Domů
Evropská Unie
České předsednictví v Radě EU se zaměří mimo jiné na energetiku
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

České předsednictví v Radě EU se zaměří mimo jiné na energetiku

Energetika a energetická bezpečnost, Ukrajina, obrana a kybernetická bezpečnost. To jsou hlavní tři z několika témat, která budou hlavní náplní politické agendy nadcházejícího českého předsednictví. 

Popis hlavního zaměření českého předsednictví je popsáno v uniklém interním dokumentu, o kterém informoval v minulém týdnu server Euractiv.

"Obecným cílem českého předsednictví je co nejvíce přispět k vytváření podmínek pro bezpečnost a prosperitu EU v kontextu evropských hodnot svobody, sociální spravedlnosti, demokracie a právního státu a odpovědnosti za životní prostředí," uvádí se v uniklém dokumentu.

Není překvapivé, že ukrajinská krize je na jednom z prvních míst české politické agendy. Plánovaná pomoc Ukrajině zahrnuje dle návrhu Česka jak využití ekonomických sankcí proti Rusku, tak i poskytnutí přímé politické a vojenské podpory Ukrajině. Praha chce spolupracovat s Evropskou komisí na přerozdělení finančních prostředků EU ve prospěch členských států, které otevřely své dveře ukrajinským uprchlíkům, a pomoci jim zavést potřebné nástroje pro zvládnutí humanitární krize.

Energetická bezpečnost

Co se týče energetiky, program REPowerEU a jeho rychlá realizace bude pro předsednictví klíčová. Praha vidí program jako vhodný nástroj k efektivní diverzifikaci zdrojů energie, jelikož řeší otázky spojené s logistikou, úsporami energie a nízkoemisními a obnovitelnými zdroji energie.

"EU nemůže být životně závislá na zemích, které přímo ohrožují její bezpečnost, a musí proto zrušit svou závislost na ruském plynu, ropě a uhlí. České předsednictví bude klást důraz na otázky energetické bezpečnosti EU, které jsou v současnosti naléhavější než energetická transformace," uvádí se v textu.

České předsednictví dále vyjádřilo připravenost pracovat na implementaci nařízení týkající se zásobníků plynu. Prioritou bude naplnění zásobníků před zimou a podpora dobrovolných společných nákupů s cílem zvýšit vyjednávací sílu EU.

Česko se dále zaměří na palčivou otázku sociálních dopadů energetické krize. Bude pracovat na zavedení vhodné kombinace nástrojů, které sníží negativní sociální a ekonomické dopady vysokých cen energií a energetické transformace.

Předsednictví v Radě EU funguje na rotační bázi, kdy se každého půl roku státy střídají ve vedení tohoto důležitého rozhodovacího orgánu EU. Česká republika převezme od 1. července do konce tohoto roku předsednictví od Francie. Během šestiměsíčního období povede Praha diplomatickou práci, která má zásadní význam pro utváření agendy EU.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Solární, větrné a další šetrné zdroje energie. EU schválila dosud největší balíček klimatických návrhů.
28. červen 2022, 12:50
Bez plánu na odchod od uhlí nezískají české regiony desítky miliard z EU
23. červen 2022, 09:29
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Ladislav Novák
15. červen 2022, 08:17

České předsednictví bude nejspíš jednou velkou ostudou, protože vláda ČR není schopna řešit tyto základní problémy ani na svém území, a zelení aktivisté ve vládě a EP, kteří hlasují PROTI ZÁJMŮM ČESKÉ REPUBLIKY (naposledy v EP Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa (všichni z Pirátů) a Luděk Niedermayer (TOP 09)), nedovolí jakékoliv řešení v prospěch českých občanů.

Ostatně česká vláda nemá ani kvalifikované odborníky, kteří by dokázali přesně formulovat program a kroky k jeho dosažení. Politici z vládního slepence a jejich protichůdné zájmy to rozhodně nejsou.

Ostuda bude veliká. ;-)

Turby
15. červen 2022, 09:06

Ostuda to samozrejme nebude protoze ve strukturach evropske diktatury neni nikdo kdo by se stydel. A ocekavat, ze predsednictvi nasi vlady (ktera sama zavadi diktaturu porusovanim ustavy) zvrati evropskou diktaturu v ekonomice a politice je velmi naivni.

Ladislav Novák
15. červen 2022, 09:13

Máte pravdu, ostudou jsem měl na mysli výsledek očekávání, že předsednictví ČR dokáže jakkoliv obhájit či prosadit zájmy ČR a jejích občanů v prostředí EU.

Turby
15. červen 2022, 16:12

To snad uz nikdo cekat nemuze :-)

Ladislav Novák
15. červen 2022, 08:42

Ještě přidám aktuálně kritické téma k české energetice z YouTube:

Janeček, Štěpán, Novoský, Rajchl: "ENERGETICKÁ KRIZE, příčiny a řešení." (do hloubky)

Ladislav Novák
17. červen 2022, 17:33

A ještě rozhovor s Miroslavem Topolánkem (Interview ČT24) o tom, co by mělo být nosným tématem českého předsednictví EU ... ENERGETIKA

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3507360-priority-ceskeho-predsednictvi-jsou-stejne-jako-roku-2009-tvrdi-topolanek

Maly Jarda
15. červen 2022, 09:20

Tato vláda systematicky likviduje naší energetiku, ekonomiku a rozpočet aby pak měla záminku vyprodávat vše co není přišroubované levně jejich nadřízeným do USA .. ČEZ , Lesy ČR .. i na ten Budvar dojde

.. a to same chce dělat i v evropském měřítku .. takže čekejme politiku "čím hůře tím lépe"

Ladislav Novák
15. červen 2022, 09:52

To byste mohl napsat o všech vládách, které tady vládnou od našich příprav vstupu do EU, až po tu poslední, která už jenom musí vylízat to, co ty předchozí vlády navařily...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se