Domů
Energetika v ČR
MPO spustí nové kolo aukcí na podporu stavby větrných či vodních elektráren
větrná turbína

MPO spustí nové kolo aukcí na podporu stavby větrných či vodních elektráren

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v úterý spustí nové kolo aukcí na provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů. Aukce mají podporovat například stavbu větrných či vodních elektráren nebo bioplynových stanic. Ministerstvo si od toho slibuje mimo jiné další snížení závislosti země na zemním plynu z Ruska. Vyplývá to z informací MPO. Resort už první kolo aukcí vyhlásil loni na podzim, nikdo se však tehdy nepřihlásil. Nyní proto upravil podmínky.

Energetické aukce fungují v řadě evropských států, soutěží v nich výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Myšlenkou je to, že stát si určí, kolik chce mít například větrných elektráren, a výrobci budou v aukci soutěžit o to, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou.

Ministerstvo chce prostřednictvím vyhlášených aukcí podpořit stavbu výroben elektřiny využívající bioplyn s výkonem od jednoho megawattu (MW), s celkovým instalovaným výkonem pěti MW, dále výstavbu větrných elektráren od šesti MW nebo s více než šesti zdroji elektřiny a s celkovým výkonem 30 MW a také nových nebo modernizovaných malých vodních elektráren s výkonem sedm MW. Zájemci mohou své projekty přihlašovat od úterý do 22. března.

Bioplynová stanice
Ilustrační foto

Nová výzva navazuje na první kolo aukcí z loňského podzimu. MPO však tehdy nedostalo žádnou nabídku. Podle oborového serveru oEnergetice.cz se proto nyní rozhodlo upravit parametry aukce tak, aby bylo vyhlášení výzvy pro sektor atraktivnější. Jde především o zvýšení maximální výše ceny, kterou může zájemce v aukci požadovat, a to z původních 2376 Kč za megawatthodinu o 20 procent u vodních elektráren a bioplynových stanic, a o téměř 50 procent u větrných elektráren. Prodloužily se také lhůty pro dokončení staveb.

sip rdo

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Karásek
16. leden 2023, 22:51

Ten výkon je směšně malý. Abychom dohnali Rakousko do nějakých pěti let, tak bychom museli ročně instalovat skoro 1000 MW ve větru.

Vladimír Šťastný
17. leden 2023, 09:21

A proč ho máme honit?

Antonín Mikeš
17. leden 2023, 11:13

A kolik navrhujete instalovat ve vodních elektrárnách, abychom je dohonili?

Karásek
17. leden 2023, 20:18

Mikeš, ve vodních na rozdíl od větru nemáme stejné podmínky jako Rakousko. To si můžete nastudovat.

Emil
17. leden 2023, 21:37

To nemáme ani ve větrných, Karásku, to si můžete nastudovat.

Pravoslav Motyčka
17. leden 2023, 21:49

VTE mají sice velký potenciál zhruba 1/3 spotřeby el. energie v ČR. A S novými stroji ve vývoji to bude ještě více polovina nejméně, takže ono potenciál by byl ještě co to znamená stavba VTE je to prostě zničení krajiny. Fotovoltaika na střechách je proti tomu mnohem ekologičtější a na rozdíl od větru se na ní můžete 8 měsíců v roce spolehnout a ty 4 víte ,že to nefunguje a musíte vyrábět z něčeho jiného. Vítr proti tomu nemusí foukat několik týdnů nezávisle na ročním období. Podle mě stát by měl v současné době legislativně urychlit zavádění chytrých elektroměrů pro obyvatelstvo a malé firmy. To v současné době asi nevětší problém. Samozřejmě že se to neděje , protože aby díky poklesu ceny mohl mít někdo elektřinu přechodně téměř zadarmo o tom stát nechce ani slyšet....

Miloslav Černý
17. leden 2023, 13:05

Je to krok, ikdyž opožděný, správným směrem. Nebe je naše moře.

Emil
17. leden 2023, 13:21

Kolik takových "kroků správným směrem" (aneb navýšení maximální referenční ceny o 50 %) ještě asi bude potřeba, aby ta soutěžená cena přilákala nějakého investora...

Heap
17. leden 2023, 15:04

Dokud bude vláda navyšovat, tak budou investoři rádi čekat.

minduton
18. leden 2023, 08:48

...dále výstavbu větrných elektráren od šesti MW nebo s více než šesti zdroji elektřiny...

a to je jako co? Dnes 1MW vrtule nikdo nestaví, nechce stavět - všichni chtějí stavět min. 4 MW stroje. Takže ta podpora je tak max. na 1 větrný park. Pokud je v té aukci nějaká nevratná kauce nebo něco, tak se jim opět nepřihlásí nikdo, to už jim můžu říci rovnou. Ať zruší EIA a pak se teprve začne stavět.

minduton
18. leden 2023, 08:50

A to není jen můj výmysl, říká to i Bartuška. Pokud se má něco dít, tak je potřeba zrušit většinu těchto obsíraček.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se