Domů
Evropská Unie
Brusel stále zvažuje regulaci velkoobchodních cen plynu, dosažení shody napříč EU je však obtížné
Vrtací souprava pro těžbu ropy a zemního plynu
Zdroj: MaxPixel / CC0 Public Domain

Brusel stále zvažuje regulaci velkoobchodních cen plynu, dosažení shody napříč EU je však obtížné

Potenciální opatření na zavedení celoevropského stropu pro ceny plynu zůstává nadále nevyřešeno, neboť evropské země stále nejsou schopny dosáhnout kompromisu. Jisté řešení by však mohl přinést mechanismus korekce trhu, který Komise v detailu představila během včerejšího dne.

Státy EU jsou rozděleny v otázce přístupu k zastropování cen plynu. Zasedání, na němž se očekávalo, že opatření ministři členských států přijmou, se přitom uskuteční již zítra. Evropská komise nastínila návrhy na zavedení "dynamického cenového stropu" pro plyn dovážený do EU již v říjnu. Podrobnosti o tom, jak by to mělo být provedeno, ponechala na později s tím, že nejprve potřebuje vyjádření členských států EU.

Místo toho exekutiva EU v minulém týdnu rozeslala vládám členských států EU další "neoficiální dokument", který nastiňoval, jak by mohl "korekční mechanismus" pro ceny plynu vypadat, a rovněž zdůraznil "výhody a rizika" takového opatření. Dokument uváděl základní prvky připravovaného legislativního textu Komise s cílem předložit právní návrh ministrovi EU v pozdější fázi. Komisařka EU pro energetiku Kadri Simson na klimatické konferenci v Egyptě uvedla, že Komise navrhne finální verzi dokumentu po zasedání ministrů energetiky EU 24. listopadu.

Nastínění možného cenového stropu

Dokument Komise poskytl další podrobnosti o tom, jak by mechanismus mohl vypadat. Skládal by se z "fixního stropu" nastaveného pro kontrakt na následující dopředu v nizozemského obchodním bodě TTF, který je v posledních letech referenčním cenou pro velkoobchodní ceny plynu v Evropě.

Během včerejšího dne Komise na svých stránkách zveřejnila podrobnější návrh tohoto mechanismu. Navrhovaný nástroj se skládá z bezpečnostního cenového stropu ve výši 275 EUR pro deriváty TTF na následující měsíc. Mechanismus by se automaticky spustil, pokud by byly splněny obě následující podmínky:

  • vypořádací cena derivátu TTF s plněním v následujícím měsíci je po dva týdny vyšší než 275 EUR
  • ceny TTF jsou o 58 EUR vyšší než referenční cena LNG po dobu deseti po sobě jdoucích obchodních dnů během dvou týdnů

Pokud budou tyto podmínky splněny, Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) neprodleně zveřejní oznámení o korekci trhu v Úředním věstníku Evropské unie a informuje Komisi. Následující den pak vstoupí mechanismus v platnost. Mechanismus má být možné aktivovat od 1. ledna 2023.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se