Domů
Energetika v ČR
Výzkum: Půlka domácností nehlídá spotřebu energií, měsíčně ji sleduje pětina
Elektroměr
Elektroměr

Výzkum: Půlka domácností nehlídá spotřebu energií, měsíčně ji sleduje pětina

Zhruba polovina domácností v Česku nehlídá svou spotřebu energií a čeká až na roční vyúčtování. Každý měsíc spotřebované množství sleduje pětina domácností, čtvrtletní přehled má každá osmá domácnost. Tři pětiny uvedly, že pokud by znali svou měsíční spotřebu nejen v kilowatthodinách, ale i v korunách, dokázaly by spotřebu upravit či omezit. Ukázal to průzkum agentury PAQ Research pro Institut prevence a řešení předlužení (IPŘP). ČTK o tom informoval zástupce IPŘP Filip Stowasser.

Výzkum podle něj navazuje na projekt „Česko 2022: Život k nezaplacení“, na kterém spolupracují PAQ Research a Český rozhlas. Ten následuje po dlouhodobém výzkumu „Život během pandemie“. V jednotlivých vlnách odpovídalo 1600 až 1800 lidí. Výsledky jsou reprezentativní.

V Česku je podle statistického úřadu asi 4,5 milionu domácností. Podle zjištění nynějšího výzkumu svou spotřebu sleduje měsíčně 19 procent domácností. Jednou za čtvrt roku roku ji kontroluje 12 procent domácností. Jsou to hlavně lidé, kteří bydlí ve vlastním. Celkem 51 procent domácností spotřebu nezjišťuje a čeká až na roční vyúčtování. Postupují tak hlavně lidé s příjmy nad mediánem mzdy, v nájmu, podnájmu či v družstevním bydlení.

„Lze tedy předpokládat, že pokud růst cen lidé nereflektují zvýšením svých měsíčních záloh, téměř jistě je při ročním vyúčtování čeká kvůli mimořádně vysokým nedoplatkům šok,” uvedl šéf IPŘP Radek Hábl.

Podle výzkumu zhruba polovina domácností uvedla, že se kvůli zdražování energií dostává do finančních potíží. Hábl podotkl, že to už nejsou jen chudí lidé, ale i ti s vyšším příjmem. Podle výsledků mají čtyři procenta domácností kvůli cenám energií velké problémy a dvě pětiny menší. O těžkostech mluví devět z deseti dotázaných, kteří jsou v příjmové chudobě. Nemají ani 60 procent mediánu příjmu.

Podle zjištění by svou spotřebu dokázali lidé regulovat lépe, pokud by pravidelně znali nejen množství spotřebovaných kilowatthodin, ale i částku v korunách. Tři pětiny domácností uvedly, že kdyby tyto informace o útratě každý měsíc měly, uměly by spotřebu lépe nastavit či omezit. Čtvrtina respondentů by ale ani s přesnými měsíčními údaji spotřebu neomezila.

Hábl uvedl, že chytré měřiče se budou podle zákona instalovat od roku 2024 domácnostem s větší spotřebou a od roku 2027 s menší spotřebou. „Rozhodně by měl stát motivovat k rychlejší instalaci. Přesné a průběžné povědomí o našich nákladech za spotřebu energií se ukázalo jako klíčové pro její lepší regulaci,“ míní Hábl.

Experti doporučují vládě zvýšit příspěvky na bydlení a životní minimum podle vývoje cen, prosadit zjednodušit žádostí o dávky a jejich vyřizování, zavést sociální tarif na energie. Dodavatelé by měli aktivně pracovat se zákazníky a minimalizovat riziko vysokých nedoplatků. Domácnosti by měly zvážit úsporná opatření. Měly by si nastavit také odpovídající zálohy a při větším nedoplatku včas případně i splátky. Využít je možné i dotace na zateplení či tepelná čerpadla.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Karel Navratil
3. červen 2022, 17:25

K čemu je šetření, když mě drahota stejně dožene...

Ladislav Novák
6. červen 2022, 14:31

Přesně tak! Navíc tohle je reklamní článek jako součást masáže k povinnému zavádění měsíčního měření tepla, pitné a užitkové vody, plynu a dalších položek v nákladech bydlení, aby si odečítací a měřicí mafie mohla za každý odečet účtovat tučný poplatek. Ten ale u vody a malých spotřebitelů snadno přesáhne skutečnou výši platby za vodu a stočné, takže se ještě budeme divit, co na nás zelená a korporátní mafie propojená se státem a EU nachystala za pasti...

Richard Vacek
3. červen 2022, 21:15

Ve vyspělé zemi jsou náklady na energie zanedbatelné a není potřeba se tím zabývat. To až v zemi v krizi mají lidé problémy se zajištěním základních životních potřeb a musí takové náklady sledovat.

J.Tolím
3. červen 2022, 21:46

Zapisuji si stav elektroměru na konci každého měsíce a to po celou dobu, kdy v domě bydlím(10 let). Krize nekrize.

Peter Zachara
4. červen 2022, 07:39

tiez tivotny pristup, ja si naopak zapisujem vysledky prace 3D tlaciarni a pocitam, ci sa mi oplati kupit do flotily siestu. Oplati, navratnost investicie do 7 mesiacov. Ale este stale sa FVE neoplati.

Ivica Bojič
6. červen 2022, 09:31

Mám to podobně, pět let píšu spotřebu každou neděli s drobnými výpadky.

Ladislav Novák
6. červen 2022, 14:35

A bylo vám to k něčemu užitečné? :-) Nebo jste si dal měřidlo i ke každému jednotlivému elektrospotřebiči, abyste měl představu, který vás v provozu stojí nejvíc? :-)

Kupte si tepelné čerpadlo! To vás vyléčí... :-P

minduton
4. červen 2022, 21:58

Naše domácnost spotřebuje zhruba 12 kWh elektřiny denně, plus k tomu za rok zhruba 1000 KWh na přítop/chlazení klimatizací. Takže to nepotřebuji sledovat. A o tom, že bych ji dokázal "lépe nastavit či omezit", o tom tak leda snít. Nemám kde, resp. nechci nikde, nic omezovat. Možná bych mohl vypínat zesilovač na kabelovku (ten má tak 10-15W standby, topí jak prase) a přes zimu vypnout vinotéku (a víno na zimu přestěhovat do sklepa), popř. namontovat bojler o polovičním objemu (stávající je zbytečně velký, jelikož členů domácnosti ubylo). To ale nehodí víc než 500 kWh za rok, což je stěží 10 % spotřeby.

Přemýšlím o 3,5-4,0kWp FVE, ale mám obavy ze střechy. Mám totiž plochou střechu s dřevěnou vazbou a falcovaným plechem. A nerad bych děravěl plech a jestli to spolehlivě drží jen svěrkama na falcech, jsem se ještě nikde nedozvěděl.

Rejpal
5. červen 2022, 01:44

Myslím ,že FVE se Vám nevyplatí , ceny jsou dnes rekordní a navíc dříve nebo později bude cena el. energie v určitých hodinách prudce klesat. mezi 12-3 hodinou odpoledne mimo topnou sezónu pravidelně a v topné sezóně při oblačném nebo slunečném počasí a o víkendech. Ten pokles bude pravidelný a půjde toho využívat - bojler , myška , sušička , pračka .... Malá FVE je velmi drahá ,protože cena materiálu a instalace neroste lineárně.

minduton
5. červen 2022, 11:00

Spotřebu mám 5300 KWh ročně (z toho 4 kWh denně do bojleru a zhruba 1000 kWh na dotop/klimatizaci), za elektriku (pokud bych musel kupovat za aktuální fixy) platba cca 36 tisíc Kč ročně. Počítám, že s cca 3,5-4 kWp a 4-5 kWh baterkou, bych to srazil tak zhruba na polovinu. Pokud počítám nutnou návratnost alespoň 10-12 let (po 12 letech je nutné koupit novou baterku a pravděpodobně i střídač, dost možná vyměnit i kroupami domlácené panely), tj. to už investičně obnovovat, tak by taková FVE nesměla přijít na více než 200 tisíc Kč s DPH.

Ivica Bojič
6. červen 2022, 09:37

Mám spotřebu 4-5MWh v pasivním domě. V říjnu jsem si pořídil 8,1kWp FVE, jsem kompletně na spotovém trhu, tedy nákup i prodej. Za letošní rok jsem už 1700kč v plusu i po odečtení všech paušálů, odebrané elektřiny v zimě, atd.. :) Návratnost po dotaci mám cca 68 měsíců a to počítám z říjnových nově vypočítaných záloh 3000kč, dnes by to bylo pod 60 měsíců. Měsíčně za úvěr zaplatím o 1000kč méně než na zálohách.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se