Domů
Energetika v ČR
Výběr možného jaderného úložiště není podle Mládka definitivní

Výběr možného jaderného úložiště není podle Mládka definitivní

Energetika v ČR
Bez komentáře
18. červenec 2016, 19:22
ČTK

Pokračování průzkumu pro budoucí hlubinné úložiště jaderného odpadu ještě není definitivně omezeno na dvě oblasti na Vysočině. Stát bude dále jednat se všemi sedmi lokalitami. ČTK to dnes oznámil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v pátek uvedl, že nebude usilovat o prodloužení průzkumu ve všech oblastech a chce se soustředit na Horku a Kraví horu. Obce z oblasti Horka jsou proto připraveny podat žalobu na stát.

Ministr v pátek oznámil, že uložil Správě úložišť radioaktivních odpadů, aby dále spolupracovala s „lokalitami přístupnými dialogu“, tedy Horky pod Velkým Meziříčím a Kraví horou na Žďársku. Obce z ostatních pěti oblastí se totiž podle úřadu připojily k žalobám nevládních organizací proti rozhodnutí o průzkumu. Dnes ministerstvo sdělilo, že páteční oznámení neznamená, že by byly s konečnou platností vybrány oblasti, v nichž by měl pokračovat průzkum.

„Pouze jsem dal najevo respekt k odporu obcí pěti lokalit. I přesto ale chci 28. července jednat se zástupci obcí ze všech sedmi dosud uvažovaných lokalit, abych si bezprostředně ověřil jejich postoje a znovu je vyzval k věcnému dialogu,“ sdělil ministr Mládek.

Ilustrační foto

Starostové obcí z lokality Horka dnes ČTK sdělili, že pokud vláda schválí návrh na zúžení průzkumných prací na dvě lokality, ukončí obce z lokality Horka dialog a jsou připraveny podat žalobu na stát. Všichni zástupci obcí považují návrh za diskriminační a netransparentní.

Mládek zopakoval, že si nedovede představit stavbu úložiště tam, kde s tím místní obyvatelé nebudou souhlasit. Ministerstvo také podle něj připravilo do meziresortního připomínkového řízení věcný záměr zákona o zapojení obcí do procesu výběru lokalit, který posílí postavení obcí v rozhodovacím procesu.

O finálním umístění hlubinného úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se