Domů
Evropská Unie
Blíží se očekávaná debata ministrů EU ohledně systému ETS

Blíží se očekávaná debata ministrů EU ohledně systému ETS

Ministři životního prostředí se připravují na zítřejší debatu ohledně nové podoby trhu s uhlím. Chystané jednání se bude věnovat kompromisům ohledně chystané reformy poté, co byl minulý týden přijat návrh na změnu evropského trhu s emisními povolenkami (ETS).

Lze očekávat živou diskuzi mezi státy, které se zasazují o vysokou míru ochrany životního prostředí a těmi státy, které budou prosazovat mírnější řešení s ohledem na skladbu jejich ekonomiky.

V druhém táboře lze tradičně očekávat i Českou Republiku s průmyslem zaměřeným zejména na energeticky náročná průmyslová odvětví.

Hlavním bodem bude návrh Evropského Parlamentu na zdvojnásobení rychlosti odběru přebytečných povolenek z trhu, což povede ke zvýšení jejich cen. Dle původních plánů se cena povolenek měla pohybovat okolo 30 €, dnes se ovšem obchoduje za cenu kolem 5€. Systém, který byl původní vlajkovou lodí EU v boji proti globálnímu oteplování, zahrnuje více jak 11000 průmyslových a výrobních podniků v Evropě.

Nutnost radikálních změn v ETS je známá již delší dobu. Základním problémem je snaha regulace evropského trhu z několika stran. Systém ETS spoléhal na vysoké ceny energií, kdy vysoké ceny povolenek měly postupem času donutit výrobce přejít na levnější řešení výroby elektřiny. Proti tomuto systému jde paralelně spuštěný program podpor pro OZE. V jeho důsledku dochází k nízkým cenám elektřiny. Spolu s nadbytkem povolenek na trhu je systém ETS dnes velmi neefektivní.

Ministři se potřebují dohodnout, aby mohli předložit návrh Evropskému parlamentu a Komisi. Také musí vyřešit, co bude prvním velkým krokem v klimatické legislativě, která by měla vycházet z cílů ratifikované Pařížské dohody, což žádali už i představitelé energetických firem. ETS zůstává hlavním nástrojem pro hlavní cíl EU, kterým je snížení skleníkových plynů o 43 % do roku 2030 v porovnání s rokem 2005.

Pokud nedojde k dohodě zítra, tak další příležitostí vyřešit problém s emisními povolenkami bude až příštím setkání v červnu.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí
8. srpen 2022, 17:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se