Domů
Energetika v ČR
Stát podle sdružení otálí v tvorbě komunitní energetiky, žádá aktivnější kroky
Střešní solární elektrárna
Zdroj: Piqsels

Stát podle sdružení otálí v tvorbě komunitní energetiky, žádá aktivnější kroky

Stát otálí v přípravě komunitní energetiky v Česku, tvrdí Unie komunitní energetiky (UKEN). Sdružení proto žádá aktivnější kroky politiků a apeluje na ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), aby co nejrychleji prosadilo chystanou novelu zákona, která umožní zakládání energetických společenství, v nichž bude možné sdílení vyrobené energie. Jako nejzazší termín pro začátek její platnosti vidí začátek příštího roku. Unie o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě.

Podle unie, která sdružuje odborníky, zástupce samospráv, firem a profesních sdružení z oblastí energetiky, stavitelství a životního prostředí, je poptávka po komunitní energetice vysoká, ať už ze strany obcí, místních akčních skupin nebo developerů. Iniciátory vzniku unie jsou expertní skupina Frank Bold a ekologické Hnutí Duha. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Základem novely mají být takzvaná energetická společenství, jejichž členové budou mezi sebou navzájem moci sdílet energii, kterou si vyrobí. Členy těchto společenství budou moci být například společenství vlastníků jednotek (SVJ), domácnosti, obce, školy, úřady nebo například celé malé podniky. Hlavním účelem společenství by nemělo být vytváření zisku, ale poskytování hospodářských nebo sociálních přínosů svým členům.

Jako příklady komunitní energetiky v praxi ministerstvo uvedlo výrobu elektřiny ze solární nebo větrné elektrárny v obci, výrobu elektřiny v bytových domech, výrobu elektřiny a následné sdílení v podniku.

MPO návrh novely vložilo do meziresortního připomínkového řízení na začátku listopadu. Unie i další svazy v něm sice kritizovaly ustanovení, které obsahuje možnost obchodníka s elektřinou jednostranně změnit podmínky smlouvy o dodávce elektřiny každému, kdo se zapojí do sdílení elektřiny a nastavit tak novou cenu. Celkově však podle UKEN jde o kvalitní návrh. „Má nakročeno k nejlepšímu zákonu o komunitní energetice v EU,“ podotkla unie.

S dalším postupem však politici podle unie otálí. UKEN proto volá po větším angažmá ve věci ze strany ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN).

„V loňském roce členové vlády opakovaně zdůrazňovali potřebu rozvíjet komunitní energetiku, zásadní kroky k proměně české energetiky na decentralizovanou a obnovitelnou podporovala i celková nálada ve společnosti ovlivněná dopady energetické krize. Vláda ale toto momentum nevyužila a podmínky komunitní energetiky nezlepšila. Domácnosti nebo obecní budovy mezi sebou stále nemohou sdílet elektřinu přes veřejnou distribuční síť,“ zhodnotil současnou situaci expert Hnutí Duha a vedoucí projektové pracovní skupiny UKEN Tomáš Jagoš.

Návrh novely navazuje na předchozí změny energetického zákona. Jedním z nich je novela vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, která umožňuje využívání energie z například fotovoltaické elektrárny obyvateli bytových domů. Další novinkou, kterou ještě musí schválit senát, je zvýšení limitu pro licenci na výrobu elektřiny, odbornou způsobilost a stavební povolení na 50 kilowattů.

sip rdo

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan Novák
11. leden 2023, 15:23

Komunismus jen komunistům, prosím.

JS
12. leden 2023, 12:23

Kdepak, komunitní energetiku zaplatí povinně i ti, co ji nechtějí a nevyužijí. Aby mohla komunitní energetika fungovat, bude potřeba masivně posílit kapacitu soustav. To se nutně promítne do regulovaných cen za distribuci elektřiny, které zaplatíme všichni.

Milan Vaněček
12. leden 2023, 12:55

Pane Novák, komunitní energetika tu byla vždy před nástupem bolševika v 1948. Více než 50 let. Teprve pak nastala ta centralistická komunistická velkoenergetika (40 let), té jsme se bohužel ani za dalších 30 let nezbavili.

To pro upřesnění Vašeho tvrzení.

Ivan Novák
12. leden 2023, 13:46

Jak ukázala praxe, rozdíl mezi komunismem a kapitalismem spočívá v rozdílu mezi kolektivní nezodpovědností a individuální odpovědností, nikoli ve využití economies of scale.

Milan Vaněček
13. leden 2023, 09:44

Pane Šťastný, funguje kvůli zděděnému obrovskému přebytku kapacit a vytvoření nových (Temelín, nové paroplyny) a kompletní modernizaci starých (Dukovany, všechny uhelky).

I přes obrovské vyhozené peníze (třeba FVE v 2010 s nesmyslně vysokými dotacemi) byla před kovidem elektřina v ČR asi historicky nejlevnější (vzhledem ke kupní síle obyvatel-to rozhoduje).

Ale nyní- naprostá zkáza, nesmyslně vysoké ceny (i vzhledem k EU a kupní síle obyvatel), i když letošní spotové v Německu jsou nízké. Těžko pochopit - je to jedna velká hra, velká spekulace pro to aby byla elektřina co nejdražší a aby energetické firmy extrémně vydělávaly. Což se děje, to je realita.

Spekulacemi s povolenkami lze cenu vyhnat libovolně vysoko, i když plyn zlevnil.

Slavomil Vinkler
12. leden 2023, 17:00

Proč stát a komunitní??? Vždyť ať se ti komunardi domluví, nic po státu nechtějí a udělají si energetický komunitní ostrov bez připojení na státní síť.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se