Domů
Energetika v ČR
MPO varuje zájemce o OZE před nepoctivými firmami, chystá rozšířený seznam rad
Zdroj: Svaz moderní energetiky
Zdroj: Svaz moderní energetiky

MPO varuje zájemce o OZE před nepoctivými firmami, chystá rozšířený seznam rad

Energetika v ČR
8 komentářů
10. květen 2023, 15:11
ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá aktualizaci doporučení pro zájemce o obnovitelné zdroje energie. Seznam doporučení má lidem poradit při výběru instalační firmy, sjednání podmínek nebo s postupy při neplnění dohody ze strany firem. Reaguje tak na pokračující vysoký zájem o pořízení těchto zařízení a problémy či nekalé praktiky některých instalačních firem. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Chce také zesílit kontroly montážních firem.

S rekordním zájmem hlavně o fotovoltaické elektrárny přibývají i problémy ze strany některých instalačních firem. Největším případem je situace kolem Energetického holdingu Malina. Společnost přiznala potíže s realizací velkého množství zakázek. Vedení společnosti v minulém týdnu proto podalo insolvenční návrh na firmu s cílem získat povolení k reorganizaci a následně dokončit zakázky. Soud řízení v úterý zahájil. Problémy má podle médií více společností.

„Tam kde je zájem, tam se občas objevují subjekty, které na tom chtějí zbohatnout nekalými praktikami,“ řekl Síkela.

Připomněl, že letos trvá rekordní zájem o pořízení fotovoltaiky nebo tepelných čerpadel. Distribuční firmy evidovaly během prvního čtvrtletí několikanásobný nárůst počtu nových elektráren v síti.

Ministerstvo už dříve vydalo společně s Komorou obnovitelných zdrojů energie (OZE) seznam rad při pořizování obnovitelných zdrojů. Úřad nyní tento seznam ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí (ČOI) podle Síkely aktualizoval kvůli přibývajícím potížím některých instalačních společností.

„Zaměřujeme se na to, jak správně vybrat instalační firmu nebo jak by například měly přibližně vypadat obvyklé podmínky třeba pro zálohy. Doporučení se budou věnovat také postupům pro případy, kdy ta firma neplní své povinnosti,“ uvedl ministr.

Z konkrétních doporučení v seznamu Síkela zmínil například kontrolu historie a referencí vybrané montážní firmy, vyvážení sankčních podmínek pro obě strany, nastavení záloh do maximálně 40 procent z celkových nákladů nebo včasné konkrétní kroky při neplnění sjednaných prací. Ministr upozornil na to, že podmínky smluv může řešit pouze soud, a nikoli ČOI nebo Energetický regulační úřad.

Loni v Česku prudce stoupl zájem o fotovoltaické elektrárny. Za rok 2022 jich bylo zprovozněno 33.760 s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Vysoká poptávka pokračuje i letos.

sip snm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Zbyněk Poisl
10. květen 2023, 15:38

A jak se pozná poctivá firma od nepoctivé? Malina Group zcela poctivě oškubala několik tisíc zákazníků, kteří už nikdy neuvidí ani své peníze ani elektrárnu na střeše!

intfor
10. květen 2023, 23:06

Nemusí to být k rozeznani. Za normální situace by firma měla být schopna financovat projekt sama a nechat si zaplatit az po dodání každé části díla. Je to podobné jako u stavby domu.

Zbyněk Poisl
11. květen 2023, 05:14

Jenže vybrat zálohy a zkrachovat je mnohem výnosnější kšeft!

Petr Klicpera
11. květen 2023, 08:12

Dobře takže vlastně xx pracovníků se rozhýbe připraví všechno. Nastartují nakláďáky aby to všechno navozili ke klientovi a klient si to mezitím rozmyslí ,že je to třeba velká investice. Kde by ta firma podle vás měla vzít aspoň na pokrytí nákladů co se přípravy týče.

Většina firem bude chtít zálohu přesně z takovýchto důvodů. Vybírat by si měl klient hlavně podle referencí a nějaké minulosti firmy. Za takovou investici se stojí podívat s kým jednám. Jestli je na trhu 1 rok nebo 10let je velký rozdíl.

intfor
11. květen 2023, 11:26

Klient má podepsanou smlouvu a má většinou nějaký majetek. Takže šance uspokojit smluvní pokutu by byla docela velká. I když chápu, že soudit se u nás s neplatičem není zrovna příjemné. Firma to může zafinancovat z vlastního, nebo na to získat úvěr u banky, která je připravená na hodnocení rizik. Samozřejmě ta dodávka pak bude o něco málo dražší než při platbě předem.

Pro mne by tohle bylo důležité kritérium ukazující na stabilitu a důvěryhodnost dodavatele. Předpokládám, že pokud se tím někdo živí delší dobu a dělá to dobře, tak nebude úplně bez peněz. U staveb domů to funguje, a to jde o větší investice. Není důvod, aby to u FVE nemohlo fungovat také.

Vlastimil Novák
11. květen 2023, 07:29

Když se člověk podívá na recenze té firmy třeba na Voltaico tak je vidět, že jim další lidé dávali zálohy i přesto, že už měli spousty příšerných referencí. Lidi si totiž očividně i při takhle velké investici nejsou schopni ani přečíst ty recenze. Druhou možností je, že je očaroval jejich obchodní zástupce…

Petr Klicpera
11. květen 2023, 08:17

Klient by si měl vybírat podle referencí a historie firmy.

Většina firem bude chtít zálohu to je dané. Přece nenavozí materiál ke klientovi a ten si řekne ,že to vlastně nechce.

REFERENCE a HISTORIE.

Martin
11. květen 2023, 08:28

Dobrá filtrace firem je také to, že nabízejí např. i servis na FVE. Tzn., že postavením FVE to pro ně nekončí.......

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se