Domů
Energetika v ČR
Vláda probere zvažovanou půjčku z nástroje EU, rozhodnout by měla do konce roku
Větrná elektrárna

Vláda probere zvažovanou půjčku z nástroje EU, rozhodnout by měla do konce roku

Vláda ve středu probere zvažovanou půjčku z evropského Nástroje pro oživení a odolnost. Rozhodnout by měla do konce roku, sdělil na dotaz ČTK mluvčí ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) Marek Zeman. Maximální výše půjčky činí 350 miliard korun, případnou částku bude určovat kabinet. Podle Beka by půjčkou Česko mohlo posílit investice do obnovitelných zdrojů.

Česko má možnost půjčit si od Evropské komise 14,3 miliardy eur už dva roky, vláda ale dříve neměla zájem. Jde o mechanismus, na němž se státy EU dohodly v rámci boje s ekonomickou krizí vyvolanou pandemií covidu‑19. Kromě Fondu obnovy, z kterého Česko dostane asi osm miliard eur, si může ještě půjčit.

Česko podle Beka dlouho odkládalo energetickou transformaci, nová geopolitická a bezpečnostní situace ovšem nutí vládu k rychlému jednání. „Vláda se proto bude ve středu zabývat možností posílit investice do obnovitelných zdrojů půjčkou z evropského Nástroje pro oživení a odolnost,“ uvedl na twitteru.

V souvislosti s uvažovanou půjčkou vláda na konci srpna zřídila post zmocněnce pro odolnost a modernizaci ekonomiky, kterým se stal bývalý ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda. Jeho úkolem je podle Zemana navrhnout vládě rozsah a zaměření případné půjčky. „Předpokládáme, že rozhodnutí o případném využití půjčky padne ještě před koncem letošního roku,“ uvedl Zeman.

Ilustrační foto

Půjčky mají splatnost 30 let od data poskytnutí dané tranše. „Prvních deset let státy splácejí pouze úroky a teprve po deseti letech začínají splácet jistinu půjčky, a to každý rok pět procent ze zapůjčené částky,“ přiblížil Zeman. Úrokové sazby podle něj vycházejí z aktuální situace na finančních trzích a dosud byly pro většinu států podstatně výhodnější než financování prostřednictvím dlouhodobých státních dluhopisů.

„Úroková sazba, za kterou jsou jednotlivé tranše půjčky členské zemi poskytovány, se stanoví vždy na celé pololetí. Například v období leden-červen 2022 činily náklady financování z Next Generation EU 1,24 procenta, což je výrazně níže než průměrná dlouhodobá úroková sazba v EU,“ dodal mluvčí.

Podle červencových informací Hospodářských novin už tehdy kabinet Petra Fialy (ODS) poslal komisi nezávazné oficiální oznámení, že má o půjčku zájem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se