Rozhodnutí o těžbě lithia v Krušných horách by mělo padnout do konce roku
Rozhodnutí o projektu těžby lithia na Cínovci v Krušných horách by mělo padnout do konce tohoto roku. ČTK to dnes řekl mluvčí energetické skupiny ČEZ Roman Gazdík. V létě by měla být hotová studie proveditelnosti, která podrobně analyzuje investiční záměr ohledně samotné těžby i zpracovatelského závodu. Lithium je kov, který se používá při výrobě baterií do aut, v keramickém a sklářském průmyslu či při výrobě některých léků.
„Na aktualizaci finální studie proveditelnosti se intenzivně pracuje,“ uvedl Gazdík.
Se zpracovatelským závodem se počítá na pozemcích energetické skupiny v okolí elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. V původně zvažované průmyslové zóně Dukla u obce Újezdeček na Teplicku bude pouze nádraží, odkud bude putovat ruda po železnici do Prunéřova. „Myslíme si, že jde o dobrý kompromis, který může pomoct projektu a zároveň vychází vstříc okolním obcím,“ uvedl Gazdík. Proti stavbě továrny v Újezdečku se postavili místní obyvatelé i okolní obce.
Protože jde podle Gazdíka o velkou změnu pro celý projekt, je potřeba rozsáhlá aktualizace studie proveditelnosti. Jde o detailní dokument, který se dělá na míru pro konkrétní místo a musí obsahovat všechny skutečnosti týkající se nové lokality, kde by měla továrna vzniknout.
Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob – naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z diskutovaných témat před parlamentními volbami v roce 2017.
Mohlo by vás zajímat:
Není to zbytečně brzo? V té době bude o lithium ještě možná trochu zájem.
Jestli by nebylo lepší ještě počkat, až bude přetlak na trhu tak velký, že už ho nebude chtít vůbec nikdo. A kdy pak můžeme říkat, jak chráníme životní prostředí, když nic netěžíme.
Proč je všechno v ČR tak neskutečně pomalé? Na místě je celkem oprávněná obava, že než se doopravdy poprvé kopne do země, číňani mezitím zaplaví trh výrobou baterií o násobné kapacitě, trvanlivosti a bez potřeby lithia.
Nebojte. Urednicka masinerie uz to vyresi. Pri nejhorsim jeste par (set) uredniku prijmeme.
Myslím, že problém je v nízké ceně lithia :
A u nás budeme těžit a zpracovávat draho.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se