Šéf ERÚ: Úřad nemá při tvorbě cen volnost, musel promítnou zvýšené náklady
Energetický regulační úřad (ERÚ) musel do zvýšení regulační složky energií pro příští rok promítnout zvýšené náklady na služby energetických soustav, včetně podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE). Tyto náklady jsou úzce propojené s cenami energií na trhu. Na dnešním jednání sněmovního hospodářského výboru to řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček, podle něhož nemá úřad při tvorbě regulačních cen volnost. Upozornil, že letos zvýšené náklady dotoval stát. V roce 2024 však bude státní příspěvek nižší než v předkrizových letech.
Pro domácnosti úřad navrhuje meziroční růst regulované složky elektřiny o 71 procent, u plynu zhruba o 39 procent, ještě výraznější by mělo být zvýšení pro velké odběratele. Návrh se nelíbí podnikatelským organizacím a podle opozice je situace selháním vlády. Premiér Petr Fiala (ODS) ale uvedl, že koncové ceny energií v příštím roce stoupnou oproti letošku maximálně o jednotky procent.
„Regulační úřad nemá volnost, jak si rozhodovat v cenové regulaci. To je přesně dáno zákonem,“ uvedl dnes Trávníček.
Při tvorbě regulačních cen tak úřad podle něho postupuje podle předem dané metodiky a vychází ze shromážděných výkazů s náklady, které má k dispozici. „Na jejich základě se vypočtou ceny. Následně dochází k jednáním a ceny se postupně upřesňují,“ popsal šéf ERÚ.
ERÚ tak podle něj musel do regulačních cen promítnout náklady na fungování sítě. Růst nákladů přitom podle Trávníčka úzce souvisí s cenou energií na trhu. „Ty ceny jsou až 2,3krát vyšší než v předkrizovém období,“ dodal. Letos tyto zvýšené náklady dotoval stát. Jen v regulované části šlo o více než 60 miliard korun, v příštím roce půjde už jen o 9,3 miliardy korun.
Šéf ERÚ v této souvislosti připomněl, že největší podíl na nárůstu regulované složky budou mít platby na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE). Dotace státu pro příští rok jsou přitom podle Trávníčka ještě nižší než v letech před energetickou krizí, kdy státní podíl na POZE byl minimálně poloviční, často i vyšší.
Výrazný nárůst regulované složky energií kritizovali především opoziční poslanci výboru. Podle poslankyně ANO Bereniky Peštové jde především o selhání vlády, které vyčítala přenesení části poplatků zpět na spotřebitele. Podle ní je alarmující, že spotřebitelé zaplatí větší podíl na POZE než v minulosti. Žádá proto vládu, aby navýšila dotace státu minimálně tak, aby jeho podíl byl vyšší. V budoucnu navíc očekává, že se situace bude horšit.
Podle předsedy výboru Ivana Adamce (ODS) je růst regulované složky cen energií především výsledkem unijního Green Dealu. „Ta čísla jsou alarmují a bude to stát ještě hodně peněz. Těžké to bude hlavně pro firmy,“ podotkl. Podle něj by se nemělo při plánování služeb spoléhat jen na tržní cenu silové elektřiny, protože ta je v dnešní době nevyzpytatelná.
Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovaná složka elektřiny by měla v příštím roce tvořit u domácností asi 40 procent konečné ceny, u plynu je její podíl kolem 20 procent.
ERÚ pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky energií. Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti by podle návrhu měla vzrůst meziročně o 71 procent, což bude znamenat zdražení v průměru asi o 1408 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH. Ještě výrazněji stoupne regulovaná část ceny elektřiny pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. U plynu by měl být nárůst regulované složky o něco nižší. U domácností by regulovaná část plynu měla meziročně vzrůst asi o 39 procent, což by znamenalo zdražení zhruba o 125 Kč za MWh plynu. U velkoodběratelů by nárůst měl činit 42,5 procenta. Definitivní podobu regulované složky cen energií představí ERÚ na konci listopadu.
Mohlo by vás zajímat:
No jediná škoda je, že to neudělali tak, aby ty dotace na OZE platil pan Vaněček a jemu podobní, kteří tu tvrdí jak je ta elektřina levná. Já bych si pak s dovolením koupil elektřinu z Dukovan.
ERÚ stále nijak nevysvětlil, proč přeprava plynu zdražuje na více než dvojnásobek (v absolutní hodnotě o více než 2 miliardy Kč) a proč distribuce plynu pro velkoodběratele zdražuje o více než 40 %. Dlužno ovšem podotknout, že se na to žurnalisté zatím moc neptají.
Já vám to vysvětlím , protože jednak zdražila elektřina na provoz kompresorových stanic a jednak díky tomu ,že ČR už není tranzitní zemí , tak nelze síť udržovat z poplatků z tranzitu ,ale musí její údržbu plně platit odběratelé.
Ty kompresory jsou poháněny spalováním plynu. O konverzi těchto kompresorů na pohon elektřinou se v posledních letech rádo básní, ale to je asi tak všechno. Problém je v tom, že v plyn už dlouhodobě nikdo nevěří (takže je otázkou, zda by se to ekonomicky vrátilo), dokud se bude elektřina ve významné míře vyrábět z plynu, tak z principu o něčem takovém nemá smysl moc přemýšlet, navíc dosti kompresorových stanic je už příliš daleko od dostatečně kapacitní distribuční sítě (v kompresce je např. několik kompresorů po 6 MW, což v sumě není zanedbatelný el. příkon).
Nechci vám kazit přesvědčení, ale ne. Ty předávací regulační stanice (PRS) jsou převážně hnané elektřinou, předehřevy pro vysokotlaké/střednětlaké regulační stanice jsou také na elektřinu. Jen určitá část (jednotky) jede skutečně jak říkáte na plyn, ale je to menšina, btw i cena plynu vzrostla.
Jakou to má spotřebu nevím, tzn. kolik tomu vzrostla cena provozu. Někdo z Eon nebo GasNet by mohl doplnit :)
Nechci vám kazit přesvědčení, ale ne. Jsou kompresní stanice, a není jich málo, co jsou napájeny z běžných venkovních sítí vysokého napětí (rozuměno z kterých jsou připojeny i běžné obce a další běžné odběry), přičemž ty vzdálenosti po těchto vedeních k nadřazeným uzlům nejsou v žádném případě zanedbatelné, jsou to vyšší jednotky km. Takže tam už z principu nemůže být nic většího než nějakých suma 1-2 MW.
Na elektřinu není tudíž skoro nic, všechny velké technologické odběry v těchto stanicích jsou prostě na plyn, což má i logiku, jelikož seděj přímo u pramene plynu. Jen teď se v poslední době přemýšlí o tom, že by se to zkonvertovalo na elektřinu, protože emisní povolenky. Je to však začarovaný kruh. Dokud se bude významná část elektřiny vyrábět z plynu, tak je prašť jak uhoď, jestli budete pro tyto pohony pálit přes typické účinnosti plyn a nebo elektřinu, v níž bude beztak ve valné míře cena povolenky zohledněna. Jen uvalíte pár stovek mil. Kč investic. A až se z plynu elektřina vyrábět nebude (což filozoficky vzato rozváže dnes úzkou cenovou vazbu mezi plynem a elektřinou), tak zase nikdo nejspíše už nebude potřebovat ten plyn, a tudíž tato investice bude (taky) nenávratná.
To jste mi toho moc nevysvětlil. Pro zákazníky v ČR není většina těch rour ani kompresorů potřeba, takže není důvod, aby platili jejich údržbu. Nebo myslíte, že třeba automobilce budou zákazníci platit nevyužitou kapacitu, která není potřeba?
No a kdo jako myslíte ,že ty dnes už málo využívané trubky měl platit ? , ale pane Hájku nebojte vaši zákazníci to všechno zaplatí. Budou nadávat ,ale nebudou nic dělat.
No mě hlavně dostalo, jak padla Bohemka, že nové smlouvy najednou měly i v obchodních částech ceny neskutečné nesmysly...
Dám příklad (vše bez DPH)
Měl jsem smlouvu u Energie čs, a u D02d = bytového tarifu 20,- za měsíc.
Nová smlouva a to podotýkám u tenkrát nejlevnějšího Centropolu byla 59,- za měsíc.
Tedy zdražení +150% ... a za co?
... za to, že už není levnější konkurence. A tak to je a bude.
Zapomněl jsem napsat... že šlo o Stálou měsíční platbu = kde rozdíl před a po nebyl vůbec v ničem.
Vidíte a zkuste vypovědět fixaci, zaplatíte pěkný flastr ale když bohemka řekla, že už ji to nebaví, žádné pokuty zákazníkům platit nemusela. Ptal jsem se na ERU co s tím budou dělat a prý nic. Je to obchodní věc, nedají napřiklad ani doporučení obchodníkům aby udělali pokuty symetrické.
Je ERU je úlně k ničemu úřad.
Celkem dobře by fungovalo omezení standardní 3měsíční lhůty na 1 měsíc.
Nemá vliv náhodou to že koupil čeps tu předloženou a nevydělávajíci net4gas kde kupní cena je 3 až 5 tisíc milionů?
Samozřejmě že má , předpovídal jsem to před několika měsíci , někdo to prostě zaplatit musel a ČEPS má zisk z přenosu a kdo mu ty zisky generuje - ERU.....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se