Domů
Energetika v ČR
MPO: Tendr na Dukovany vypíše až příští vláda, má být bez Číňanů
Zdroj: ČEZ

MPO: Tendr na Dukovany vypíše až příští vláda, má být bez Číňanů

Finální rozhodnutí o tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany bude na příští vládě. Termíny zahájení stavby v roce 2029 a uvedení nového bloku do zkušebního provozu v roce 2036 stále platí. V oznámení zaslaném ČTK to dnes uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Z aktuálního vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) dále vyplývá, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstávají čtyři uchazeči – francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom, jehož možnou účast v tendru kritizuje část opozice.

Investor stavby, firma Elektrárna Dukovany II, kterou plně vlastní polostátní energetická společnost ČEZ, podle zadání MPO nyní osloví vybrané zájemce, aby do konce listopadu letošního roku předložili souhrnné informace, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky na dodavatele nového jaderného zdroje. Především půjde o strukturu, v jaké hodlají podávat nabídku, nebo vlastnickou strukturu hlavního dodavatele a členů konsorcií, včetně finančních ukazatelů. Stanovený termín je až po volbách do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční 8. a 9. října.

„Zahajujeme poslední fázi k vypsání tendru. Na základě diskuse se zástupci investora, bezpečnostních složek nebo politických stran jsme se rozhodli uskutečnit před zahájením samotného tendru ještě fázi takzvaného Bezpečnostního posouzení. Finální rozhodnutí bude na příští vládě, která díky tomuto postupu bude mít maximum informací,“ řekl dnes Havlíček.

Předkvalifikace uchazečů je podle MPO běžný postup, který doporučuje i Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Informace získané do konce listopadu od zájemců podle ministerstva ČEZ následně předloží vládě, a ta rozhodne, kteří uchazeči budou přizváni a vyzváni k předložení nabídek v rámci výběrového řízení. Pro zpracování souhrnné informace týkající se naplnění bezpečnostních požadavků budou uchazeči mít možnost seznámit se s detailní technickou specifikaci požadavků zadavatele na nový jaderný zdroj, vycházející z předběžné dokumentace k výběrovému řízení. To jim umožní zahájit i přípravu na samotný tendr, uvedl úřad.

„Tímto krokem vycházíme vstříc těm, kteří jakkoliv pochybovali o naplnění bezpečnostních požadavků, současně nijak významně nezdržíme průběh tendru. Uchazeči již mohou na svých projektech, dodavatelském řetězci a dalších komponentech nabídky pracovat, neboť získají další potřebné informace. Termíny zahájení stavby v roce 2029 a uvedení nového bloku do zkušebního provozu v roce 2036 tak zůstávají neměnné,“ uvedl dnes Havlíček.

Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila vláda loni. Část opozice mimo jiné navrhla uzákonit to, že stát by nesměl podpořit projekty nových jaderných zdrojů od firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny. Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl před dvěma týdny uvedl, že nový jaderný blok v Dukovanech bude plně financovat stát.

 

Harmonogram dalších kroků přípravy nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany

duben 2021 – prosinec 2021: fáze bezpečnostního posouzení potenciálních uchazečů
prosinec 2021: vláda má schválit seznam uchazečů pro výzvu k podání nabídek
2022 až 2023: průběh tendru a jednání s dodavateli o nabídkách
2023: schválení preferovaného dodavatele
2023 – 2024: jednání, finalizace a podpis smlouvy s preferovaným dodavatelem
2029: zahájení výstavby
2036: uvedení do provozu

Zdroj: MPO

 

Radek Doležal rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
St
25. březen 2021, 18:06

Velice špatné rozhodnutí předem vyřadit Číňany. Ve finále tím bude projekt jen dražší. Vždy se lépe vyjednává, když máte v ruce konkurenční nabídku.

Josef
25. březen 2021, 23:51

Je to tak. Tady se investoval ohromný kapitál do co největšího zhoršení vztahů s Čínou a Ruskem právě kvůli stavbě JE. Pak nás budou přesvědčovat, že to mají stavět ti co to neumí za dvojnásobek ceny a ve výsledku pak budeme platit dvojnásobné ceny el. energie. Já když něco kupuji mě nezajímá od koho neptám od koho, ale co a za kolik.

St
26. březen 2021, 07:22

Přesně tak. Osobně mě jedno kdo to postaví. Pokud to bude postaveno včas a v rozpočtu. Chápu také obavy některých z Ruska nebo Číny, ale hned někoho vyřadit ze startu z politických důvodů mi přijde přinejmenším hloupé a kontraproduktivní.

Byl bych moc rád, kdyby se to po volbách změnilo a i ti Číňani dostali pozvánku do tenderu.

ijn
25. březen 2021, 18:26

po destrukci společnosti přes covid 19,..... přichází krize energetická s častými Black Outy = rabování a násilí, a bojem o přežití!!!

NIC SE NEDĚJE NÁHODNĚ A VŠE JE NAPLÁNOVANÉ, NEJEN COVID 19 !!!

VLÁDY ČR NÁM VLÁDNOU PROTI ZÁJMŮM VĚTŠINY !!!

blaha.p
25. březen 2021, 18:35

Správné rozhodnutí vzhledem k tomu, že tato vláda má mizivou podporu a s politickou situací je spokojeno 11% obyvatel. Rozhodnou volby v říjnu, kdo bude přizván do tendru, při pravděpodobném vítězství opozice bude kromě Číny vyřazeno Rusko. Při vítězství ANO, SPD a komunistů Rusko zůstane.

St
25. březen 2021, 20:02

Špatné rozhodnutí. Protože čím méně uchazečů o stavbu bude ve hře tím se dá předpokládat, že jako zákazník jste na tom lépe. Když jednoho z nich vyřadíte, hádejte co ti ostatní udělají? Určitě nepůjdou s cenou dolů tak jako kdyby tam byli Číňané.

Josef
26. březen 2021, 00:22

Politika vypadá tak jak vypadá, protože schopní lidé

nemají důvod chodit do politiky - protože dřít se pro 3 max 5 násobek průměrného platu bez jakékoli jistoty do budoucna, nechat si nadávat o kde jaké nuly a ještě předvádět politickou korektnost tak na takové pozice se hledají schopní lidé jen těžko.

Eda
25. březen 2021, 20:15

Absurdní divadlo. Země která nedovede v termínu a za danou částku zrekonstruovat 200km dálnice chce dodržet termín a rozpočet u jedné z nejsložitější stavby světa.

Miloslav Černý
25. březen 2021, 20:20

Jestliže se dostavba JEDU neshledala dosud s kladným stanoviskem, tak další odklad nahrává celkovému konci a to je jenom dobře. Smysl dostavby se ztrácí s mohutným předpokládaným rozvojem všech druhů obnovitelných zdrojů. K čemu nám má potom být tolik kontraverzní JEDU.

St
26. březen 2021, 07:24

K tomu, abychom měli dost EE nejen pro sebe, ale i své "ekologické" sousedy, které zachraňujeme od blackoutů.

Jan Veselý
26. březen 2021, 08:34

S jedním reaktorem? Pane, vy jste vtipálek.

St
26. březen 2021, 08:48

Naštěstí těch reaktorů máme více, stejně jako máme zatím dost zdrojů v uhelných elektrárnách a paroplynu.

Jimi
25. březen 2021, 20:52

Zadny blok EDU 5 nikdy nevznikne

St
26. březen 2021, 07:25

Jo a EE budeme zdarma dostávat z Německa. Ale jen párkrát do roka... Odkud chcete brát EE a teplo až uzavřeme své uhelné elektrárny, teplárny a výtopny?

Zapletal
25. březen 2021, 21:21

Že to vláda odložila je jen dobře. Doufejme, že ta příští se k tomu už nedopracuje a bude to nulová varianta. Ať žije Morava bez atomu.

Jan Veselý
25. březen 2021, 21:43

Takhle nějak si představuju chování politiků, když jsou do něčeho nuceni a zároveň se jim do toho nechce. Odkládat, odkládat, odkládat.

Po příštích volbách to, doufám, Piráti ve vládě zaříznou a bude po trápení.

pr
25. březen 2021, 22:30

Obávám se, že politici-nepolitici, ČEZ jede za státní ale na vlastní triko. Samo v symbióze s trojskými koni na MPO.

novinky cz/ekonomika/clanek/cez-v-patek-oslovi-ctyri-uchazece-o-dostavbu-dukovan-dokumenty-dostane-i-rosatom-40355143

JD
25. březen 2021, 23:44

Jaderná lobby má o vítězi jasno. Problematiku chápe pouze technicky a jakékoliv jiné úhly pohledu odmítá nebo zlehčuje.

https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/s-jadrem-se-nezertuje-odpolitizujme-dostavbu-5-dukovanskeho-bloku.A201226_005256_pozice-tema_lube

Jan Veselý
26. březen 2021, 08:11

Hezoučký by se hlavně měl učit držet hubu. Jestli tendr vyhraje Rosatom, lze očekávat žaloby kvůli podjatosti kvůli jeho výrokům z pozice poradce ministryně průmyslu a obchodu.

Miloslav Černý
26. březen 2021, 06:17

Vyloučení Číny a Ruska do dostavby JEDU může zkomplikovat ještě více obchodní vztahy budoucí. Nejlépe z toho vybruslíme s 0 variantou a ještě si pomůžeme ekonomicky v nelehké době.

St
26. březen 2021, 07:27

Nejlepší by bylo ještě dodatečně ty Číňany pozvat. Až se zavře poslední uhelka odkud budeme brát EE? Ze solárů a větrníků jistě ne. A spoléhat na pomoc ze zahraničí až se zatáhne a nebude foukat...?

Energetik 007
26. březen 2021, 08:36

Přesně podle not Rosatomu a Martina Nejedlého vyřadit nejlevnější firmu...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se