Domů
Rychlé zprávy
Pod českým Cínovcem se nacházejí obrovské zásoby lithia

Pod českým Cínovcem se nacházejí obrovské zásoby lithia

Původní projekt čtyř českých geologů vyvolal celosvětový zájem, podle dosavadních průzkumných vrtů je oblast Cínovce bohatá na lithium. Podle provedených výpočtů se zde nalézá téměř 6 % světových zásob lithia. O případnou těžbu již projevila zájem australská firma European Metals.

Společnost European Metals plánuje letos v červnu zahájit další sérii vrtů, aby dokázala přesně vytyčit celou oblast, kde se zásoby lithia nalézají. Termín začátku těžby se odhaduje na rok 2018, jak uvedl výkonný ředitel Keith Coughlan.

Cínovec se dostal do hledáčku australské firmy z důvodu rostoucí poptávky lithia na světovém trhu. Cena lithia na začátku tohoto roku prudce vzrostla. V současné době se tuna lithia prodává za zhruba 10 tisíc dolarů. Tento prudký nárůst ceny způsobuje poptávka na čínském trhu, kde je lithia nedostatek i přes velká vlastní ložiska.

Rentabilita ložiska zaručena

Optimismus ohledně českého ložiska lithia trochu mírní Jaromír Starý z České geologické služby.

„Ložisko je to impozantní pokud jde o množství kovů, ruda je ale poměrně chudá.“

Jaromír Starý se ve svém tvrzení odvolává na celosvětový průměr obsahu lithia v rudě, který se pohybuje okolo 0,4 až 0,8 %, ale v případě Cínovce se obsah lithia pohybuje pouze kolem 0,2 %.

Dále ovšem uvádí, že ekonomická návratnost ložiska je nezpochybnitelná. V oblasti se nacházejí rovněž velká ložiska wolframu, cínu, rubidia a cesia, které se při těžbě budou také zpracovávat a ekonomicky zhodnocovat.

Odhadované zásoby lithia a cínu v oblasti Cínovce. Zdroj: European Metals

Zdroj úvodní fotografie: Dnn87

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Aleš
10. únor 2017, 11:29

Já pevně věřím, že se žádná těžba nezahájí. Myslím, že by to byla zásadní chyba. Krušné hory jsou poklad. Příroda, turistika a služby spojené s ní budou přínosem pro spoustu generací našich dětí. Vezměte si běžky a jděte se tam podívat, ať víte o jak krásné přírodě se jedná. Pokud tomu dobře rozumím, tak vytěžit 1 tunu kovu bude znamenat vytěžit stovky tun horniny. To co by se těžbou zničilo by jsme už nikdy nedali dohromady bez ohledu na to, kdo na tom vydělá. Běžný občan ČR stejně pouze dostane možnost koupit si zboží a platit daně na rekultivaci krajiny.

Martin Rybář
3. červen 2017, 17:11

Asi poslední šance pro tuto zemi jak se vyvázat z dluhového otroctví. Lithium, které patří českému národu, by měla těžit státní těžební společnost. Jakákoli jiná varianta těžby je megatunel a konec nadějí na ozdravení národní ekonomiky.

Mikeš
8. březen 2016, 12:52

Tak to doufám že nám tady Australani udělají pořádnou díru, aby mohli poslat Lithium do USA kde Musk vyrobí baterky a pošle je do Německa abysme byli všichni zelenější :-)

Milan Vaněček
8. březen 2016, 13:49

Do Nového Mexika a Kalifornie je to z Chile (hlavní naleziště Li) blíž. A četl jsem že Musk chce postavit fabriku i u nás.

Jan Veselý
8. březen 2016, 14:19

No, Musk už má nasmlouvané lithium z otevíraného dolu přímo v Nevadě (bude tedy splňovat všechny západní environmentální standardy), tj. ve státě, kde se nachází i ta jeho Gigafactory, která bude mimochodem net-zero, tj. veškerou vlastní energii si bude produkovat sama z FV panelů na střeše a VtE poblíž fabriky. Většinu matroše bude přivážet a dovážet po železnici.

Jinak se aktuálně budují velké fabriky na baterky u Norimberku, u Hannoveru a v Chemnitz (ta je od Cínovce fakt kousek). LG Chem zvažuje další ve Wroclawi.

Jen v ČEZku pořád nic.

magda
25. listopad 2016, 09:23

Ano Musk nám tady postaví montovnu, zaměstná za pár šupů sto pracovníků z Česka, který budou rádi za 15 tisíc hrubýho a zisk půjde židovi do kapsy. Copak to neumíme sami?

L
8. březen 2016, 15:01

Jasně, dejte to australanům, my to těžit neumíme

energetik
9. březen 2016, 07:22

My umíme jen rekultivovat pomocí státem vydržovaného a dotovaného podniku DIAMO jenž se snaží zahladit škody po atomterotistech a ulobaronech.

J
18. listopad 2016, 21:39

Diamo umi i tezit a navic ma know-how takze by to az takovy problem nebyl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se