

Třeba krematoria...

Jiří Ing.Linda
10. leden 2024, 16:28

Zdejším znalcům energetiky bych pouze připomněl, že než něco odstavím, měl bych vybudovat náhradní zdroj, který umí dodávat energii i v zimě, za tmy a bezvětří a tady není moc na výběr. Plyn je nejistý a též fosilní palivo, jádro časově v nedohlednu..Takže odstavme to, protože jde o "hnusné neekologické uhlí" a vezměme si dva svetry navíc..?, jak správně poznamenala prodejkyne mobilů Pekarová, to nás jistě zachrání...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se