Domů
Energetika v ČR
MPO navrhuje, aby se v případě nouze budovy vytápěly na nižší teplotu
Radiátor

MPO navrhuje, aby se v případě nouze budovy vytápěly na nižší teplotu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout potřebných úspor. MPO o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Cílem Evropské komise je snížit spotřebu plynu v evropských zemích o 15 procent. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

MPO v navrhované vyhlášce stanovuje teploty pro jednotlivé druhy budov a místností. Teplota 18 stupňů Celsia má být také v kuchyních, jídelnách nebo dětských pokojích. V současnosti tam podle MPO je orientační teplota kolem 20 stupňů. V koupelnách by měla teplota klesnout z orientačních 24 stupňů na 19 stupňů Celsia. Například v předsíních nebo chodbách je podle MPO současná orientační teplota 15 stupňů, ta by se změnit nemusela. Na plánovanou vyhlášku v úterý upozornil web HN.cz.

V halách nebo místnostech s přepážkami by měla teplota podle návrhu klesnout z 18 na 15 stupňů Celsia. V učebnách škol se má teplota snížit z 20 na 19 stupňů, v tělocvičnách by se ale naopak měla zvýšit z 15 na 17 stupňů. V mateřských školách má být nově 19 stupňů Celsia. V nemocničních pokojích má teplota klesnout z 22 na 20 stupňů, v ordinacích z 24 na 20 stupňů Celsia. V čekárnách má být 18 stupňů. na operačních sálech 20 stupňů místo současných 25 stupňů. V hotelových pokojích návrh počítá se snížením vytápění o dva stupně na 18 stupňů Celsia, stejně tak na kolejích a ubytovnách.

Vyhláška navrhovaná MPO stanovuje hranici, pod kterou by teplota v jednotlivých místnostech neměla klesnout. Směrem nahoru by teplota tuto hranici měla přesáhnout maximálně o jeden stupeň. Tato hranice se dále navyšuje pro jednotlivé místnosti podle toho, kolik mají venkovních stěn. V místnostech s jednou venkovní stěnou tak bude tato hranice vyšší o jeden stupeň Celsia, v prostorách se dvěma venkovními stěnami o 1,5 stupně a v prostorách se třemi stěnami o dva stupně Celsia.

„Naším cílem je mít připraveny legislativní nástroje, které nám pomohou dosáhnout potřebných úspor v případě, že by ruský diktátor Vladimir Putin dále eskaloval svou energetickou válku,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

V současné právní úpravě je nejnižší možná teplota v pobytových místnostech stanovena projektem budovy, který vychází z technické normy a výpočtových hodnot stanovených podle takzvané orientační teploty. Nová pravidla plynoucí z vyhlášky by měla platit pro odběratele napojené na soustavy zásobování tepelnou energií, výjimkou jsou soustavy využívající alespoň z 80 procent obnovitelné zdroje energie. Vyhláška se tedy vztahuje především na uhelné a plynové zdroje a také na ústřední vytápění využívající fosilní zdroje.

bns rdo

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Ivan Švančara
10. srpen 2022, 13:50

Hezkyyyyy.

Pavel
10. srpen 2022, 13:59

milovnici ruzka uz slintaji blahem pri predstavach, jak prohnily zapad zmrzne za dlouhych mrazivych noci

ja ale myslim, ze nezmrzneme, jenom je otazka, zda bude 18 nebo mene stupnu. je to nemile, ale lepsi nez ruska armada v uzhorodu

Ivan Švančara
10. srpen 2022, 14:10

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

vyhladaj odborneho lekara, svet nie je cierno-biely.
.

Rejpal
11. srpen 2022, 00:29

Mnoho lidí nebude moci při současných cenách energií topit ani na těch 18°C. Hlavně lidé co žijí ve starých domech a bláhově přešly na tepelná čerpadla s vidinou dotace od státu, který pak v zápětí zdražil el. energii 4x a vzal si ty dotace zase zpět.

Ladislav Novák
10. srpen 2022, 14:05

Zajímalo by mě, jak to chtějí soudruzi z MPO zajistit v praxi, když každý byt v moderním bytovém domě má vlastní termostat a a teplotu v bytech nelze "jednotně" snížit na 18°C, jak si byrokracie představuje. Když sníží teplotu vody v přívodech, v některých bytech budou mrznout.

Vláda si koleduje o občanskou nespokojenost, která se projeví až tou poslední kapkou...

hellokitty
10. srpen 2022, 23:25

kym sme byvali v byte, tak som mal topeni uplne vyple, aj v zime a stejne som tam chodil v kratkych rukavoch, lebo vsetci okolo nas museli vykurovat jak sialeni, urcite su velke rezervy a miesta kde sa da vela energie usetrit

Rejpal
11. srpen 2022, 01:31

Jednoduše , dům má na patě předregulaci, kde se teplota v otopné soustavě řídí podle ekvitermní křivky stačí tu křivku posunout a tím se sníží maximální dosažitelná teplota ve

všech bytech. Pokud je otopná soustava napočítáná správně pak by mělo dojít k poklesu teploty rovnoměrně. Jenže každý projektant ví , že lidé se vždycky stěžují na zimu a nikdy ne na teplo no a tak většina otopných soustav je předimenzovaných , takže přenastavením křivek se prakticky sníží teplota v bytech jen těm co přetápí třeba na 25°C všem ostatním jen více otevřou termostatické hlavice a úspora tepla bude zejména v rozvodu a ve společných prostorách domu něco se ušetří i tím že bude nižní teplota na povrchu topných těles a tím menší pohyb vzduchu v místnosti v praxi se tímto opatření ušetří do 5% spotřeby v domech kde lidé bydlí stále. Pokud je větší část bytů užívána jen pro přespání třeba přes týden pak spotřeba stoupne , protože lidé nebudou moci přijít domu z práce a tzv. zatopit bude trvat příliš dlouho než se byt vytopí a tak nebudu tolik tlumit topení v době , kdy byt neužívají no jo šetřit se musí ať to stojí co to stojí...

Libor Blažek
11. srpen 2022, 07:52

Nedávno jsem byl opakovaně 5 x po sobě na návštěvě v nemocnici na interním oddělení. Na pokoji 4 babičky. Během dvouhodinové návštěvy se vždy minimálně dvě babičky na pokoji posraly. Muselo se převléknout, umýt pacienta a vyvětrat. V létě žádný problém. Když budou v zimě minimálně osumkrát denně intenzivně větrat kvůli smradu při vlažných radiátorech, tak dostanou pacienti zápal plic a umřou. Nebo bude v nemocnici takový smrad, že sestry a doktoři dají výpověď.

hellokitty
11. srpen 2022, 09:26

budu nosit 3 rousky a plynovu masku k tomu ako za covidovych casov, ked to ochrani pred malinkymi ciastockami virusu, tak to urcite ochrani aj pred smradom ne?

energetik
12. srpen 2022, 14:01

Tak to bude pro nás v zatepleném bytě asi problém pokud nebude pořádně mrznout. Když netopíme ústředním topením máme kolem 23°C díky odpadnímu teplu z vlastních těl a elektrospotřebičů a ještě vytápíme nezateplené sousedy s mokrými a plesnivými stěnami kteří jsou rádi i za těch 18°C už teď. Když si upečeme chleba máme kolem 27°C a když do toho svítí i sluníčko tak musíme otevřít okna a abychom se neupekli i my.

Pokud to máme udržet na 18°C a vyhnout se tak problémům s úředníky, tak budeme muset mít asi trvale otevřené okno, což ale nechceme kvůli hluku, prachu s smradu. Neinvestoval jsem do utěsněných a odhlučněných oken z trojskly abych je musel mít otevřené. Zateplení odstraňovat nechci, jsme rádi že už nemáme plesnivé stěny jako sousedi. Co s tím? Nerad bych také přitahoval pozornost soudruhů z místního národního výboru, sousedů a domovnice trvale otevřeným oknem, aby nám sem neposílali nějaké výchovné politruky. Také ten hluk a smrad je zde pro nás při trvale otevřených oknech nesnesitelný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se