Domů
Energetika v ČR
Stát loni pětinásobně zvýšil dotace na fotovoltaiku a čerpadla,vyplatil 4,9 mld.
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Stát loni pětinásobně zvýšil dotace na fotovoltaiku a čerpadla,vyplatil 4,9 mld.

Stát loni vyplatil na dotacích na fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla rekordních zhruba 4,9 miliardy korun. Meziročně jde o takřka pětinásobné navýšení dotací, kterými stát podpořil téměř 30.000 projektů. Vyplývá to z údajů Státního fondu životního prostředí, které má ČTK k dispozici. Růst bude podle expertů pokračovat i letos.

Rekordní částka vyplacených dotací souvisí s počtem instalovaných zařízení obnovitelných zdrojů energie v Česku v loňském roce. Fotovoltaických elektráren bylo loni zprovozněno 33.760 s celkovým výkonem 288,8 megawatt (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Na dvojnásobek stoupl i počet instalovaných tepelných čerpadel, loni si jich Češi pořídili kolem 60.000.

Hlavní část peněz na tyto projekty stát poskytuje prostřednictvím dotačních programů Nová zelená úsporám a tzv. Kotlíkové dotace. Na fotovoltaické elektrárny z nich fond v loňském roce poskytl 3,9 miliardy korun. Předloni to bylo kolem 870 milionů korun. Na tepelná čerpadla loni šlo z dotačních programů zhruba 950 milionů korun. V roce 2021 žadatelé dostali 120 milionů korun.

Radiátor, topení
Ilustrační foto

Rekordní byl i počet podaných žádostí. Těch loni Češi podali 16.266 na tepelná čerpadla a 55.092 na fotovoltaiku, což je několikanásobně víc než o rok dříve. Přibližně 95 procent z nich v celkové hodnotě až 12 miliard korun stát vyhodnotil jako úspěšné. Velkou část ovšem v loňském roce zatím stát neproplatil.

Další nárůst počtu žádostí a vyplacených dotací lze očekávat i letos. Přispět by k tomu měly i některé novinky. „Díky nové vyhlášce Energetického regulačního úřadu bude nově možné umisťovat fotovoltaické panely i na bytovky s více byty, z deseti na 50 kW se zvyšuje limit výkonu pro menší obnovitelné zdroje včetně solárních elektráren, které je možné provozovat bez licence na výrobu elektřiny a uvidíme, jestli se nějak změní dotační podmínky,” upozornila Markéta Chrbolková ze společnosti Schlieger., která se zaměřuje na řešení fotovoltaik a tepelných čerpadel.

Prudký nárůst počtu instalovaných fotovoltaických elektráren provází i problémy. Vedle prodloužení instalační doby jde i o rostoucí počet zamítnutých žádostí o jejich připojení do distribuční soustavy. „Zatímco dříve to bývaly promile, dnes už se může jednat o jeden až dvě procenta všech žádostí,“ podotkla Chrbolková. Podle distributorů budou nutné další investice do distribučních sítí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Zdeněk
29. březen 2023, 11:56

Proto přece OZE jsou!

Tady nejde o žádnou záchranu planety. Spousta firem/poradců/lidí/úředníků (viz místní reklamy) žije jen díky přerozdělování dotací. Jim jde jen o to, aby se dotace pořád točily a oni si samozřejmě "spravedlivě" vzali svůj podíl.

Pavel K
29. březen 2023, 14:24

Pokud Vám vadí dotace do OZE, tak co říkáte na (v Googlu) oil and gas subsidies 2022.

No a co se týče JE, tak v naší zemi se taky chystá její dotování (ale jiným způsobem)

Budu rád, když mi řeknete, co je bez dotací.

Některým o záchranu planety jde, jiným zase o ekonomiku, spousta lidí neumí myslet dopředu a investovat do svých potomků, tak proto jim záchrana planety ekonomicky nevychází.

Ivan Novák
29. březen 2023, 20:03

Planeta se zachrání sama, povyk k tomu nepotřebuje. Otázce podílu ČR na proměnách klimatu začnu přikládat váhu, až bude 1t CO2ekv emisí mít stejnou globální cenu (včetně Číny, USA i ropných Arabů), jinak jde jen o konkurenční boj a dotace pomocí naléhavého žvanění.

Pavel K
29. březen 2023, 21:22

Ono záleží, co si představujete pod pojmem "planeta" ve pojení, že se zachrání sama. Pokud ten kus kamene a oceánu, tak zajisté, pokud veškerá stávající flóra a fauna, tak tam už bych byl skeptický.

Téměř všichni, kteří se problematikou zabývají, vědí, že musí něco pro klima udělat. Zrovna Čína a USA staví OZE o 106, Čína k tomu i JE, prosazuje elektromobilitu, staví vlaky, Čína i Indie jsou na emisích CO2 na obyvatele na tom lépe (Indie o řád) jak my, tak není fér po nich chtít daleko víc, než jsme ochotni dělat sami, nezdá se Vám? Na ropné Araby máme docela páku, stačí přestat spotřebovávat ropu, ne? :-)

Nemám rád pokrytecké lidi, co ukazují na druhé, ať se uskromní a sami se mají jak prasata v žitě.

worldometers . info / co2-emissions / co2-emissions-per-capita/

Slavomil Vinkler
29. březen 2023, 20:04

A vám vychází copak? Česko potřebuje energetický příkon asi 30-40 GW. To je sice jen průměr asi 4 kW na hlavu, ale pořád, vednevnoci. Většina je z fosilu. Čím to chcete nahradit?

Třeba ve FV je to 400 km2 tj. víc než je zastavěná plocha. A jak píše Vidlák: Pokud není energie levná, nastupuje rurální středověk.

Pavel K
29. březen 2023, 21:42

Co píše Vidlák, je ... názor Vidláka., nic víc.

30 - 40 GW počítáte při plné elektrifikaci (fosilních paliv)? Mně totiž vychází, že 30 GW výkon znamená roční výkon 262,8 TWh.

Jak už Vám bylo řečeno, přepočet fosilních paliv elektřinu je složitější. Už třeba jen to, že jejich těžba, zpracování a doprava stojí buď jejich část nebo elektřinu. Elektrické spotřebiče jsou účinnější jak ty na fosilní paliva.

ČR má 78 867 km2, dle CSU je průměrně v ČR zastavěno 10,4 %. Těch Vašich 400 km2 mi tedy nesedí.

Čím to chci nahradit? Hodně se ztotožňuji s panem Veselým, takže v první velkokapacitní řadě UHVDC v Evropě. Baltské a Severní moře gigantické VtE, kdo chce, ať si dá FVE + baterie, jak to nyní vidíme, obce by měly participovat na stavbě blízkých VtE. Kde hodně svítí (Španělsko, Sicílie, Řecko, Severní Afrika, Blízký východ, koncentrační elektrárny. Kde to jde, tak dát geotermální vrty, bioplynky použít pouze pro tvorbu plynu pro záložní elektrárny. No a hezké by bylo přehradit nějaký fjord ve Skandinávii a mít tak přečerpávačku. :-) Jak jsem psal, začali jsme velmi pozdě, takže to bude násobně dražší.

Nevylučuji možnost řešit následek třeba mírným zastíněním Země ve Vesmíru.

czso . cz / documents / 10180 / 20536468 / 13-534007a316.pdf/2483cd8c-4500-4a06-82d2-b138ef672ded ? version=1.0

Zdeněk
30. březen 2023, 04:47

Ano on je to celkový problém. Prostě ať zruší dotace a ono se to ukáže samo. Ať zruší všem (vč. fosilu samozřejmě).

Pavel K
30. březen 2023, 06:41

Kdo oni mají zrušit dotace?

Pokud by třeba EU zrušila dotace do zemědělství, tak nás převálcují zemědělci z USA, Ukrajiny, Latinské Ameriky.

Byl jsem v zastupitelstvu (ve velmi malé obci), tak vím, že bez dotací by obec stavěla tak desetinu a pořídila daleko méně vybavení.

Co dotace do prvotního výzkumu, zdravotnictví, školství, sociálních služeb?

Tím nechci obhajovat dotace, jen chci říci, že Váš požadavek v globalizovaném světě bez společných pravidel, kde Vám do nějaké akce může (a taky udělá) hodit vidle kdokoliv, je... naivní.

Pravoslav Motyčka
29. březen 2023, 20:59

Samozřejmě že nejde o záchranu planety, ale FVE jsou dobré technologie a když to spojíte s tepelným čerpadlem země / voda , podlahovým topením a dobře zatepleným domem je to skutečně velmi ekologické tak si je z toho , že slunce svítí na střechu vyrobíte 2 až 3 násobek toho co dům potřebuje. máte i dost i na nabíjení auta. Samozřejmě to neplatí po celý rok a při každém počasí , ale proti někomu kdo jezdí autem se spalovacím motorem a topí tuhými palivy nebo plynem je to prostě někde jinde to je třeba uznat. Za 20 let bude vytápění tepelným čerpadlem + FVE na střeše a elektromobil standart.

Zdeněk
30. březen 2023, 04:46

Máte pravdu, že OZE jsou dobré technologie a rozhodně nemám nic proti OZE jako technologii nebo zdroji energie, tam kde je to technicky vhodné.

Ale já mám pocit, že fakt nejde o to postavit někde FVE, ale hlavně sebrat ty dotace :-(

Petr
29. březen 2023, 22:25

Jádro by si bez státních subvencí a speciálních zákonů, které mj. vylučují odpovědnost, ani neškrtlo.

Emil
30. březen 2023, 04:56

Jádro tu "bez státních subvencí a speciálních zákonů" pokrývá 40 % spotřeby ČR.

Petr
30. březen 2023, 20:57

Chcete říct, že neexistuje speciální zákon, který dává jaderné energetice nadstandardní protitržní podmínky?

Emil
30. březen 2023, 21:23

To jste si asi spletl se zákonem o podporovaných zdrojích energie, který skutečně dává některým zdrojům nadstandardní protitržní podmínky, ale jádro mezi ně nepatří.

Zdeněk
31. březen 2023, 04:58

Jaderný zdroj, je plně zodpovědný za odchylku v dodávce (na rozdíl od OZE), nemá přednostní právo dodávky (na rozdíl od OZE), neplatí na něj příspěvek každý odběratel z každé kWh (na rozdíl od OZE), musí ukládat peníze na speciální účet na svojí budoucí likvidaci (na rozdíl od OZE), atd..

Kde je ta speciální výhoda ?

energetik
29. březen 2023, 13:19

Stát ale nic nezaplatil, platí to spekulanti a čmoudi v emisních odpustcích. A tak to má být, tak je to správné. Ti co podnikají bez emisí, tak emisní odpustky platit nemusí. Naštěstí už nejde škodit druhým zadarmo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se