Domů
Energetika v ČR
Petříček: ČR nepočítá s podpisem memoranda s USA k Dukovanům
Jaderná elektrárna Dukovany

Petříček: ČR nepočítá s podpisem memoranda s USA k Dukovanům

Česká republika nepočítá s podpisem nového memoranda se Spojenými státy týkajícího se výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech. Mohlo by to narušit notifikační proces u Evropské komise, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání se svým americkým protějškem Mikem Pompeem v Plzni. Americká společnost Westinghouse je jedním z uchazečů o zakázku na stavbu nového bloku.

„Česká republika má již se Spojenými státy uzavřeny rámcové dohody o spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Na to se dá navazovat, ať už v oblasti výzkumu či jiného mírového způsobu využití jaderné energie,“ řekl Petříček.

Případné nové memorandum by podle něj ale mohlo narušit schvalovací proces u Evropské komise. Ta bude plánovaný jaderný zdroj zkoumat a schvalovat především z hlediska možné nedovolené veřejné podpory od státu.

Stát a energetická společnost ČEZ na konci července uzavřely smlouvy k plánovanému novému bloku elektrárny. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš ČTK řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022, tendr chce vypsat letos v prosinci. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) opakovaně hovořil o tom, že nový blok by se měl začít stavět v roce 2029, aby byl uveden do provozu o sedm let později.

„ČEZ jakožto investor bude otevřenou soutěží vybírat budoucího dodavatele. Takovéto memorandum s jedním z potenciálních dodavatelů by mohlo vyslat špatný signál vůči Evropské komisi i vůči trhu,“ dodal ministr.

Usoudili tak podle něj právníci české vlády.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dostupných informací aktuálně zajímá pět firem – ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power a Westinghouse.

Nový jaderný blok v Dukovanech by stát měl při výstavbě financovat bezúročně, za provozu se počítá s dvouprocentním úrokem. Stát by se měl na stavbě podílet ze 70 procent. Zbytek by měl zaplatit ČEZ, který bude hradit také všechny případné dodatečné náklady. Beneš v červenci potvrdil, že očekávaná suma za stavbu bloku v současných cenách je podle něj zhruba šest miliard eur, tedy kolem 160 miliard korun.

Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Dlouhodobě proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR protestují ekologové.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
energetik II
12. srpen 2020, 23:02

Pompeo dnes při projevu v senátu hřímal ,aby si Česko rozmyslelo zadat dostavbu Dukovan Rusku nebo Číně. No, jsem opravdu zvědav, jak to nakonec dopadne , zda si necháme z Washingtonu diktovat stejně jako kdysi z Moskvy. Také před rokem 1989 jsme byli varováni, abychom nedali zakázku na stavbu jaderek USA nebo Francii , povinně jsme tak zakotvili u technologie VVER. Nyní se to jen obrátilo o 180 stupňů a nakupovat máme ze Západu , ne z Východu.

P.S. USA už teče pořádně do bot, tak když nestíhají Číně konkurovat ekonomicky, tak se ji snaží znemožnit ideologickou propagandou. "S nimi neobchodujte, jsou to zlí ďáblové" !!

Jaroslav Novák
13. srpen 2020, 00:44

Pánové, viděl někdo zemi, která disponuje vlastní výrobní kapacitou všech technologických souborů a zařízení, aby si nechala dodávat (vybírat z nabídek) od cizinců, a nenechala vydělat vlastní domácí průmysl? Takové řízení státu a resortů i ČEZ je vlastizrádné a nesmí být voliči dovoleno. Zkázonosných procesů již byla v ČR celá řada a pohrdání vlastními silami nebere konce. Věřím, že nová vláda 2021 se bude chovat v národním zájmu a nedovolí taškařici okolo výběru dodavatele, ale pověří konsorcium českých firem k dodávce 4x1100 MWe jaderných souborů EDU56 a ETE34 s II.O české provenience, a navrátí český energetický průmysl na světové výsluní! Bude nutné nahradit 6 000 MWe v uhelných elektrárnách nejen z důvodů vysokých cen povolenek, ale hlavně nebude české energetické hnědé uhlí!!!

Carlos
13. srpen 2020, 09:06

Jste jak zaseknutá deska...

Že státem ovládané podniky dají zakázku zahraničnímu výrobci je běžné všude v civilizovaném světě, pokud tato je výhodnější než nabídka domácích firem. Spojené státy mají vlaky od Siemense, byť by jistě GE mašinu zvládlo vyrobit. Stejně tak nikdo moc nepořizuje 109E od Škody protože prostě s tím byla taková ostuda že by pomalu měli odpovědní chodit kanály. Za cenu kolik ty lokomotivy stály se daly pořídit Taurusy v násobném počtu. Nezlobte se, co je efektivnější? Zajistit dostatek moderních vozidel, nebo koupit domácí předražený krám?

Kde máte to konsorcium Českých firem? Pokud vím, tak Škoda JS je Ruská dneska, Doosan je Korejský a každá druhá v oboru zkouší podepsat dohodu o spolupráci s každým z potenciálních dodavatelů jaderné části.

Jaký reaktor by měly pak stavět? Koupit licenci? To asi nikdo neprodá, navrhnout a vyrobit něco co dnes neprojde přes schvalování? Nebo se odpíchnout od posledního reaktoru co se tu vyvíjel - KS150 a který doslova propálili?

Tak toho fangličkářství a vykřičníků a řečí o vlastizradách nechte a podívejte se na to co je možné. Váš návrh realizovatelný není.

pr
13. srpen 2020, 09:14

A copak máte na mysli "zemí", co máte na mysli "domácím průmyslem"? Ano bydliště v ČR mají lidé (možná ještě živí), kteří to kdysi zvládli. Od té doby stát (ČR) udělal vše pro to, aby se takovýchto odborníků zbavil a donutil je soutěžit v celonárodní hře "kdo dřív dospěje na samé ekonomické dno" (a tím i vnitřně - morální) - myšleno liberální trh.

Pokud 30 let nikdo takovéto odborníky nepotřeboval, tak i kdyby měli tehdá hned po škole (25 let) tak je jim dnes 55 let a každý zaměstnavatel nad nimi ohrnuje nos. Doporučuji si to na vaší vlastní kůži osobně vyzkoušet!

A to že někdo dělal na EDU - rozhodně to není nikdo, kdo by byl "výrobní kapacitou země".

pr
13. srpen 2020, 09:34

pardon ETE, ne EDU, myšleno před dvaceti lety.

Jaroslav Novák
13. srpen 2020, 10:50

domácí = pod daňovou a bezpečnostní jurisdikcí ČR, i kdyby podnik vlastnil Marťan je v ČR, státní zakázku ohlídáte doma lépe, než co nám slíbí Korejci či Japonci, slyšeli jste něco o vadách v projektu Flammanville APR1600, víte proč má finský projekt 10 let zdržení??? Protože elektrárna není lokomotiva!!! Do stavby JE kecá kdejaký "politický holič"!!! Výměna paliva JE je zdokumentována ve 27 šanonech na 5000 listech!!! Dnes byrokracie přerostla únosnou mez a v ČR je elektřina ze zásuvky!!!

pr
13. srpen 2020, 13:34

Aha, tak daňová jurisdikce něco vyřeší? V době Čapích hnízd a zaklekávání firem? To více věřím daňové jurisdikci US - tam jdete za krácení daní opravdu sedět. A to, že v době Železného šachů s Nohou jsme se okolnosti machinací dozvídali z US zdrojů, které musí být transparentní kvůli akcionářům. Naše policie a justice jaksi nebyla schopna vůbec ničeho, takže ani o bezpečnostní jurisdikci ČR nemohu říci NIC co by ji neuškodilo na pověsti. A to co jí na pověsti uškodí nebudu říkat už z vlastní ostražitosti.

Takže Vaše rada nevyřeší zcela NIC. Na rozdíl od zrušení celého jaderného tendru. Tím nebudeme aspoň nikomu trnem v očích.

pavel
13. srpen 2020, 10:36

Energetikovi2: Projev pana Pompea jsem si se zájmem poslechl, a žádný diktát v něm rozhodně nebyl. Byl to velice přátelský projev o svobodě, právu a spravedlnosti. To jsou ovšem kategorie, která vám nic neříkají, jsou to pro vás pouze kydy, jak jste mi k mému pobavení již jednou napsal, moc mě to pobavilo :) Pompeo nás pouze upozorníl abychom zvážili, zda je vhodné budovat závislost na diktaturách, které jsou vyloženě nepřátelské vůči svým občanům i celému svobodnému světu. Ovšem jsou bohužel mezi námi i tací jako vy, kteří s radostí oslavují úspěchy v budování jaderné elektrárny v zemi, kde diktátor falšuje volby, terorizuje vlastní obyvatele, zatýká opozici. Mě z takových úspěchů mrazí. Nechtěl bych se vrátit do totality ve které jsem vyrostl.

energetik II
13. srpen 2020, 11:04

TO : pavel

Uvidíme tedy, jak to "přátelské upozornění" od pana Pompea nakonec dopadne. Něco řekl pro českou veřejnost v Senátu, něco možná jiného při osobním rozhovoru s Babišem a Zemanem. Nevím jak moc je nepřátelský režim v Číně vůči svým občanům, když jsou tam nyní lidé nejsvobodnější v celých čínských 5000 let dlouhých dějinách = smějí podnikat, kupovat si domy a auta, smějí cestovat po světě, ...atd. atd. Jejich životní úroveň navíc za posledních 40 let stoupá nejrychleji na světě a ve městech jsou už bohatší jak průměrný Čech. To je pozoruhodné "nepřátelství", když bohatnete díky vládě nejrychleji na světě ! Mnoho lidí v zemích s demokratickou vládou by to bralo ! /Indie, Brazílie,..../

Nevím co má společného elektrárna Ostrovecz s politikou. Její čistou elektřinu si budou užívat občané Běloruska i jejich firmy bez ohledu na to, jaký režim tam bude vládnout. To jsem snad neměl za časů socialismu užívat pražské metro, když bylo postaveno za časů Husáka ? A Němci neměli jezdit po dálnicích, když byly stavěny v čase Hitlera ? A neměli kupovat jejich veleúspěšný VW Brouk, když se na jeho designu osobně podílel Adolf Hitler ?

Myslím, že jste ve svých úvahách "poněkud pomýlený".

Pavel
13. srpen 2020, 11:31

to Energetik2

cituji "Nevím co má společného elektrárna Ostrovecz s politikou"

Stavba JE je prakticky vždy bytostně spojená s politikou, v tomto případě to platí absolutně. Pokud něco takového nechápete, je mi vás líto, opravdu. A nemá cenu se o tom dále bavit.

Jsem si jistý, že občanům Bělosruska se ta čistá energie velmi prodraží. A to nejen v přímých nákladech, ale i nepřímých z důvodu zhoršených vztahů s EU. Ono se jim to ostatně všechno prodražuje už dnes. HDP čtvrtinové na hlavu s porovnání s námi. Růst za poslední desetiletí minimální. Myslím že si to velmi užívají :(

Emil
13. srpen 2020, 11:47

Já jsem si naopak jistý, že ta elektrárna se jim velmi vyplatí. Už jen proto, že výrazně sníží závislost na ruském plynu.

energetik
13. srpen 2020, 06:53

A já věřím že staronová vláda ten jaderný tunel stejně zase ruší s výmluvou na zlou EU.

energetik II
13. srpen 2020, 07:24

Komplikace při výběrovém řízení rozhodně nastanou. USA nás tlačí na vyřazení Ruska s Čínou , Babiš ale říká, že pak se stane výběrové řízení netransparentním. Nemůžeme sedět současně na dvou židlích a je tedy už jasné, že budeme mít buď naštvané USA a nebo bude výběrové řízení netransparentní. Z pohledu USA pokud nevyřadíme Rusko s Čínou, tak se staneme staviteli "Druhého Nord Strem II", jenomže ne v Baltu ale ve Střední Evropě. Ustojíme tento "diktát našich nezjištných přátel" ?? Po podobném diktátu muselo Bulharsko nedávno Rusku zaplatit několik miliard Kč.

Carlos
13. srpen 2020, 09:10

Čína je na vyhození z vícero důvodů a u Ruska je třeba to případně ošetřit velkým množství smluv a vysokých sankcí pro ně z nedodržení, aby je nenapadla blbost.

Stejně si myslím že by bylo ideální nechat to buď Korejce, nebo Japonce s Francouzy, tam se do toho bude míchat nejméně politických tlaků.

pr
13. srpen 2020, 09:30

Inu a jak to chcete udělat? Pokud se to obě krajní strany dozví, podají nabídku, kterou nelze ekonomicky podsřelit. A co se poté bude dít při realizaci ani nechci vidět. Tady se totiž už od začátku nehraje o funkční a bezpečný energetický zdroj. Tady jde o souboj sfér vlivu. A při takovémto souboji rozhodně jako ČR nevyhrajeme. Pokud již teď vidíme v přímém přenose korupci - Pomeranč určitě něco co se nedá odmítnout politikům "slíbil", pak při kvalitě našich úředníků, kteří nedokážou dle zákona postavit ani cestu, nemám obavy o to, že by korupce nevládla dál a my za to budeme platit. Toto je hlavní důvod proč JE již nikdy více. Dostaneme se z toho pouze důkladnou decentralizací. Každý za svoje. I fabriky. Ono bývá výhodnější mít neohebnou páteř. Nějak to přežijeme i kdyby celý slavný nepřizpůsobivý (a hlasitě vykřikující) průmysl odtáhnul tam kam patří.

Carlos
13. srpen 2020, 10:32

Jednoduše, prostě se udělá legální požadavek na absolutní přístup ke kódu a HW řídících systémů ze strany NÚKIBu a dalších.

Ano, jde to o sféry vlivu, proto by bylo vhodné se držet s malými státy, (byť Francie a Japonsko jsou relativně velké, nejsou to velmoci se sférami vlivu) tam ten problém nebude tak hrozit.

S decentralizací souhlasím.

Pavel
13. srpen 2020, 11:58

Nebojte se, stavba JE je v dnešní době takový nesmysl, že k tomu u nás snad nikdy nedojde. Svět prostě už dávno směřuje jiným směrem. Je to čistě o ekonomice. Napr. zde:

http://www.hybrid.cz/tesla-zvetsila-rekordni-baterii-v-australii-postavi-dalsi-v-kalifornii

My češi jsme sice poněkud zaostalí, ale máme zatím ještě spoustu času se probrat.

Jaroslav Novák
13. srpen 2020, 10:14

když sami sobě postavíme jadernou elektrárnu, tak nás snad nikdo z venku nebude tlačit k tééé vyfabulované bezpečnosti,......nebo už jsme ztratili rozum úplně??? Elektrárna a jaderná není srovnatelné zboží s lokomotivou i když "oba předměty" mají co do činění s elektřinou, diskutující nezesměšňujte se sami, už to stačí...!!!

Carlos
13. srpen 2020, 10:24

Vy musíte buď být troll, nebo tomu nerozumíte, tu bezpečnost, pokud myslíte jadernou, tam budete muset udělat tak jako tak. IT bezpečnost taky... Na to jsou mezinárodní smlouvy a normy, které SÚJB hlídá sakra přísně.

pr
13. srpen 2020, 13:43

Inu to hlídání SÚJBem - raději být ostražitý. Ty svary také neuhlídal a DODATEČNĚ se musely procházet jak to s nimi je. Já vím, že nikdo není dokonalý a i SÚJB udělá chybu a dobře že se na to včas přišlo, ale už toto napřimuje ukazováček na znamení "dej si bacha, co kdyby někdy došlo opravdu na jádro pudla?

Aby bylo jasno, jsem rád že jej máme a je dobře že do něj lijeme prachy, ale není to děd vševěd a není všude.

Carlos
13. srpen 2020, 13:49

Na druhou stranu v momentě kdy se to našlo, tak ČEZ málem donutili zavřít Dukovany kompletně (stačilo aby se vypl i poslední reaktor a protože to nemá už najížděcí kotelnu, tak by nenajeli). Myslím že to zatím patří k těm ne moc politicky ovlivněným a fungujícím organizacím.

Emil
13. srpen 2020, 15:25

Není to pravda, tehdy byla pro tyto případy nainstalována v Dukovanech mobilní parní kotelna.

Carlos
13. srpen 2020, 15:36

Ok, díky. Pamatuji si že se tehdy mluvilo o tom že kdyby to udělali, tak tu elektrárnu budou mít problém nahodit.

Martin Pácalt
13. srpen 2020, 13:57

Carlosi, co vám vadí. To nevidíte, že Jarda je "flastenec" každým coulem? ;-) Je to srdcař, jako klucííí z Ortela. ;-)

Nicméně jeho slova o maximalizaci dodávek (těch kvalitních) z našeho průmyslu chápu, i když si nejsem jistý upřímností, spíš si asi dělá "pr...l". :-D

Bizon
13. srpen 2020, 11:06

Osobně myslím že teoreticky technologicky (s nějakou minimální pomocí) bychom na to měli. Reálně je to ale naprostá utopie. Skoro nic na světe není tak přísně hlídané a regulované jako jaderné zařízení. Na všechno musí být tisíc atestů a byrokratických formulářů, jsme moc malá země na to abychom to všechno pořešili. Je to podle mně část důvodu proč je okolo jádra všechno drahé a pomalé, ale dokážu to pochopit. Osobně se radiace nebojím, i se všema nehodama je jádro pořád zdaleka nejbezpečnější energie, ale lidi prostě nemají rádi radiační úniky a roztavené aktivní zóny...

energetik II
13. srpen 2020, 16:51

Z Číny vyvážené solární panely zlevnily během 1 roku o zhruba 50 %. To je v příkrém kontrastu s vývojem ceny jádra, které míří směrem opačným. Sám jsem zvědav, zda se Číně podaří její experiment stavět 1 GW reaktory Hualong One za dobu 5 let s cenou 3 mld. USD za kus. Sám tomu nevěřím.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se