Domů
Elektřina
ACER rozhodnutím fakticky rozděluje německo-rakouskou obchodní zónu

ACER rozhodnutím fakticky rozděluje německo-rakouskou obchodní zónu

Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) rozhodla o vytvoření regionů pro výpočet přenosové kapacity. Česká republika se dle nařízení stane součástí regionu CORE, který vznikne spojením regionů CEE a CWE. Systém řízení přetížení mý být zaveden také na diskutované německo-rakouské hranici. 

Nové nařízení ACERu definuje geografické oblasti, v rámci kterých bude probíhat koordinovaný výpočet přeshraničních kapacit a jejich přidělování. Česká republika se stane součástí regionu CORE, který vznikne spojením současných tržních regionů střední a východní Evropy (CEE) a severozápadní Evropy (CWE).

ACER vysvětluje spojení regionů CEE a CWE vzájemnou závislostí mezi těmito regiony, která může být zvládnuta pouze pomocí společného řízení přetížení v přenosové soustavě.

Vytvoření hranice mezi Německem a Rakouskem

Součástí rozhodnutí ACERu je také ustanovení, které fakticky vytváří hranici mezi obchodními zónami Německa a Rakouska. Společná německo-rakouská obchodní zóna vede podle ACERu k velkému přetěžování přeshraničních profilů okolních zemí a také profilů uvnitř Německa.

ACER proto již v loňském roce vyzval ke zrušení této společné zóny. Koncem letošního října požádal o změnu společné německo-rakouské obchodní zóny také německý síťový regulátor Bundesnetzagentur, podle kterého je zavedení řízení přetížení na hranici Německa s Rakouskem nevyhnutelné.

„Až do teď pocházela potřeba pro redispečink z velké části z naší neschopnosti řídit přenosové kapacity na hranici s Rakouskem. Zvláštní zacházení s Rakouskou hranicí se stává větším rizikem pro bezpečný provoz sítě. Potřeba redispečinku výrazně klesne, až budou zavedena opatření na řízení přetížení zaručující, že obchodování s elektřinou bude probíhat na základě přenosové kapacity, která je technicky dostupná,“ řekl Jochen Homann, prezident Bundesnetzagentur

Proti rozdělení se naopak staví bavorské a rakouské průmyslové asociace, které argumentují ohrožením bezpečnosti dodávek a výrazným nárůstem cen elektrické energie, což má vést k poškození průmyslových podniků v Bavorsku a Rakousku.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.