Domů
Energetika v ČR
Správa rezerv podepsala s Orlen Unipetrol smlouvu na dodávku nafty za miliardu
Zásobník ČEPRO. Zdroj: ČEPRO

Správa rezerv podepsala s Orlen Unipetrol smlouvu na dodávku nafty za miliardu

Energetika v ČR
2 komentáře
23. březen 2023, 13:23
ČTK

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) podepsala smlouvu na dodání nafty za miliardu korun se společností Orlen Unipetrol. Stvrdila tak výsledky nedávného tendru. Mělo by jít celkem o zhruba 30 vlaků se zásobami na přibližně 2,5 dne spotřeby. ČTK o tom dnes informovala správa rezerv. Ta v současnosti organizuje také tendr na doplnění zásob ropy.

Podle dřívějších informací by mělo jít o dodávku 50.000 metrů krychlových nafty.

„Pro posílení naší ropné bezpečnosti byl nákup nafty pro nás jedním z klíčových úkolů. Pro představu půjde o zhruba 30 vlaků a je to asi 2,5 dne spotřeby nafty v České republice. Co se týká tendru, vybírali jsme ze čtyř uchazečů a nejlepší cenu měl Orlen Unipetrol. Dodávka se uskuteční do šesti měsíců,“ uvedl předseda SSHR Pavel Švagr.

PKN Orlen - ilustrační foto. Zdroj: http://www.orlen.pl
Ilustrační foto

Po dodání této nafty se celkově navýší nouzové zásoby České republiky až na 91 dnů a tuzemská správa hmotných rezerv tak bude opět plnit nejen nařízení evropské komise, ale také českou legislativu, která stanovuje minimální výši nouzových zásob ropy a ropných produktů na 90 dnů.

„Jsme velice rádi, že jsme mohli přispět k posílení energetické bezpečnosti a stability České republiky. Zodpovědně tak plníme svou roli jediného výrobce pohonných hmot v Česku a jejich hlavního dodavatele pro český trh,“ řekl místopředseda představenstva Orlen Unipetrol Ryszard Pilch.

Kromě nákupu nafty nyní správa rezerv pokračuje v tendru na dodání ropy za zhruba další miliardu korun. V případě ropy hledá dodavatele už pošesté. Předchozích pět pokusů skončilo bez úspěchu. V aktuálním tendru správa obdržela žádosti o účast a posuzovala se kvalifikace firem, nyní se čeká na cenové nabídky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan
23. březen 2023, 13:28

"Pro posílení naší ropné bezpečnosti" bezpečnost na necelé tři dny :D jen mně to přijde vtipné?

Ivan
23. březen 2023, 13:29

jsem to nedočetl, moje chyba...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516