Domů
Elektřina
ČEPS spustil dva ze čtyř regulačních transformátorů

ČEPS spustil dva ze čtyř regulačních transformátorů

Státní provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS uvedl v minulých dnech do provozu první dva z plánovaných čtyř regulačních transformátorů v Hradci u Kadaně na Chomutovsku. Transformátory pomohou zvládat nápory elektřiny z Německa, které souvisejí s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, především s nevyrovnanou produkcí elektřiny z německých větrných parků. Do dispečerského řízení byly nové transformátory plně uvedeny minulý pátek, sdělila ČTK mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Investiční náklady celého projektu by podle ČEPS neměly přesáhnout dvě miliardy korun.

Stavba transformátorů začala předloni na jaře a měla být původně dokončena na konci roku 2016. Dodávka jednoho z transformátorů má ale zpoždění způsobené výrobní závadou.

ČEPS dnes uvedl, že zmiňovaný stroj byl již v italském výrobním závodě opraven a na konci loňského roku absolvoval úspěšně přejímací zkoušky. Zbylé dva transformátory by tak mohly být podle firmy zprovozněny do poloviny letošního roku.

„Současné zprovoznění dvou strojů není tak účinné jako finální nasazení všech čtyř transformátorů. I přesto ale pomáhá udržovat toky na bezpečné úrovni a přispívá k minimalizaci využití nákladných nápravných opatření,“ uvedl dnes předseda představenstva ČEPS Jan Kalina.

Se spuštěním podobných strojů počítá i německá strana. Tamní provozovatel přenosové soustavy, společnost 50Hertz, je plánuje uvést do provozu ve druhé polovině roku v rozvodně Röhrsdorf.

Společnost ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden s 75 transformátory.

Štítky:NěmeckoČEPS

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.