Hnutí: MPO chce zrušit období, kdy nelze měnit platby z těžby nerostů

DomůEnergetika v ČRHnutí: MPO chce zrušit období, kdy nelze měnit platby z těžby nerostů

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje v aktuální verzi novely horního zákona zrušit s okamžitou platností pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů. V tiskové zprávě to dnes uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace. MPO v reakci uvedlo, že výsledná podoba materiálu bude jasná až po projednání novely horního zákona vládou.

„Datum projednání prozatím stanoveno není. Až se tak stane, tak o tom budeme informovat,“ sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva Miluše Trefancová.

Kabinet se měl novelou zabývat v polovině února, projednání bylo ale odloženo. Zhruba 30 podporovatelů ekologických hnutí tehdy protestovalo před Strakovou akademií. Žádali vládu právě o bezodkladné zrušení moratoria na zvyšování těžebních poplatků a o jejich zvýšení na deset procent tržní ceny uhlí.

Tehdy předkládaná verze normy počítala s tím, že vláda bude moci výši poplatků z těžby nerostů měnit častěji. Návrh rušil pětileté období, po které vláda nemůže svým nařízením měnit sazby úhrad z vydobytých nerostů, novela se však neměla týkat prvního pětiletého období, které běží od roku 2017. To se nyní podle ekologů změnilo.

Ilustrační foto

„Změna návrhu novely horního zákona je logická a správná. Vláda slíbila poplatky zvýšit ve svém programovém prohlášení. Ale hlavně současné moratorium na zvyšování těžebních poplatků je pro stát nevýhodné zejména u těžby hnědého uhlí. Stát kvůli nízkým poplatkům přišel o 15 miliard korun jen za posledních devět let. Je potřeba zasáhnout a zasáhnout rychle,“ uvedl dnes programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Firmy, které v Česku odvádí poplatky z těžby nerostných surovin, odvedly předloni státu a obcím na úhradách z vydobytých nerostů téměř 930 milionů korun. Meziroční nárůst byl více než dvojnásobný. Podle MPO se ve výši odvodů projevila legislativní úprava, která začala být účinná na začátku roku 2017.

Vláda v ní schválila dvojnásobné zvýšení výnosu z úhrad z vydobytých nerostů proti výši odváděné v roce 2013. Výjimku tvoří radioaktivní nerosty, ropa a hořlavý zemní plyn, černé uhlí a hnědé uhlí dobývané hlubinným způsobem, kde zůstala výše výnosu zachována.