Domů
Energetika v ČR
Síkela schválil státní půjčku EPH a Sev.en Energy na burzovní zálohy
elektrarna počerady
Zdroj: ČEZ

Síkela schválil státní půjčku EPH a Sev.en Energy na burzovní zálohy

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) schválil žádosti skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského a skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače o půjčku na zálohy, které musí výrobci elektřiny skládat při obchodování na energetické burze. Ministr to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Výši půjčky neuvedl.

Zálohy v současnosti dosahují rekordních výší kvůli vysokým cenám energií. Ministerstvo financí proto už v červenci podpořilo půjčkou polostátní firmu ČEZ. Půjčí jí až tři miliardy eur (více než 74 miliard korun).

Podle Síkely půjčky pomohou posílit stabilitu na energetickém trhu. „I ti největší obchodníci na světě v tuto chvíli nemají dostatek likvidity, aby mohli prodávat,“ vysvětlil. Podle něj firmy nemohou nabízet elektřinu k prodeji, protože nemají dostatek peněz na zálohy, které garantují prodej. Ministr chce zároveň jednat na poli EU o celoevropských garancích.

Na oplátku za poskytnuté půjčky chce Síkela s firmami jednat o tom, jak zdraží teplo pro příští sezonu, případně o nákupech energií pro veřejný sektor.

Zálohy, které musí výrobci energií skládat na burzách, jsou nyní kvůli rekordním cenám proudu mimořádně vysoké. „Naše skupina v nich má miliardy eur,“ řekl v týdnu serveru Seznam Zprávy Jiří Feist, člen představenstva skupiny EP Power Europe z holdingu EPH. Po státu skupina podnikatele Daniela Křetínského žádala podobnou podporu, jakou dostal ČEZ. Zájem o státní pomoc s hrazením burzovních záruk potvrdila i společnost Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače.

Skládání záloh, takzvaných marginů, požaduje burza jako ochranu pro obchodníky s elektřinou. Jejich výše se odvíjí od ceny elektřiny, která je v současnosti mimořádně vysoká. Ministerstvo financí proto letos v létě podepsalo s polostátní energetickou společností ČEZ úvěrovou smlouvu v objemu až tři miliardy eur (více než 74 miliard Kč). Mluvčí společnosti počátkem července uvedl, že podobnou pomoc poskytuje energetickým firmám například Německo.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
rosta kosta
4. září 2022, 17:26

Muzu se zeptat, co ma z toho cesky danovy poplatnik a obycejnej obcan jako ja?

Ivan Švančara
4. září 2022, 17:36

a co by si z tej pozicky chcel mat? Alebo je vypadok predajcu pre teba spestrenie zivota?

energetik
4. září 2022, 17:42

v článku je to napsané

"Podle Síkely půjčky pomohou posílit stabilitu na energetickém trhu."

"Na oplátku za poskytnuté půjčky chce Síkela s firmami jednat o tom, jak zdraží teplo pro příští sezonu, případně o nákupech energií pro veřejný sektor."

Dalibor Fišer
4. září 2022, 21:15

Daňový poplatník z toho nebude mít zhola nic, jen bude o něco chudší o rozdíl mezi úroky od banky a od státu. Stát si na to sám musí půjčit od banky za nějaký úrok a a za nějaký úrok to půjčí zmíněným firmám. Cenu el. energie určuje závěrná elektrárna, a tu to neovlivní. Obě firmy vykáží na konci roku jen o něco vyšší zisk, zdaněný na Kypru, a Kajmanských ostrovech. Ježe když pomohl ČEZu, tak musí pomoci i jim, jinak to skončí u soudu a tam to stát projede na plné čáře.

Rejpal
4. září 2022, 21:47

Asi to , že tito pánové ČEZ mohou levně prodávat svojí elektřinu za vysoké ceny místo aby je nabídly mimo burzu českým domácnostem a firmám. Stát jim na to půjčí hluboko pod úrovní inflace... a očekává , že tím tyto firmy vykáží mnohem vyšší zisk a zaplatí z něho daně. Jenomže díky vysokým elektřiny a útlumu ekonomiky a zbídačení části obyvatelstva stát přijde o řádově více peněz. Jestli je poskytnutí takové půjčky jen součástí Fialovo bruselského prdelolezectví a nebo je za tím přímo korupce to samozřejmě nevím...

Emil
4. září 2022, 21:56

Stát nikomu nepůjčuje aby tito pánové mohli prodávat svojí elektřinu za vysoké ceny, půjčuje jim naopak na zajištění elektřiny prodané za nízké ceny. Čím levněji elektřinu prodali, tím větší tyto požadavky jsou.

Ivan Novák
4. září 2022, 22:43

Jak je dokumentováno a zveřejňováno právě těmi burzami, v poslední době se většina objemu forwardovych obchodů uzavírá dvoustranně, mimo parket, účastníci mají pouze povinnost je u burzy zaregistrovat.

Martin
5. září 2022, 07:54

Jak jste přišel na to, že mimoburzovní obchod se musí na burze zaregistrovat? :D

Veškeré obchody se musí vykazovat v rámci REMIT reporting tuším od roku 2016, aby ACER (big brother) měl o všech obchodech v rámci EU přehled (věděl kdo s kým a za kolik), ale to s burzou nemá absolutně nic společného ....

Maly Jarda
4. září 2022, 23:20

Americké banky nám rády půjčí .. jsou to hodní lidé, čím více stamiliard ročně nám půjčí tím více bychom jim měli být vděční , budeme si totiž moci za ty stamiliardy koupit Americký plyn a zbraně

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se