Domů
Energetika v ČR
ERÚ: Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou
Zemní plyn
Zemní plyn

ERÚ: Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou

Energetika v ČR
5 komentářů
26. září 2021, 10:10
ČTK

Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď pro ně kvůli vysokým velkoobchodním cenám nevýhodné. Upozornil na to Energetický regulační úřad (ERÚ). Mluvčí úřadu Michal Kebort ČTK řekl, že na ERÚ se jen během září obrátilo 200 až 300 spotřebitelů, kteří měli produkt s fixovanou, respektive garantovanou cenou, který se jim teď jejich dodavatel snaží ukončit. V některých případech dokonce dostávají nabídku pravého opaku fixace, tj. produkty, jejichž cena se přímo odvíjí od burzovních cen, uvedl mluvčí.

Připomněl, že o tom, zda dodavatel energií skutečně garantuje stálou cenu na několik let, nerozhodují reklamní slogany, ale znění smlouvy. Někteří z dodavatelů podle Keborta například podepisovali fixované produkty, které sice slibovaly neměnnou cenu na další rok, šlo však o smlouvy na dobu neurčitou, které mohou kdykoliv vypovědět a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty ukončit. To také udělali, jakmile ceny energií na burze vzrostly a původní nabídka pro ně přestala být výhodná, podotkl mluvčí. Konkrétní názvy společností, které tak postupují, ERÚ neuvedl.

„Spotřebitelé jsou samozřejmě zmatení. Produkt vnímali jako jistotu neměnné ceny na celý další rok, někdy i delší období. Během dvou měsíců od podpisu jim ale dodavatel volá a přesvědčuje je, že musí přejít na jiný ceník. V některých případech dodavatelům takový krok smlouvy skutečně umožňují, není tomu tak ale vždy. Jestliže smlouvy byly uzavírány na dobu určitou a s pevně garantovanou cenou, dodavatel je povinen smluvní ujednání dodržet a nemůže se z něj jednoduše vyvázat,“ uvedla radní ERÚ Markéta Zemanová.

V některých případech byl podle ERÚ spotřebitelům prodejci jako alternativa nabídnut produkt, kde se ceny počítají podle vzorce, který přímo zohledňuje aktuální cenu elektřiny nebo plynu na burze. Takové nabídky však mohou být nebezpečné právě ve chvíli, kdy ceny na burzách rostou, což se v současnosti děje – zdražení se u tohoto typu produktů promítá prakticky okamžitě do koncové ceny a je jen na spotřebiteli, aby burzovní vývoj neustále sledoval, upozornil úřad. Ukázkovým negativním příkladem jsou podle něj potíže španělských spotřebitelů, kde byly podobné smlouvy velmi rozšířené.

Vedení VVN
Ilustrační foto

Úřad připomněl, že oznámení o zvýšení ceny či změně smluvních podmínek musí dodavatel spotřebitelům zaslat nejdéle 30 dní před tím, než změny začnou platit. Spotřebitel má pak právo reagovat odstoupením od smlouvy až do desátého dne před avizovanou změnou. Důležité přitom je, že odstoupí-li spotřebitel od smlouvy kvůli zvýšení ceny nebo změně smluvních podmínek v této lhůtě, nesmí mu dodavatel účtovat žádné sankce, i kdyby šlo o smlouvu na dobu určitou.

„Samotné oznámení o zvýšení ceny může být také problematické. Případů, kdy dodavatel spotřebiteli změnu ceny neoznámil vůbec nebo nedostatečně, jsme v září řešili jen několik. Velmi pravděpodobně jich ale bude přibývat. I když oznámení o zvýšení ceny detailně upravuje novela energetického zákona účinná od příštího roku, už nyní platí, že neoznámená změna ceny je změnou neúčinnou. Hra na schovávanou se proto dodavatelům nemusí vyplatit, a to hned dvakrát. Naše kontroly se na nešvary dodavatelů při změnách smluv či cen také zaměří,“ dodal radní ERÚ Ladislav Havel.

Velkoobchodní ceny elektřiny dál rostou. Elektřina s dodávkou na následující rok se na pražské energetické burze nyní obchoduje za cenu vyšší než 100 eur (asi 2530 korun) za megawatthodinu (MWh). Vyplývá to z dat středoevropské energetické burzy Power Exchange Central Europe (PXE). Analytici odhadují, že ceny energií pro české domácnosti porostou v následujících měsících nejen u elektřiny a plynu, ale například také u uhlí. U elektřiny a plynu očekávají nejpozději na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově až o 20 procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun. Analytici se rovněž shodují v tom, že velkoobchodní ceny elektřiny ženou nahoru hlavně rekordní ceny emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef
27. září 2021, 00:04

Ano pokud někdo má smlouvu na dobu neurčitou s fixací ceny pak samozřejmě je možné dát výpověď jak ze strany zákazníka tak ze strany poskytovatele. Bohužel někteří dodavatelé budou mít problémy, protože mají příliš nízké ceny. Jsem docela zvědavý jak moc masivní to bude, protože výrobce musí zaplatit cenu povolenky a pak prodat prakticky pod touto cenou hotovou elektřinu obchodníkům což není možné dlouho vydržet, takže část výrobců vypoví smlouvy a obchodníci budou buďto krachovat a nebo je vypoví zákazníkům....

Andy
27. září 2021, 07:57

Ten problém je mnohem větší. Nám už podobný email přišel (od Conte) a může to být pro nás škoda v řádech několika milionů. Podle mne měli nakoupit plyn v době, kdy jsme to chtěli a to oni neudělali. Spekulovali na jeho pokles na spotu a teď jsou v rejži. Jenomže oni v poklidu zkrachují a nám nic jiného než spot nezbyde. Takže oni to přenáší na nás a my to přenesem dále. Na konci je stejně malý odběratel, který nemá jiné možnosti. Ten si utáhne domácí kohoutky ve svojí útratě, sníží se vnitřní spotřeba, která nyní drží hospodářství, zboží se začne hromadit a nikdo ho nebude chtít. Následně se začne propouště a máme krizi jak vyšitou.

luboš
27. září 2021, 09:54

Předpovídám průběh stejný jako u ropné krize. Výsledek za 10 let - elektřina bude dražší o 800% a spotřeba elektřiny stále poroste. Kolik stálo pivo, když jste byli mladí? A spotřebu jste taky neomezili. Takže hurá na zdražování.

Josef
27. září 2021, 15:13

Nic neroste až do nebe. Kdyby velkoodběratelé měli platit třeba 5Kč kWh vyplatila by se samovýroba tím by klesla poptávka i ceny.

energetik
27. září 2021, 18:35

V klidu. Máme dodavatele kteří nakupují od lokálních výrobců skutečně čistou energii z OZE v okolí a tam se zatím žádné velké změny nechystají. Samozřejmě nečekám že budou dělat ještě větší dobročinnost než teď, ale i tak budou stále levnější než "tradiční prací prášek".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se