Domů
Energetika v ČR
Stanjura: ČR nemůže závodit s Německem v dotacích kvůli energiím
Vedení VVN

Stanjura: ČR nemůže závodit s Německem v dotacích kvůli energiím

Energetika v ČR
12 komentářů
10. listopad 2023, 12:22
ČTK

Česko se nemůže kvůli drahým energiím pouštět do dotačních závodů s Německem, vzhledem k velikosti ekonomiky by v nich prohrálo. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zároveň uvedl, že české firmy mají jiné možnosti podpory, než je plošná kompenzace zdražení energií. Německá vláda ve čtvrtek oznámila, že tamnímu průmyslu poskytne úlevu až 12 miliard eur (přes 295 miliard korun) kvůli vysokým cenám elektřiny.

„Pokud dopustíme dotační závody, tak s nejbohatší evropskou ekonomikou Německem prohrajeme. Naším cílem je, aby se v celé Evropě snižovala úroveň dotací, protože to nahrává těm nejbohatším ekonomikám,“ řekl Stanjura.

„Je poctivé vzít všechny formy podpory, které dostávají energeticky náročné provozy, a porovnat je v mezinárodním srovnání. Například u nás je možné čerpat dotační peníze z modernizačního fondu, to jsou řádově desítky miliard, to v Německu není,“ doplnil ministr.

Vláda se podle něj nechystá změnit názor a nadále platit za spotřebitele náklady na obnovitelné zdroje elektřiny a na distribuci. Podle ministra by to vyžadovalo odebrání zhruba 50 miliard korun z jiných rozpočtových kapitol, na což vzhledem ke zkušenostem z debaty o podobě státního rozpočtu nevidí prostor. Stanjura také vyjádřil přesvědčení, že Energetický regulační úřad (ERÚ) ještě zmírní plánované zdražení regulované složky ceny energií.

Pro domácnosti by podle prvního návrhu ERÚ měla regulovaná složka ceny elektřiny vzrůst meziročně o 71 procent. Ještě výrazněji stoupne pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Definitivní podobu regulované složky cen energií představí ERÚ koncem listopadu.

Stanjura dnes také odmítl možnost hradit poplatek za obnovitelné zdroje energií z výnosu z emisních povolenek. Podle něj je zhruba polovina z 80 miliard korun, které povolenky vynesou, už zahrnuta v příjmech státního rozpočtu. Druhá polovina je účelově vázaná na nové investice do zelených technologií a nelze ji použít k uhrazení platby za instalace obnovitelných zdrojů provedené v letech 2009 a 2010.

Sociálně slabé domácnosti, které zdražení elektřiny postihne, mohou podle ministra čerpat příspěvek na bydlení. Tuto formu adresné podpory považuje za účinnější než plošné financování energií všem odběratelům.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Martin K
10. listopad 2023, 16:33

Dotace by samozřejmě nebyly potřeba. Ale to by nesměla být cena elekřiny zcela nesmyslně a bezdůvodně navýšena.

Vladimír Šťastný
10. listopad 2023, 16:53

Myslím, že teď je ten správný čas na to, abychom vystoupili ze systému placení emisních povolenek

Dalibor Fišer
11. listopad 2023, 08:57

naprosty souhlas a jeste omezit dotace do OZE

Richard Vacek
10. listopad 2023, 18:36

Česko je v pohodě. Máme dostatek elektráren a proto není žádný důvod, abychom platili vysoké částky. Můžeme klidně platit jako Polsko (0,09 EUR/kWh) nebo Maďarsko (0,09 EUR/kWh).

Nebo v čem je situace u nás jiná než tam, že musíme platit 0,26 EUR/kWh?

Snad eurostat vychází ze správných podkladů:

https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/nrg_pc_204/default/table?lang=en

Zbyněk Poisl
10. listopad 2023, 20:05

Jestliže Německo bude dotovat energie pro průmysl, tak "udotuje" k smrti zbytek evropské ekonomiky a zcela ji ovládne. EU by takový postup rozhodně neměla připustit. Evropská energetika je dotační bastl, který deformuje ekonomiku a reálné ceny. Tohle nepovedek ničemu jinému, než k hospodářskému kolapsu! Světová produkce fosilních paliv bude v roce 2030 víc než dvojnásobná proti dnešku. Snaha EU o zastavení změny klimatu je nepředstavitelná komedie, která zjevně vede k hospodářskému poklesu. Ovlivnit klima je mnohem složitější, než si papaláši představují. Jenže předstíráním toho, že pro věc něco dělají, mají v rukou obrovskou moc, která jim umožňuje dřít kůži z obyčejných lidí pro vlastní prospěch! Dokus si tohle obyčejný lid nechá líbit, bude v Evropě jako bylo před 50lety!

Pravoslav Motyčka
10. listopad 2023, 22:11

Co se týče dotací do elektřiny otázka je , jaký podíl má elektřina v ceně zboží , u mnoho zboží zejména lehkého průmyslu je podíl elektřiny minimální. A pokud Německo bude dotovat energeticky náročný průmysl, no tak se v Německu bude rozrůstat na úkor zbytku EU je to dobré pro Němce - no samozřejmě že není , protože oni pak budu vyvážet zboží za dampingové ceny. Takže vlastně budou pomáhat všem ostatním státům v EU. Navíc ty firmy co budou mít dotace nebudou šetřit el. energií budu s ní plýtvat takže ty jejich provozy budou mnohem náročnější než jinde. Že už jsme to někde viděli no samozřejmě u nás před rokem 1989 , kdy byla ohromná energetická náročnost hospodářství , proti reálné produkci a to byl vlastně jeden z důvodů hospodářského koapsu při tehdejším výkonu ekonomiky jsme měli o 40% vyšší spotřebu energie než dnes ! Pokud Němci chtějí jít touto cestou dostanou se do slepé uličky.

Jan Stehlik
11. listopad 2023, 09:54

Kdyby to byla pravda , tak USA , čína se dostala do slepé uličky . Ale je to naopak , mají ekonomický rust , my máme stagnaci a odcházejí firmy právě tam kde jsou levné zdroje.

Levné zdroje energií právě umožnili technologickou revoluci (století páry) a taék rust životní urovně vtšiny obyvatel a nikoliv jen pár feudálum.

Jan Kropáč
11. listopad 2023, 17:04

Umožnil růst blahobytu, teploty sucha a CO2. Zatímco blahobyt si užije tato generace, dětem necháme vysoké zadlužení, závislost na energetických velefirmách, spálenou zemi suchem a díry v zemi po spáleném uhlí. Tak se chová ho..o a ne hospodář.

Navíc podnikatelé dostali podporu minulý rok na úkor navýšení dluhu a ještě si zvedli ceny. Proč by moje děti měli splácet dluh, aby si management mohl jezdit v dobrém fáru na zahraniční dovolené?

Milan Bačík
10. listopad 2023, 22:15

Stanjura lže jako když tiskne. Stačilo by snížit dotace pro OZE, zvláště pro ty z let 2009 a 2010. Jenže z toho jim kape, tak si to nebudou rušit.

jiri sekerac
11. listopad 2023, 02:57

Je nekde uvedeno, jak na ktere zdroje co doplacime na OZE? Nejde preci jen o solary, ale take bioplyn, ale pujde asi i o podelanou stepku a dalsi bordel do uhelek. Vitr a voda asi vypadly. A pak dalsi vec, stat k tomu nesmyslnemu zavazku dotovani solaru uvedl, ze tato vysoka cena za kWh zohlednuje postupnou amortizaci a degradaci zdroje. V tom pripade provazovatel takove elektrarny nemuze vymenit zadny solarni panel, respektive jen takovym, ktery byl zakoupen v ramci investic do vystavby. Pokud tam najdou jediny soucasny panel jedna se poruseni smlouvy, ne? Jsou prehledy o vyrobach z techto zdroju, vykon by mel pri konstatnim pocasi klesat, jde jiz o 13 let

Emil
11. listopad 2023, 06:40

Je to uvedeno zde:

ote-cr. cz/cs/statistika/statistika-poze/poskytnuta-podpora

jiri sekerac
14. listopad 2023, 19:59

dík

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se