Domů
Energetika v ČR
Zářijový Den vodíku v Jihlavě ukáže i auta a autobus s vodíkovým pohonem
Vodík
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Zářijový Den vodíku v Jihlavě ukáže i auta a autobus s vodíkovým pohonem

Energetika v ČR
1 komentář
6. září 2023, 10:16
ČTK

Auta na vodík i vodíkový autobus mohou vidět lidé v Jihlavě 18. září na Masarykově náměstí během Dne vodíku v Kraji Vysočina. Veřejné části akce předchází na Vysoké škole polytechnické odborný program o využívání vodíkových technologií v Česku i zahraničí. Akci pořádají členové letos ustavené platformy Vodíková Vysočina. Při této příležitosti by mohl být také podepsán dokument o přistoupení dalších členů k této platformě, oznámila náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).

Odborná část akce začne 18. září na vysoké škole v 10:00. Odborníci budou mluvit o tom, jak to s využíváním vodíku vypadá v Česku a dalších evropských zemích. Vystoupí mimo jiné zástupci České vodíkové technologické platformy a ÚJV Řež. Doprovodný program na Masarykově náměstí bude od 14:00. Budou tam například auta s vodíkovým pohonem Toyota Mirai a Hyundai Nexo a vodíkový autobus slovenského výrobce Mobility & Innovation. Podrobnosti k akci jsou na webu kraje.

Prvními signatáři platformy byli Kraj Vysočina, město Jihlava, Vysoká škola polytechnická Jihlava a společnosti SmartPlan a Jipocar Power. Memorandum zaměřené na možnosti využívání vodíku v kraji podepsali 6. dubna. „Smysl memoranda je, že vyhledáváme nové příležitosti rozvoje regionu,“ řekla náměstkyně Hajnová.

Vodík
Ilustrační foto

Mezi ně patří vodíkové technologie využitelné například v dopravě. „Postupem času se ukazuje, že těch příležitostí může být více, ať je to oblast výroby, distribuce, případně skladování. Proto jsme od začátku deklarovali, že ta vznikající platforma je otevřená,“ řekla. Nově k memorandu podle webu kraje přistupují společnosti Orlen Unipetrol RPA, TK EKO, Kolibrik.net a dopravce ICOM transport. Krajská rada rozhodla o uzavření aktualizovaného memoranda o spolupráci v úterý.

„S těmito firmami už spolupracujeme, mimo jiné s nimi připravujeme i Den Vodíku v Kraji Vysočina,“ řekla Hajnová.

Je to první společná veřejná aktivita platformy, která se podle náměstkyně pracovně schází přibližně jednou za dva měsíce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jiří Švarc
6. září 2023, 14:36

"Global sales of hydrogen-powered vehicles (cars, buses and trucks) fall by 11.5% in first four months of 2023"

"Only 4,699 fuel-cell vehicles were sold globally between the beginning of January and the end of April"

Nejen že vodíková vozidla nechce a nebude dělat žádná evropská/americká automobilka, ale už na to kašlou i korejské a japonské. Toyota Mirai už bude mít pomalu 10 let a nic jiného kloudného nemají, z čehož je jasné, že i "all in hydrogen" Toyota tomu moc nevěří.

Globálně se všech vodíkových vozidel prodá za měsíc asi tolik, co se prodá aut v ČR za jediný den. V Čechách se všeho všudy prodalo (a za dotace koupilo) 25 vodíkových aut za 3 roky, tedy méně než jedno měsíčně a kvůli tomu se budou vyhazovat desítky miliard za infrastrukturu a za předvádění nesmyslů jako je v článku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se