Domů
Energetika v ČR
Stát neplní svůj závazek nákupu ekologicky čistých vozidel, tvrdí ČPS

Stát neplní svůj závazek nákupu ekologicky čistých vozidel, tvrdí ČPS

V ČR je v různé fázi přípravy řada dotačních programů, jejichž cílem je v souladu s Národním akčním plánem čisté mobility rozvoj využívání alternativních paliv. Podle Českého plynárenského svazu (ČPS) však v oblasti obměny vozového parku pomocí ekologických vozidel zásadně selhává zejména stát.

Zásadní nedostatek podle ČPS nastal při prvním centrálním nákupu 1 500 automobilů pro 12 ministerstev za zhruba půl miliardy Kč, kdy nebyla stanovena žádná povinnost pro volbu alternativních paliv a vozidla tedy mají jezdit výhradně na benzin či naftu.

„Od uzavření Dobrovolné dohody, celých 10 let, stát absolutně neplní svůj závazek nákupu ekologicky čistých vozidel. V roce 2008 dostala státní správa vládou nařízeno během 5 let obměnit čtvrtinu vozidel vozových parků za čistá vozidla, ale výsledek byl tristní.“

Jiří Šimek, místopředseda rady Českého plynárenského svazu

Podle Šimka sice došlo ve zmíněném období k obměně téměř 12 % vozového parku za vozidla s vyšší normou Euro, avšak v oblasti alternativních paliv státní správa pořídila pouze 4 elektromobily.

Česká vláda tak bude mít co dělat, aby splnila svůj závazek dosáhnout čtvrtinového podílu vozidel s alternativním pohonem ve své flotile.

„Je neuvěřitelné, že v době, kdy celá Evropa veškerými možnými způsoby snižuje emise z dopravy a EU vydává směrnice pro podporu budování infrastruktury pro alternativní paliva při letošním výběrovém řízení našeho státu na centrální meganákup osobních aut pro referenty, náměstky a generální ředitele státních firem se bude jednat o výběrové řízení na 100% nákup vozidel jen na benzinový a naftový pohon,“ dodává Šimek.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.