Domů
Evropská Unie
Čtvrtý energetický balíček oficiálně schválen
Budova Evropské unie
Zdroj: Pixabay.com

Čtvrtý energetický balíček oficiálně schválen

Zástupci Evropské rady schválili minulý týden poslední předpisy čtvrtého energetického balíčku Evropské unie nazvaného „Čistá energie pro všechny Evropany“. Evropský parlament předpisy posvětil již v březnu letošního roku, schválení Radou bylo nyní už jen formálním krokem k finalizaci nového energetického balíčku.

Evropští ministři dali v tomto týdnu zelenou balíčku, který je považován za nejvýznamnější environmentální legislativu současné Evropské komise. Ke schválení došlo doslova v předvečer evropských voleb, které předurčí složení další Komise. Čtvrtý energetický balíček má být klíčový pro plnění závazků EU z Pařížské dohody.

Balíček obsahuje kontroverzní nařízení o trhu s elektřinou, které obsahuje mimo jiné ustanovení o zrušení možnosti účastnit se kapacitních mechanismů pro elektrárny produkující více než 550g CO2/kWh. Summit v Bruselu rovněž posvětil konečnou verzi znění směrnice upravující pravidla týkající se spotřebitelské strany trhu. Předpisy mají podpořit přeshraniční obchod s elektřinou a integraci většího objemu obnovitelné energie do evropské sítě.

Další nařízení schválené v rámci balíčku bude po členských státech požadovat vypracování plánů na řešení rizik spojených s dodávkami elektřiny s cílem posílit energetickou bezpečnost v EU. Rada schválila také revizi pravidel pro fungování Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů. Ta má za úkol dohlížet na implementaci nových pravidel pro trh s elektřinou.

Evropská komise předložila novou legislativu již v listopadu 2016, ke konečnému schválení ale došlo až nyní. Současný komisař pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Cañete věří, že balíček konečně plně nastartuje přechod na nízkoemisní energetiku.

„Jde o nejambicióznější soubor energetické regulace, který kdy Evropská komise předložila. S jejím dokončením učinila Komise energetickou unii realitou.“  – Miguel Arias Cañete, evropský komisař pro klima a energetiku.

Předpisy doplňují již dříve přijatou legislativu stanovující cíle energetiky do roku 2030 (OZE alespoň 32 %, zlepšení energetické účinnosti o 32,5 %)  a povinnost členských států předkládat národní energeticko-klimatické plány.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
27. květen 2019, 18:15

Vypadá to tak, že v EU jejíž jsme součástí je o energetice rozhodnuto, bude tvořena čistou energetikou a využívat energetické úspory a propojení národních sítí. Bude to high tech energetika.

Právě proběhlé volby to jen potvrdily (zisky "zelených"), současně i s trendem konzervativně-nacionálním (kontrola migrace z mimoevropských zemí).

Nedovedu si představit, že by České republika vymyslela a realizovala něco jiného.

ivan novesky
2. červen 2019, 22:16

Úspory jsou bezesporu správnou cestou. Ale pozor, aby dalším high tech krokem při neustálém zvyšování % v oblasti OZE nebylo svícení loučemi..... Mementem by mohla být již používaná čistá energie např. biopaliva 1. generace, karcinogenní spalování biomasy (horší než uhelné elektrárny), budoucí biometanový "tunel" z dováženého odpadu a nakonec "nečekané" black outy místních sítí způsobené rychlonabíječkami elektromobility (poháněné čistou elektřinou z jádra a uhlí...), atd.. Další rány ekologů by však již česká energetika, dosud stále stabilní, i přes přetoky "čisté" energie z Německa a další ekologické šoky, nemusela ve zdraví přežít...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se