Domů
Energetika v ČR
Podpora solárních elektráren možná klesne, podpořila to Sněmovna

Podpora solárních elektráren možná klesne, podpořila to Sněmovna

Podpora pro solární elektrárny se možná sníží. Sněmovna včera v úvodním kole podpořila vládní návrh, který snižuje podporu na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Vnitřní výnosové procento (IRR) má činit 6,3 procenta, dosud to bylo 8,4 procenta. Podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by to mohlo ročně ušetřit sedm až deset miliard korun. Rozhodnutí vlády už loni v dubnu kritizovala Solární asociace.

Příspěvek státu podporovaným zdrojům energie (POZE) má letos činit stejně jako loni 27 miliard korun. Zbylou část z podpory zhruba 45 miliard, kterou nepokryje státní dotace, zaplatí převážně spotřebitelé ve fakturách za elektřinu

Návrh novely schválila vláda loni na konci loňského dubna. K jejímu projednání se Sněmovna dostala až dnes. Poslanci ji do druhého čtení propustili hladce bez delších diskusí.

Podle Havlíčkova loňského vyjádření je podpora solárních elektráren neúměrně vysoká k tomu, nakolik se podílejí na výrobě elektřiny. Podpora pro fotovoltaické elektrárny ročně činí 29,2 miliardy korun, ale na celkové výrobě elektřiny se podílejí ze dvou procent.

Předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář vyjádřil už loni v dubnu nad rozhodnutím vlády snížit podporu až na uvedenou hodnotu rozhořčení. Vláda podle něj jednala na politickou objednávku, kterou chce zničit tisíce podnikatelů i domácností.

Vláda v návrhu rozhodla o změně podpory pro všechny druhy obnovitelných zdrojů energie. U solární energetiky rozhodla o minimální možné podpoře, u ostatních zdrojů se drží mezi minimální a maximální hodnotou stanovenou EK.

U vodních, větrných a geotermálních elektráren stanovila vláda IRR sedm procent. Podpora pro výrobu elektřiny z biomasy bude 9,5 procenta, u bioplynu 10,6 procenta. U všech obnovitelných zdrojů bude vláda podporu vyplácet formou zeleného bonusu, kdy bude stát dorovnávat rozdíl mezi tržní a výkupní cenou elektřiny.

Návrh zákona obsahuje i řadu dalších změn. Podle ministerstva průmyslu má předloha zavést nástroje a opatření požadovaná Evropskou komisí, která přispějí k plnění nových cílů v obnovitelných zdrojích energie (OZE) do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(46)
pr
28. leden 2021, 08:02

Zde se v plné nahotě ukazuje bezpáteřnost "lidu" (viz. ústava ČR). když jim teče do bot, tak naslibují hory doly a jakmile nebezpečí pomine, tak pomocníkům střelí do nohy.

Se státem do budoucna žádný kšeft. Vždy Tě oškube.

Ondra
28. leden 2021, 08:22

Investice s vynosem 6,3% a minimálnim rizikem je podle Vás oškubání státem? A to nepočitám to že je to počítaný na určitou dobu a elektrárna Vám pak samozřejmě zůstane a vydělavá dál. Jestli mi poradite něco podobnýho v dnešní době tak Vám budu vděčnej. Díky.

Petr Hanák
14. duben 2021, 10:12

Vtip je v tom, že nejde o investici dělanou v dnešní době, ale v letech 2009-2010, kdy byly vyšší úrokové náklady a rizikové prémie. Prostě lidé v té době jednali podle platného zákona. Bezpáteřní jedinci ve sněmovně ten zákon chtějí znova (už asi popáté) změnit a investorům sebrat napevno slíbené peníze.

PetrV
28. leden 2021, 08:31

Je to jen zelená komunistická pijavice, která se sdružuje v solární asociaci.

10 let jejich oze sosání nás stálo odhadem bilion korun. A bude stát více, protože vyrábí ee když není potřeba a když je potřeba, tak mají odstávku kvůli počasí a hrozí blackout jako 8.1.

Až helmuti odstaví své jaderky, tak nás blackout nemine. 3 dny bez elektřiny?

Ať si jedou na ostrovní provoz a neobtěžují se svým nekvalitním produktem.

pr
28. leden 2021, 09:47

Co jste si (lide) objednali, to Vám podnikatelé dodali. To že nedokážete dodržet dané slovo a jednostranně měníte podmínky smlouvy v průběhu její platnosti neomlouvá ani zvýšená míra Vašich urážek.

Josef
28. leden 2021, 14:09

Lidé si nic neobjednaly byla to úřednická vláda co nechala nastavené vysoké výkupní ceny. Za mě to byla jednoznačná korupce a každá koruna, která nebude zaplacena na tyto dotace je dobrá a představa, že každý se mohl do stavby svobodně zapojit není pravdivá, protože státní ČEPS přijal fiktivní blokace na rezervovaný výkon, takže elektrárny pak stavěly předem vybraní investoři, kdežto běžný člověk se k elektrárně na střechu v době kdy to bylo výhodné dostal jen tehdy pokud mu ten výkon někdo "zařídil" Proto jsou tady ta pole elektráren místo FV panelů na střechách.

pr
28. leden 2021, 17:13

já jsem tam tu čárku nad e nedal schválně. O lidech jsem nepsal ani zmínku. Měl jsem na mysli lid dle ústavy ČR. To že nechodíte k volbám v letech 2002 a 2006 je čistě Vaše rozhodnutí že nepatříte mezi lid. A pokud chodíte a nejste schopen nést výsledky voleb, to je mi Vás líto, ale není to důvod abyste zde fňukal. Prostě minimálně výsledky voleb 2002 a 2006 ovlivnily nezvládnutý FV bům let 2009 a 2010. Vaše chyba lide a i ti, kteří mezi lid nepatříte. Vše co se událo je Vaše volba a čas na revizi byl přes jedny volby. Tak si nestěžujte na vlastní (mo)mentální (ne)schopnosti.

PetrV
28. leden 2021, 17:58

Volby 2002 byla špidlovina a 2006 topolův tunel. Oba evropští anální lezci. Druhý navíc tunelář.

Nevolil jsem ani jednu z těchto mafiánských skupin.

A volil jsem, ty manipulantský lide...pr

Vše přišlo od zelené sebranky v evropském parlamentu. Emisní povolenky, greendeal... největší krádež od 2WW, kdy helmuti a jejich poskoci loupili po celé evropě.

Pavel
28. leden 2021, 22:14

Pro info, oze tunel nám zařídili jiní anáIní lezci a tuneláři, a to v první řadě současný hradní čučkař, který co by premiér neblahé paměti v rámci vstupních vyjednávání v Bruselu bez známky odporu odkýval závazek pro ČR na povinný podíl tzv. oze v energetickém mixu, a v druhé řadě ping. paroubek, který opět co by premiér neblahé paměti protlačil tu zhovdilost známou jako zákon o podopoře obnovitelných zdrojů z roku 2005. Další oze tunel nám zařídil agent bureš, který ač si doma tahá triko (už jen chybí aby taky sepsal nějaký "můj boj" s EU) se docela nedávno před von der leynovou podělal a bez známky odporu ji ten green deal odkýval. Tyhle "lezce" jsi taky nevolil?

PetrV
28. leden 2021, 22:24

Nevolil, volil jsem vždy strany, které se nedostaly do parlamentu. Teď budu volit Přísahu.

30 let komunistických zelených pindů mě už opravdu nebaví. A nebaví to další spotřebitele platit oze komunisty.

Jan
29. leden 2021, 11:21

Ondro, nevím, jakou máš zkušenost se stavbou a provozováním solárních výroben, ale asi mnoho ne, jinak by jsi nenapsal minimální riziko. Musíte se na danou investici dívat optikou roku 2008-2009, kdy se dané projekty připravovali a v té době se dali koupit "garantované" státní dluhopisy na 15let (!) s výnosem cca 6%! Mohu vědět, proč by investor zastavoval celý svůj majetek, podstupoval mnoho rizik, kdyby nebyl výnos vyšší? Dnes samozřejmě je 6% zajímavé, ale bohužel mnoho projektů právě díky již několika retroaktivním krokům nemá výnosnost ani těch 6%...a mnoho investorů se do dnes hrabe z dluhů, neboť se jim nepovedlo včas dokončit stavbu (ano, to je podnikatelské riziko), ale pak člověka mrzí, když tady Ondra tvrdí "minimální riziko".

Ondra
29. leden 2021, 12:33

Každý podnikání má riziko proto jsem taky nepsal žádný. Slušnejch investorů kteří nestihli garantovaný ceny a teď na to doplácí (což budou hlavně menši podnikatelé a nebo fyzický osoby co neměly takovou páku na připojení) je mi samozřejmě líto. Ale porovnání s dluhopisy neni podle mě úplně férový protože elektrárna Vám zůstane i po skončení podpory na který se to IRR počítá. Taky záleží přesně jak je výpočet nastavenej. Pokud někoho fakt stát oškubal tak zbývá už jenom se soudit. To samozřejmě nikomu nezavidim.

pr
29. leden 2021, 16:41

Paráda, tak si srovnejte meziroční vývoj ceny ZB pro FVE z roku 2013. Zjistíte že již minimálně 2x se nominálně snižil. Prej je za tím cena elektřiny na burze. O ceně výkupu za přetok pokud nějaká (cena) vůbec je škoda hovovřiti. Je super jak cenu panelu sedm let namontovaného na střeše (návratnost) ovlivňuje burzovní pohyb hiné komodity nyní. To Vám za ty názory ti střechaři brzy přijdou do hospody poblahopřát.

Se státem již žádná smlouva a škodit, škodit kde se dá.

Ondra
29. leden 2021, 18:18

pane pr možná Vám to přijde divný ale přesně takhle funguje mechanismus zelenýho bonusu pro všechny podporovaný zdroje (nejenom pro FV elektrárny). Je na to jasně dana metodologie a jeho výše zavisí na velkoobchodní ceně elektřiny a paliv (např u kogenerace).

Když cena elektřiny na burze roste tak zelenej bonus klesá ale naopak když cena elektřiny klesá tak zelenej bonus roste. Aby to bylo srovnatelný s fixní výkupní cenou. To si samozřejmě může každej vybrat kterej model podpory je pro něj lepší. Protože si výrobou z FV snižujete odběr ze sítě tak při dražší elektřině ušetříte víc.

Když má někdo velký přetoky tak je pro něj lepší garantovaná cena ale když většinu elektřiny spotřebujete sám tak je lepší vzít zelenej bonus protože se vztahuje k celkový výrobě a ne dodavce do sítě.

Tohle není muj názor ale jasně daný pravidla. Hezkej večer!

pr
30. leden 2021, 12:26

Nikoliv, když má někdo přetoky, tak se u ZB vyplatí akumulace.

A už jsem to psal. To že je něčím běžně ovce škubána neznamená, že je to správně. Přesně jsem popsal, že burza na přetoky nemá žádný vliv, takže Vámi popsaný způsob je sice funkční pro FVE tehdy postavené podnikateli na jejich max. bazální spotřebu, ale pro 30 tisíc střechařů to tedy výhodné není. U těch výhody a zisk patří distributorovi (brutálně) a obchodníkovi (méně). Žádný z nich neinvestoval ani korunu.

Takže proto akumulace.

Ondra
30. leden 2021, 13:19

Nikoliv co? Mužete být trochu konkrétnější? Proč pořád musite tak generalizovat? Někomu se prostě vyplatí víc zelenej bonus a jinýmu fixní výkupní cena podle toho kolik elektřiny z FV dokáže sám spotřebovat.

Burza na platbu za přetoky samozřejmě vliv má protože některý dodavatele nabízí výkup podle ceny na dennim trhu. Stejně tak jiný nabízej aktuálně fixní cenu až 1000 Kč za MWh a to by Vám asi těžko nabídli v letech 2014-2017 když byla elektřina na burze někde mezi 20 a 40 eury za MWh. Poroto taky zelenej bonus v poslednich letech klesl když cena elektřiny stoupla. Ale jak sem psal hlavni je ze podle ceny na burze se Vám mění výše uspory v podobně neodebrany elektřiny ze sítě.

To všechno plati pro starý fotovoltaiky který čerpaj provozní podporu. Pro dnešní s investični podporou (NZÚ nebo OPPIK a apod) nebo i bez ni je samozřejmě nejlepší spotřebovat co možná nejvíc elektřiny v mistě výroby - tzn navrhnout přiměřeně výkonej systém a akumulaci (baterky a/nebo voda).

energetik
28. leden 2021, 08:52

Souhlas. Když stát chce aby lidé nosili roušky, tak je osvobodí od DPH. Když stát chce aby si lidé instalovali na střechy FVE aby tak pomohli splnit jeho dohodnuté závazky, tak jim to po instalaci minimálně navíc dvakrát zdaní a zavalí absurdními poplatky.

Jednak to stát neureguloval a vytvořil z toho tunel, ale ještě se na těch daních co lidem zvyšují nařízené poplatky na jakože "podporu" OZE přiživuje a aktivně je do toho tunelu zapojený a stále je prohlubuje.

pr
28. leden 2021, 08:06

Z článku čiší absolutní neznalost pisálků jak celá podpora OZE funguje. Je to přesně obráceně než je napsáno. Fakt je, že příspěvek na podporu OZE je pro odběratele zákonem zastropován a zbytek platí stát. Nikoli tak jak článek lže.

Marcel
28. leden 2021, 09:53

A stát je co? Respektive kde na to bere ten stát? Z našich daní?

pr
28. leden 2021, 10:19

Jakou souvislost mají Vaše otázky s logistikou plateb na podporu OZE?

To na co narážíte je úplně jiná zlodějna. A sice ta, že podnikavci stylu Světlíka, Mitala a jim podobné verbeži přenesli finanční zátěž ze své spotřeby na bábu Dymákovou (daňového poplatníka, který na rozdíl od podnikavců státní rozpočet opravdu plní). Tato zlodějna jim nebude zapomenuta. A ani Vy to svými PR kecy zde nezměníte.

Artur
28. leden 2021, 15:24

Dle vašich slov, si bába Dymáková jedním hlasováním tuhle zlodějinu objednala. A zjevně z toho máte radost a prospěch. A jiným hlasováním ta samá bába Dymáková osvobodila průmyslové podniky od zlodějských plateb. A to už vám najednou vadí.

Stejné hlasování udělala i Oma Dimack v Německu, aby vůbec byly velké podniky ve světovém měřítku konkurenceschopné.

pr
28. leden 2021, 17:25

Nikoli. Bába Dymáková to platí. Zdali bába Dymáková patří mezi lid při volební účasti v ČR není vůbec jasné. Jisté však je, že podnikavecká verbež lobbovala proti zájmům lidu a jeho zástupci v parlamentě nerespektovali ústavu že mají lid zastupovat v jeho zájmu. Ne podnikavce. Lid.

energetik
28. leden 2021, 08:43

To je nějaké zamotané. Pro fotovoltaické elektrárny novější než 31.12.2013 už žádný zelený bonus není a nebude. Nevidím důvod proč by ho měli zase znovu zavádět když instalovaný výkon roste i bez zeleného bonusu. Ani ERÚ s tím nepočítá, v jeho návrhu technicko - ekonomických parametrů pro stanovení provozní podpory od roku 2022 na webu ERÚ nejsou žádné FVE.

FVE neměli být ani v aukcích. Mě to přijde že ten článek popisuje jen tu část fotovoltaických zdrojů co byla postavena do 31.12.2013 jakože to bude platit pro všechny i ty nové.

Emil
28. leden 2021, 08:54

Pokud fotovoltaická elektrárna zelený bonus nedostává, tak se jí ani nebude snižovat. Nemusíte mít žádné obavy.

pr
28. leden 2021, 17:27

Bohužel jste mimo. V této republice je možné leccos.

PetrV
28. leden 2021, 19:11

Treba namalovat fve na zem a brát dotace...pardon daně spotřebitelům...

rostakosta
28. leden 2021, 09:12

Takze za POZE zaplatime rocne cca 60mld. Ale kdyz chcete dat duchodcum vlaky zadarmo nebo snizit dane, tak je to rozpoctovo nezodpovedne a hazard s budoucnosti nasich deti....

energetik
28. leden 2021, 09:49

Ano, jízdy vlakem zadarmo důchodcům, zdeformované trhy (dlouhodobou podporu jádra a uhlí a přehlížení škod) nijak nenarovná ani to nelze považovat za investici do budoucna (snad jen u dětí a studentů) která by měla nějakou dohlednou dobu návratnosti a zlevnění jízd pro všechny.

Z těch 60mld dostanou provozovatelé OZE, tak sotva jednu třetinu.

pr
28. leden 2021, 09:58

Váš názor je sice podnětný, ale přišel patnáct let po lámání chleba. Dnes se může do pozice chytrého rádia topořit každý c.p. Šel jste s kůží na trh tehdá? Nešel. To Vás pasuje do pozice držet hubu a krok.

A Vaše komunistické manýry znárodňovat soukromý majetek je již 30 let za zenitem. Pro ty co nechápou podotýkám že i smlouva je formou majetku.

Vinkler
28. leden 2021, 12:24

Nechci prudit, zejména na Vás, ale mám nepříjemný pocit, že pirátské znárodňování vystrkuje růžky před zenitem.

Carlos
28. leden 2021, 13:04

Jak to přesně myslíte?

Pokud narážíte na některé věci typu zjištění kolik je prázdných bytů, daně z Air BnB... tak to je odpověď na problémy, které jsou celosvětové a které jsou důsledkem de-facto selhání současného ekonomického modelu kdy se do realit dostává obrovské množství spekulativního kapitálu (např. z Číny) a zároveň absolutně nestíhá výstavba. Dále je to v příliš pomalém rozvoji VHD, silnic... které by umožnily dojíždět z větší vzdálenosti...

Další věc je že mladí lidé nevidí mnohdy jakoukoliv perspektivu do budoucna, od poslední krize je totiž zkušenost velké části z nich jenom v kontraktech na dobu určitou, spolubydlení a praktická nemožnost zajistit si stabilitu. Bez ohledu na to co dělají, nebo nedělají a nejasné vyhlídky na zajištění ve stáří. A proti tomu je kontrast kdy předešlým generacím se podařilo přijít relativně snadno k bydlení, relativně dobrému zajištění na stáří a dostává se jim všemožných slev, podpor a asistencí.

Zhruba v roce 20212 jsem napsal že bude problém s bydlením, aby se lidi podívali na situaci v GB, USA? Francii... že to do pěti let bude u nás, vysmáli se mi všichni, jeden vedle druhého, no a ono se to stalo.

Situace je podobna jako po válce a lidi dál už nechtějí toto hrát, a i když dělají všechno správně, tak dostávají přes hubu, trpělivost jim tím dochází a jsou ochotnější i k takovýmto řešením. Není možné si myslet že v situaci kdy jsou deset let srážení znova a znova s tím nebudou chtít nic dělat. A pokud snaha nestačí, tak zvolí extrémní řešení vůči těm, které považují za zdroj problému.

pr
28. leden 2021, 17:57

Vůbec neprudíte, neberu to tak. Bohužel máte pravdu. Je třeba si uvědomit, že kdo nic nemá, nemůže nic ztratit. A jeho frustrace vede k tomu, že si neváží ani "má" jiných.

A pokud zde zopakujeme nerovnost, která zde byla v 1. republice, tak se nedivte, že dopadneme jako v roce 48. Kdo se neumí poučit z chyb jiných je odsouzen si jimi projít.

Rozhodně nejsem za rovnostářství, ale nesouměřitelné rozložení výnosů práce (tak že nelze dosáhnout ani na bydlení) povede k nepokojům. Podívejte se do Francie na hořící ulice. A podívejte se do našich ulic ať víte čí vozy budou hořet.

Nezapomeňte kdo nemá co ztratit přijde si pro to.

PetrV
28. leden 2021, 18:05

Především jsme ztratili láci tratiční energetiky, protože zelení komouši ji daněmi. Jak píšu výše, vše vzniklo v evropském parlamentu od zelených německých komoušů.

Milan Vaněček
28. leden 2021, 12:50

Konečně s tím (zatím) největším tunelem snad něco udělají, ve Španělsku a teď nedávno ve Francii retroaktivně stáhli též tu podporu FVE z let 2008-2010.

To není o "komunistických manýrech", to je o kapitalistickém zákonném potlačování "nekalé hospodářské soutěže".

Teď už velké utility scale instalace FVE nepotřebují podporu

a malé instalace na střechách či bateriové systémy potřebují jen podporu investiční. Ale ne od státu, ale jen z peněz vybraných na povolenkách od těch, co zamořují naše ovzduší.

A samozřejmě musí získat prioritu v dodávkách elektřiny do sítě, protože je to jediná "nejčistší, bezemisní a bezodpadová technologie".

ČEZu jako největšímu individuálnímu příjemci dotací z FVE se to asi líbit nebude, a chtěl by si to vynahradit megatunelem "Dukovany II",

který by měl celý ve své režiji.

Doufám, že se to nepovede, že stát už navždy skončí se svojí nesmyslnou politikou provozních dotací (=zaručená cena na výkup elektřiny z FVE z let 2009-10 po 20 let či z nových Dukovan II po 35 let) a bude poskytovat jen investiční podporu a to pouze z peněz, vybraných od špinavých emisních zdrojů (emisní povolenky.

PetrV
28. leden 2021, 18:06

Na zelené komouše je potřeba velký bejkovec a ostrovní provoz na Mírově. Šmejdi zlodějští...

pr
29. leden 2021, 16:49

Je Vás málo a máte malý Mírov. S Vašim přístupem na vlastní kůži poznáte co naši předci prožili. Mnoho štěstí.

Pavel K
28. leden 2021, 13:41

Proc tak vysoka podpora elektriny z biomasy a bioplynu? Ma to i jiny ucel nez dotovat velke agrarni a tezarske podniky?

Milan Vaněček
28. leden 2021, 15:14

Nemá, zase si to jen vylobovali ti všehoschopní, smysl to nemá (jen aby si mohli zaškrtnout jak "plníme nařízení Bruselu" a přitom si namastili svoji kapsu).

Smysl mají technologické inovace v energetice.

PetrV
28. leden 2021, 22:17

Vaněčku, ty zloději, jako bych tě viděl před 15ti lety...

RomanH
30. leden 2021, 15:52

PetrV Je mi Vás líto, Vy musíte mít těžký život a nejspíš holou zadnici :)

Karel
28. leden 2021, 23:31

Jako provozovatel BPS z roku 2013 si nemyslím že až tolik rejžujeme. Za prve ten rok už nebyly investiční dotace, za druhé je nižší cena za kWh, za třetí návratnost 14 let a za čtvrté 98% koeficient využití. Za mě boží stroj. Klidně můžete přijet na exkurzi ???? Cena elektřiny pro nás do 550 kW je 3,55 Kč/kWh. Úplně podobná ceně malých vodních elektráren s výkonem do 10 MW.

pr
29. leden 2021, 16:54

Vítejte v klubu (bez investičních dotací) a ať je BPS ku všeobecnému prospěchu.

Petr
29. leden 2021, 06:11

Západní Evropa teď masově přechází na plyn. Víc než 10% vodíku v těch trubkách by je zničilo určitě. Takže se do budoucna bude muset začít vyrábět umělý metan. Mezitím, se vyplatí nabírat zkušenosti v masovém zavádění jednoduší výroby biometanu. České zemědělství nemá dostatek pracovníků, takže musí spoléhat na nejvíc strojové oblasti jako je obilí, řepka, kukuřice a právě biometan.

Vinkler
29. leden 2021, 06:40

Biometan má dost síry a chloru. Odstranění není jednoduché. Levnější je pálit v bioplynce nebo v okolí, v motorech na plyn a dělat místním teplo a ee.

Petr
29. leden 2021, 09:10

Teoreticky. Prakticky bioplynky dost smrdí, takže se jim nepodařilo domlouvat se s obcemi na blízkosti a vytápění.

Petr
29. leden 2021, 09:23

Pro obce na vytápění je jednoduší postavit na nejlepší větrné straně spalovnu biomasy hlavně dřevěné a přetříděných odpadů.

Biometan je výhodnější pro zemědělce, kteří potřebují na provzdušnění půdy víc "hnoje" než popela.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se