Carbon Pulse: Povolenky EUA překonají do 2025 hranici 20 €/t, nejistoty ovšem přetrvávají

DomůEvropská UnieCarbon Pulse: Povolenky EUA překonají do 2025 hranici 20 €/t, nejistoty ovšem přetrvávají

Analytici Carbon Pulse ve své červencové předpovědi tvrdí, že cena evropských emisních povolenek (EUA) do roku 2025 překoná hranici 20 eur za tunu. Tento předpoklad je ovšem zatížen významnými nejistotami ohledně způsobu vyřešení případného odstupu Spojeného království z evropského systému emisního obchodování (EU ETS) a vlivu dalších opatření EU a národních politik.

„Reformy pro čtvrtou fázi EU ETS jsou téměř hotovy a znamenají, že ceny uhlíku se v příštích letech výrazně zvýší,“ uvedl Haege Fjellheim, ředitel pro analýzu trhu s uhlíkem společnosti Thomson Reuters.

Na základě těchto reforem devět analytiků Carbon Pulse v červenci předpovědělo, že ceny EUA na počátku příštího desetiletí stoupnou ze současných 6 eur/t na dvoucifernou hodnotu a do roku 2025 překonají hranici 20 eur/t.

„Existuje však stále značná nejistota ohledně toho, jak bude trh ovlivněn Brexitem a to jak pro britské, tak i kontinentální instalace, a dopadem doplňujících politik, které by mohly mít významný vliv,“ dodal Fjellheim.

Emise Spojeného království představují necelých 10 % EU ETS, prozatím je ve hře možnost, že země trh opustí 29 března 2019. Pokud nebude zavedeno specifické opatření jak s odstupem Spojeného království naložit, analytici varují, že to může znamenat výrazné výkyvy cen EUA.

„Po třech měsících jednání o Brexitu se stále zdá, že obě strany v jednáních stále nepronikly do hloubky a nedostaly se na další úroveň v otázkách, jako je to, zda Spojené království zůstane v EU ETS. Zatímco jednající strany si přehazují priority, je třeba, aby dotčené společnosti mohly plánovat a právě Brexit bude mít významné důsledky,“ řekl Folland.

I pokud bude Brexit vyřešen hladce, není vyhráno

Dokonce i v případě, že otázka Brexitu bude vzhledem k množství povolenek vhodným způsobem vyřešena, trh by mohl být stále oslabován vlivem ostatních opatření EU a národních politik.

„Politiky, které se překrývají s EU ETS, významně přispívají k současné neúčinnosti tohoto trhu,“ uvedl Kari Kankaanpaa, senior manager pro klimatické záležitosti ve finské energetické společnosti Fortum.

Kankaanpaa dodal, že více než třetina stávajícího přebytku na trhu ve výši 1,7 miliardy tun je výsledkem dalších opatření, jako je například směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie. Společnost Fortum je přesvědčena, že je důležité, aby EU do nařízení začlenila mechanismus s cílem zmírnit neočekávané dopady jiných evropských a vnitrostátních politik na poptávku po povolenkách a následného přebytku povolenek na trhu EU ETS.