Čtvrtý energetický balíček oficiálně schválen

DomůEvropská UnieČtvrtý energetický balíček oficiálně schválen

Zástupci Evropské rady schválili minulý týden poslední předpisy čtvrtého energetického balíčku Evropské unie nazvaného „Čistá energie pro všechny Evropany“. Evropský parlament předpisy posvětil již v březnu letošního roku, schválení Radou bylo nyní už jen formálním krokem k finalizaci nového energetického balíčku.

Evropští ministři dali v tomto týdnu zelenou balíčku, který je považován za nejvýznamnější environmentální legislativu současné Evropské komise. Ke schválení došlo doslova v předvečer evropských voleb, které předurčí složení další Komise. Čtvrtý energetický balíček má být klíčový pro plnění závazků EU z Pařížské dohody.

Balíček obsahuje kontroverzní nařízení o trhu s elektřinou, které obsahuje mimo jiné ustanovení o zrušení možnosti účastnit se kapacitních mechanismů pro elektrárny produkující více než 550g CO2/kWh. Summit v Bruselu rovněž posvětil konečnou verzi znění směrnice upravující pravidla týkající se spotřebitelské strany trhu. Předpisy mají podpořit přeshraniční obchod s elektřinou a integraci většího objemu obnovitelné energie do evropské sítě.

Další nařízení schválené v rámci balíčku bude po členských státech požadovat vypracování plánů na řešení rizik spojených s dodávkami elektřiny s cílem posílit energetickou bezpečnost v EU. Rada schválila také revizi pravidel pro fungování Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů. Ta má za úkol dohlížet na implementaci nových pravidel pro trh s elektřinou.

Miguel Arias Cañete označil přijetí čtvrtého energetického balíčku za jeden z hlavních úspěchů Junckerovy komise. Zdroj: euractiv

Evropská komise předložila novou legislativu již v listopadu 2016, ke konečnému schválení ale došlo až nyní. Současný komisař pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Cañete věří, že balíček konečně plně nastartuje přechod na nízkoemisní energetiku.

„Jde o nejambicióznější soubor energetické regulace, který kdy Evropská komise předložila. S jejím dokončením učinila Komise energetickou unii realitou.“  – Miguel Arias Cañete, evropský komisař pro klima a energetiku.

Předpisy doplňují již dříve přijatou legislativu stanovující cíle energetiky do roku 2030 (OZE alespoň 32 %, zlepšení energetické účinnosti o 32,5 %)  a povinnost členských států předkládat národní energeticko-klimatické plány.