Domů
Evropská Unie
ČR chce při revizi trhu s elektřinou řešit bezpečnost dodávek či investice

ČR chce při revizi trhu s elektřinou řešit bezpečnost dodávek či investice

Evropská Unie
1 komentář
13. únor 2023, 16:12
ČTK

Česká republika se chce při reformě unijního trhu s elektřinou zaměřit na několik základních témat. Akcentovat bude například zajištění ochrany domácností a průmyslu před rozkolísáním trhu, bezpečnosti dodávek nebo posílení investic při transformaci energetiky. Na dotaz ČTK to odpověděl David Hluštík z odboru komunikace ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Velké změny ČR prosazovat zřejmě nebude.

Evropská komise nyní připravuje změny ve fungování trhu s elektřinou. Jde o reakci na situaci v energetice z loňského roku, kdy cena megawatthodiny elektřiny několikanásobně zdražila a jednu dobu vystoupala až k hranici tisíc eur. Členské státy EU tak měly do dnešního dne komisi předložit své návrhy, jak by měla reforma trhu vypadat.

Ministerstvo odeslalo svou pozici pro zahájení veřejných konzultací EU na revizi trhu s elektřinou v minulém týdnu. Jako zásadní v ní uvedlo několik témat. Patří mezi ně zajištění výkonové rovnováhy na národní i evropské úrovni, dále stabilní legislativní rámec jak na národní, tak evropské úrovni, ochrana domácností a průmyslu před nadměrnou volatilitou, tedy kolísáním, cen a současně zajištění cenově dostupné energie, posílení investičních signálů k urychlení přechodu na čistou energii, bezpečnost dodávek a připravenost energetického systému pro případ mimořádných událostí.

„Důležité je, že se na revizi trhu nemůžeme dívat pouze jen optikou minulého roku, ale je potřebné se na celý systém podívat komplexně, reflektovat vývoj v oblasti energetické tranzice, a sledovat a reagovat na výzvy ve světě, tak aby tomu nový trh odpovídal,“ doplnil Hluštík.

Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 165 eurům (asi 3900 Kč) za MWh bez DPH. U plynu sestoupila pod 65 eur (zhruba 1545 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
intfor
13. únor 2023, 16:34

Pokud někdo preferuje krátkodobé smlouvy, a vůbec krátkodobá pravidla, tak má vysokou pravděpodobnost větších výkyvů cen. Investice do energetiky jsou záležitostí desetiletí. Pokud by se něco mělo měnit, tak by to měla být dlouhodobá pravidla. (Postavit smíš to a to a když to postavíš, tak to můžeš i takto dlouho provozovat.) A dlouhodobé smlouvy, tedy závazky dodávek a odběru. Krátkodobé pak mají být jako doplněk, ne jako hlavní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se