Domů
Energetika v ČR
Stát chce kvůli bloku uzavřít smlouvu s ČEZ, prioritou Dukovany
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Stát chce kvůli bloku uzavřít smlouvu s ČEZ, prioritou Dukovany

Stát chce kvůli plánované stavbě nového tuzemského jaderného bloku uzavřít s energetickou skupinou ČEZ smlouvu. Na dnešní konferenci k budoucnosti jaderné energetiky v ČR to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl doplnil, že při přípravě stavby nového zařízení se stát zaměří na Dukovany. Smlouva s dceřinou společností ČEZ Elektrárna Dukovany II by mohla podle něj být podepsána ještě letos.

Detaily smlouvy ještě podle Babiše domluveny nejsou. Uvedl, že jejím prostřednictvím získá stát větší kontrolu nad výstavbou bloku a možnost jednat v případě, že se změní parametry trhu, či přebrat stavbu od ČEZ, kdyby hrozilo zvýšení nákladů. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš ve svém vystoupení uvedl, že si myslí, že zmiňovaná smlouva by mohla komplexně pokrýt jak práva a tak povinnosti ČEZ jako investora, ale i stabilitu regulatorního prostředí.

„Dnes je ten správný a nejvyšší čas najít shodu na tom, jakým způsobem v České republice obnovu a další výstavbu jaderných bloků realizovat a financovat,“ dodal.

Míl dále uvedl, že předpokládá dlouhá jednání s Evropskou komisí o podpoře projektu ze strany EU.

„Bez dohody s komisí se výsledku těžko přiblížíme,“ uvedl.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

Samotný tendr na stavbu by podle něj mohl být vypsán koncem roku 2020, vše ale záleží na rychlosti jednání s Bruselem. Odhaduje proto, že zahájení výběrového řízení může být posunuto na rok 2021. Zhruba po třech letech, tedy v roce 2024 by měla vláda měla dostat výsledek tendru a rozhodnout o zhotoviteli stavby.

„V letech 2024 až 2029 by to pak bylo o podepsání smlouvy, procesu získání stavebního povolení a rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, které umožňuje zahájení výstavby,“ dodal.

Babiš během dnešní konference zalitoval, že byl v roce 2014 zrušen tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, protože „tehdy byly ideální podmínky“. Například programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák však na twitteru upozornil, že sám Babiš byl v té době ministrem financí ve vládě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

„Pro připomenutí – tendr byl zrušen, protože vláda, kde dělal šéfa ministerstva financí, nechtěla dát garantované ceny, což bylo správné rozhodnutí a nemusí se za to stydět,“ uvedl dnes Sedlák.

JE Dukovany a Mohelno
Ilustrační foto

Možné vládní garance plánovaného projektu označil dnes Babiš za bianco šek, plánovaná smlouva je podle něj lepším řešením.

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Babiš loni v listopadu uvedl, že stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měla zajistit dceřiná firma ČEZ.

Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, dodal. Podle Míla je podmínkou stavby nového jaderného bloku v ČR široká politická podpora.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností.

Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr
21. únor 2019, 19:38

Tak nic no, škoda, že se to zase odkládá.

Ale rozumím tomu, že bude asi lepší kvůli dopravě reaktorů po řece počkat s dostavbou Temelína na rok 2022, kdy Německo prodlouží provoz svých jaderek, takže bude nulová šance blokování přepravy.

Mezi tím tu teda bude probíhat jen to mediální Dukovanské divadlo, tak snad to alespoň trochu podpoří české firmy, aby získaly více zakázek na stavbě jaderky v Maďarsku.

Luděk
22. únor 2019, 08:21

Nic takového se nestane.

Vojtech Barták
21. únor 2019, 20:38

Jsem rád že Stát chce uzavírat smlouvu se svojí vlastní společností... No nic další cár papíru

Emil
21. únor 2019, 21:09

Tu společnost ale stát vlastní jen asi ze 70%, smlouva je tedy důležitá především proto, aby vymezila mantinely pro výstavbu takovým způsobem, který by nepoškozoval minoritní akcionáře.

Loudil
21. únor 2019, 23:10

Zatím zcela jistý "byznys" má jen Škoda Jaderné strojírenství z Plzně. Ruský Rosatom staví a nebo má podepsány dohody o stavbě 36 rektorů VVER asi ve 12 státech. To je "tučné sousto" pro různé subdodávky. Bohužel je na Škodu JS všemožně kydán hnůj a jsou jí házeny klacky pod nohy kvůli jejím ruským vlastníkům. Hon na čarodějnice v moderním českém vydání. Páter Boblig si někde právě "chrochtá blahem" !

Honza
22. únor 2019, 03:24

Že se vůbec scházejí, když nakonec výsledek je jako vždy nulový - dle dnešních slov Novákové investiční riziko musí nést ČEZ a ne stát - tedy současná vláda opět odmítá se za projekt plně postavit, nějaká smlouva zde je nanic, pokud na ní nebude psáno, že novou JE staví stát nebo firma 100% vlastněná státem. Nezapomínejme, že jsou tady minoritní akcionáři vlastnící celých 30 % akcií ČEZu a ti si na hlavu kálet od Babiše nenechají (jak už v minulosti ukázali).

Petr
22. únor 2019, 09:35

Ale dají se pokaždé snadno demokraticky přehlasovat, když bude stát dlouhodobě stát za svým.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se