Domů
Energetika v ČR
V ČR se loni zprovoznilo 82.799 solárních zdrojů, meziročně víc než dvojnásobek
Střešní solární panely
Střešní solární panely

V ČR se loni zprovoznilo 82.799 solárních zdrojů, meziročně víc než dvojnásobek

V České republice bylo loni zprovozněno rekordních 82.799 nových solárních zdrojů, což je oproti roku 2022 o 49.039 zařízení více. Výrazně, o 970 megawattů (MW), vzrostl také instalovaný výkon. Největší část loňských instalací tvořila zařízení na rodinných domech, namontováno na ně bylo asi o 80.000 elektráren s celkovým výkonem 823 MW. Naopak moc nevznikají velké solární parky. Výsledky dnes prezentovala novinářům Solární asociace. I přes růst Česko stále zaostává za okolními státy.

Nyní je v České republice připojeno přes 167.000 fotovoltaických elektráren. Za poslední dva roky se z toho instalovalo 116.000 zařízení, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. „V loňském roce byla připojena téměř polovina ze všech fotovoltaických elektráren, které můžete vidět na střechách rodinných domů napříč Českou republikou,“ uvedl v tiskové zprávě úřadu člen Správní rady Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) Radim Černý. Posílil i segment firemních instalací.

I přes loňský rekordní nárůst počtu elektráren Česko stále zaostává za okolními státy. Například v Polsku byly loni instalovány elektrárny s výkonem přes 4,5 gigawattů (GW), více než dvojnásobek mělo oproti Česku také Rakousko a o více než polovinu Maďarsko. K premiantům v Evropě patří Nizozemsko a Německo. Instalovaný výkon solárních zdrojů v ČR podle dat Energetického regulačního úřadu také stále zaostává za uhelnými a jadernými elektrárnami.

Pomalejší je zatím rozvoj v případě velkých solárních parků. V loňském roce jich sice bylo několik postaveno, další instalace jsou ovšem pozastaveny. Podle výkonného ředitele Solární asociace Jana Krčmáře investoři často čekají na další vývoj cen energií. Problémem je podle něj také nejistota spojená s investiční podporou v ČR a také bariéry při povolování staveb. Do budoucna by podle něj mohla situace zlepšit agrovoltaika, tj. stavby fotovoltaických panelů například v sadech, chmelnicích nebo vinohradech, pro níž je však ještě nutné nastavit legislativní podmínky.

Více než 90 procent loni instalovaných fotovoltaik bylo s baterií, celkem byla připojena akumulace s výkonem 917 megawattů. Meziročně jde o nárůst o 255 procent. Podle výkonného ředitele Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jana Fouska je sice počet instalací s bateriemi vysoký, avšak stále jen u domácích zařízení. U velkých projektů činil loni podíl nových zdrojů s akumulací čtyři procenta, řekl.

Na trhu je podle Krčmáře oproti minulosti výrazně vyšší konkurence. To vedlo i ke zkrácení čekacích dob na instalaci, uvedl. Problémy přesto přetrvávají u větších elektráren, připustil.

Obor loni postihly krachy některých firem. Největším případem jsou potíže Energetického holdingu Malina, který je kvůli problémům se zajištěním velkého množství zakázek v úpadku. Společnost v návrhu k insolvenci přiznala závazky, které zahrnují i vybrané zálohy, ve výši téměř 1,4 miliardy korun.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) připomněl, že v posledních dvou letech byl splněn jeden z bodů programového prohlášení vlády, podle něhož mělo být do roku 2025 instalováno alespoň 100.000 solárních elektráren. „Kladu velký důraz na zjednodušování povolování obnovitelných zdrojů, na zatraktivnění jejich využívání například prostřednictvím sdílení elektřiny, ale také na finanční podporu jejich rozvoje,“ uvedl ministr.

V letošním roce Solární asociace očekává silnější zájem investorů o větší elektrárny, které budou nově dotovány z Modernizačního fondu. To by mělo výrazně zrychlit administrativu projektů a jejich výstavbu. Naopak otázkou podle ní zůstává atraktivita komunitní energetiky v současné legislativní podobě, kterou loni schválili zákonodárci. „Bez funkční komunitní energetiky se nepodaří využít obrovský potenciál, který v sobě skrývají střechy bytových domů,“ dodal Krčmář.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Milan Vaněček
10. leden 2024, 18:01

Fotovoltaiku ve světě i v České republice už nikdo nezastaví. Dělá mi to velkou radost. Byla to dlouhá cesta ale stálo to za to.

cudla
10. leden 2024, 18:15

Pane Vaněček věřím, když jste přisosnutý k cecíku, ale jsem zvědav až EU nebude žádný průmysl a nebude co žrát tak vám naše děti poděkují.

Takové fanatiky by měli nechat v zimě ad si topí OZE ono by je to první zimu přešlo.

hlpb
10. leden 2024, 19:17

Máte pravdu, FVE v budoucnu doslova převálcuje ostatní zdroje. Většina spotřebitelů bude mít svůj zdroj elektřiny. V blízké budoucnosti už bez FVE s baterkou nepůjde postavit RD, bytový dům či výrobní nebo skladovou halu. Dojde k zastřešení parkovišť, v zemědělství se rozjede ve velkém agro FVE. Ve velkém se začaly prosazovat balkonové FVE a začínají se montovat FVE na stěny budov. V budoucnu budou přibývat další aplikace FVE, o kterých dnes nemáme ani ponětí.

Omega
11. leden 2024, 10:56

To, že to ekonomicky nevychází zřejmě nikoho netrápí.

K čemu je mít postavenou FVE + baterii, která mě pokryje 70% spotřeby. To jen znamená, že na zbylých 30% spotřeby potřebuju jiný zdroj. A ten musí mít kapacitu na 100% spotřeby - a jeho vlastník ho ve ztrátovém režimu provozovat nebude.

To je stejné jako s elektrolyzéry, nikdo je neumí provozovat v různých režimech výkonu (technická omezení se zdají být nepřekonatelné), takže je nelze připojit k "Občasným Zdrojům Energie". A pokud se připojí k stabilním zdrojům, tak budou muset platit za vstupní energii 50EUR/MWh

Takže se dostáváme do situace - máme FVE (s výkonem převyšujícím spotřebu v optimálních podmínkách = plýtvání), k tomu roztočené plynové/uhelné elektrárny (s výkonem maximální spotřeby = druhý zdroj plýtvání), elektrolyzéry vyrobí kg vodíku za 10USD - což je cenově nereálné.

Se současnými technologiemi vidím pouze jedno schůdné řešení.

1) postavit JE s výkonem 80% maximálního odběru - k nim připojit elektrolyzéry, které 8 měsíců v roce pojedou na 100% výkonu, zbylé 4 měsíce je mít odpojené. Jádro v daných měsících bude připojeno do sítě jako zdroj

2) OZE (s bateriemi) pokryje 100% v 8mi měsících roku, zbylé 4 pokryje jádro + OZE + H2 z léta

Pravoslav Motyčka
10. leden 2024, 22:37

To se mýlíte pane Vaněčku. Za 3 roky bude naše síť potřebovat akumulaci bez toho nebude pro část výroby v letních dnech využití a to zastaví nárůst nových FVE. Musí se rozjed elektromobilita , chytré měření a hodinové distribuční tarify. Pokud se to nestane celý trh se zastaví. Je ale pravdou že současný stav je lepší než instalace na polích , protože každá střecha je jiná a tak naštěstí výkonové maximum neroste tak rychle jako instalovaný výkon. Všechna opatření ale mohou zajistit je akumulaci den/noc tedy kromě EV ,které patrně zvýší víkendovou spotřebu , kdy je elektřina levnější. Nicméně až podíl EV dosáhne v létě většiny naší letní spotřeby tak to bude definitivní ekonomická tečka , umělá paliva jsou příliš drahá. Nevím kdy to bude , ale podle mě okolo roku 2031.

V jiné pozici je Čína , její množství nestabilních zdrojů (FVE+VTE ) je sice cca 1000GW jenže proti tomu stojí jen o něco málo menší výroba ve vodních el. tedy skvělá regulační energie a dále pak 40% podíl elektromobilů na prodejích nových aut ( prognóza 2024) k tomu ještě plány zvednout výrobu ve vodních el nejméně o 1/3 , běží také plán plné elektrifikace hromadné dopravy a drah. spotřeba elektřiny v Číně na obyvatele je vyšší než v EU a dále rychle roste , tam se tedy FVE jen tak nezastaví.

Petr prochaska
11. leden 2024, 00:08

Proč by měla za 3 roky ČR potřebovat akumulaci? Vždyť loni se připojovali soláry většinou z baterkama. I v létě zatím jede ve velkém uhlí a němci mají na hlavu více než 3x tolik výkonu FVE a přitom jim v létě tento výkon dělal jen asi 50% celkové výroby EE v hodinách kdy svítilo. FVE v létě udělá z každého 1 kWp zhruba 4kWh elektřiny denně rozprostřeno asi do 12 hodin. Takže v létě zhruba 0,33 kWh za hodinu z každého 1 kWp.

Vladimír Šťastný
11. leden 2024, 10:32

Protože třeba jen ČEZ chce uvést do provozu FVE o instalovaném výkonu 6GW. Myslíte, že takový výkon je možné nechat lítat v síti jen tak?

Petr prochaska
11. leden 2024, 17:49

Pokud ČEZ přidá 6GW, tak na tom s FVE budeme v instalovaném výkonu jako němci loni, kdy jim FVE dělalo v létě asi 50% spotřeby. My máme navíc stávající jaderky, takže s nima by to bylo zhruba 100% spotřeby. A v noci je menší poptávka, takže budou stačit stávající JE, vodní, přečerpávačka a podle potřeby dovoz nebo ta trocha uhlí/plyn.

Milan Vaněček
12. leden 2024, 17:26

To by měl řešit ČEZ, zvláště když chce investiční dotace na ty své FVE. Vysvětlete jim to, jste z oboru energetiky.

A ČEZ má na to dost peněz a má i možnosti levně stavět v Krušnohoří přečerpávací elektrárny i bateriová úložiště.

Emil
12. leden 2024, 17:50

ČEZ nemá žádný důvod to řešit, Vaněčku. Řeší to ČEPS, který z regulované ceny elektřiny platí náklady na odchylku i na nevýrobu občasných zdrojů.

Milan Vaněček
12. leden 2024, 19:19

Má to důvod řešit ČEZ. Pořád vytýkáte těm, co mají elektrárny na střeše svých domů, že neřeší akumulaci a že za ně musíte platit extra síťové náklady. Je spousta takových názorů zde na webu.

Přitom většina drobných výrobců akumulaci řeší, převážná většina nových střešních instalací je s akumulací.

Ale ČEZ, který Vám dává dividendy a zaměstnání, to prý "řešit nemusí" a může brát investiční dotace a neřešit akumulaci.

typický dvojí metr.

Emil
12. leden 2024, 19:29

1) Nemá důvod to řešit ČEZ, Vaněčku, není to vůbec jeho starost.

2) Těm kdo mají elektrárnu na střeše svého domu jsem nevytýkal ani jednou, že neřeší akumulaci, už zase si vymýšlíte.

3) ČEZ mi žádné zaměstnání nedává, vy lháři!

4) Nemusí to řešit ani ti co mají elektrárnu na střeše, nikdy jsem nic takového netvrdil, tak mi to nepodsouvejte!

Milan Vaněček
12. leden 2024, 19:58

Vám dává dividendy.

Jinak projděte si diskuse zde a uvidíte, kdo mluví pravdu.

Emil
12. leden 2024, 21:15

Dividendy nejsou zaměstnání, Vaněčku. V diskusi uvidíte nejen kdo mluví pravdu, ale i kdo si neustále vymýšlí, pomlouvá ostatní a vkládá jim do úst něco co nikdy netvrdili.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se