Domů
Energetika v ČR
REUTERS: Macquarie je blízko ke koupi podílu v EP Infrastructure

REUTERS: Macquarie je blízko ke koupi podílu v EP Infrastructure

Společnost EPH, která zrušila svůj původní záměr nabídnout kmenové akcie EP Infrstructure (EPIF) na burze v Londýně a Praze, již vyjednává o vstupu nového investora do EPIF. Podle zdrojů agentury Reuters se jedná o australskou společnost Macquarie.

Informace agentury Reuters pochází ze tří různých zdrojů a potvrdily vyjednávání EPH s australským zájemcem o koupi podílu. Společnost EPH plánuje prodat 30% podíl ve společnosti EP Infrastructure investorovi přímo zejména proto, že Macquarie nabídl lepší cenu, než by EPH získala při prodeji akcií na burze. Při prodeji podílu na burze by si společnost mohla přijít přibližně na 1.6 mld. EUR.

Prodej 30% podílu by měl podle zdrojů agentury Reuters být hotov v následujících několika týdnech. Společnost Macquarie odmítla celou situaci komentovat.

Podle odhadů analytiků se cena EP Infrastructure před nabídkou kmenových akcií pohybovala mezi 5 až 7 mld. EUR. Možným důvodem pro prodej části EPIF jednomu investorovi je i flexibilnější a jednotnější řízení společnosti.

Hlavní zdroj zisku EPIF je Eustream, který je ohrožen plynovodem Nord Stream 2

EP Infrastructure se oddělila od Energetického a průmyslového holdingu jako nejstabilnější část činnosti EPH, kde dominují regulované aktivity. Je pod ně zařazen například provozovatel slovenské přepravní soustavy plynu Eustream. V České republice spadá pod EP Infrastructure zejména teplárenství včetně Teplárny Opatovice.

Hlavním zdrojem zisků společnosti EPIF, která má aktiva rozmístěná zejména v České republice a na Slovensku, je 49% podíl ve slovenském provozovateli přepravní soustavy plynu Eustream.

Pro Eustream bude nyní klíčové rozhodnutí o výstavbě nového plynovodu Nord Stream 2, který by pravděpodobně odklonil část přepravy plynu přes území Ukrajiny a Slovenska. Slovensko je díky zachování ukrajinské přepravní trasy plynu jednou z hlavních tranzitních zemí pro ruský plyn, s čímž souvisí i příjem z tranzitních poplatků plynu.

Společnost EPIF v loňském roce vydělala přes 622 mil. EUR a disponuje aktivy o celkové hodnotě téměř 10 mld. EUR.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.