Domů
Evropská Unie
EK: Trumpova kritika není důvodem ke zrušení Nord Stream 2

EK: Trumpova kritika není důvodem ke zrušení Nord Stream 2

Evropská Unie
25 komentářů
28. prosinec 2018, 17:46
ČTK

Kritika amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu plynovodu Nord Stream 2 není důvodem ke zrušení tohoto projektu. Uvedl to evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger v rozhovoru s německým časopisem Der Spiegel. Upozornil rovněž, že jakýkoliv pokus o zrušení projektu by byl obtížný, protože plynovod je již ve výstavbě.

Projekt v hodnotě 9,5 miliardy eur (zhruba 245 miliard Kč) je rozšířením plynovodu Nord Stream, který obchází Ukrajinu a přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

Trump opakovaně kritizuje Berlín za podporu projektu, který podle něj učiní Německo zcela závislým na ruské energii. Rusko Trumpovu kritiku označuje za snahu přinutit Evropany k nákupu amerického zkapalněného zemního plynu (LNG).

Ilustrační foto

Spojené státy nedávno varovaly, že by mohly uvalit sankce na společnosti, které se na stavbě plynovodu Nord Stream 2 podílejí. Washington se podle agentury Reuters obává, že projekt připraví Ukrajinu o důležité příjmy z tranzitu plynu, a tvrdí, že Moskva projekt využívá k rozdělení Evropy.

Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese na svých bedrech ruský plynárenský gigant Gazprom. Jeho evropskými partnery v projektu jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Plán EU na odstřihnutí Ruska. Na zelenou energii a úspory dá 300 miliard eur
18. květen 2022, 12:51
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
loudil
28. prosinec 2018, 23:17

Strašení Ruskem mi připomíná strašení "americkým broukem mandelinkou" v 50 letech minulého století.Ruský HDP je velký asi 1,3 bil. USD, tedy stejný jako má Španělsko nebo Jižní Korea. Přesto z něj dokážeme vytvářet "celoplanetárního strašáka". Ekonomika velikosti Jižní Koreje má dle USA - "rozložit Evropu", "diktovat světu", nahánět hrůzu, ...těžko se ubránit smíchu. Ten kdo smolí tyto bláboly a fejky je hňup.

frank
29. prosinec 2018, 09:39

Zase blábol, velikost HDP jako měřítko strášákovatosti ?Rusko má HDP sice o něco větší než k vám zatím kanály proteklo , cca 1,650 bilionu USD( tedy cca jako Kanada) a v paritě kupní síly skoro 3,7 bilionu USD, ale to není podstatné.

Zmínil jste sám Korejský poloostrov a tak jste si sám naběhl, je tam takový malý stát Severní Korea se to jmenuje, stát jehož HDP je pouhých 16 miliard dolarů a ... přesto dokáže strašit Jižní Koreu, Japonsko, Čínu a USA , vlastně všechny státy v dostřelu s mnohem vyšším HDP, takže klidně i Rusko. Takže milý smoliči Loudile zapište si do sešitu PŠM , to není fejk jako od vás, velikost HDP není měřítkem chování států, není měřítkem strašení. Měřítkem je pouze jejich chování . No a to už se těžko ubráníme smíchu, když čteme vaše fejky vhodné maximálně pro stranický tisk nebo možná pro žumpy hňupů weby typu aeronět nebo novaja respublika ... Ale s tím hňupem jste se trefil dobře, načálstvo vás pochválí...

Ant
29. prosinec 2018, 17:22

„Severní Korea se to jmenuje, stát jehož HDP je pouhých 16 miliard dolarů a … přesto dokáže strašit Jižní Koreu, Japonsko, Čínu a USA"

Tolik zbytečných a rádoby vtipných urážek loudila a přitom je frank takový hlupák. Severní Korea může strašit tu Jižní, ale Japonsko ten strach většinou předstírá. No a to že se nechá vystrašit Čína a USA....to může pronést jen naprostý blbec-frank.

Pavel
29. prosinec 2018, 21:10

Jestli je tady někdo bIbec tak pouze ten, který tvrdí, že vyIízanci a psychopati vybavení jadernými zbraněmi typu kimovic famílie nebo puťky, vyhrožující sousedním zemím, nebo je rovnou okupující, nejsou nebezpeční.

MeTooMAN
29. prosinec 2018, 22:03

No tak Pájo, vážně věříš, že se Kima bály USA nebo Čína? Tak blbej nejsi ani ty.

frank
30. prosinec 2018, 19:08

Meetooman, třeba Čína se bojí, že jim Kim naruší obchodování s celým světem a USA má v podstatě stejný problém, jenže tohle diskusním " náhodouzjevením" není potřeba vysvětlovat, úkol pod tímto nickem jste zplnil, máte čárku ?

frank
30. prosinec 2018, 19:05

Dobrá masikorovka Loudile :)

Carlos
28. prosinec 2018, 23:23

A Jižní Korea se snaží ovlivňovat volby? Má trollhauzy a šíří fake news? Jižní Korea si vymyslela dokumenty v kauze Lithium? Jižní Korea má v oficiální vojenské doktríně že je NATO nepřítel? No něco mi říká že ne a že to zmíněné dělá akorát tak Rusko.

Carlos
28. prosinec 2018, 23:24

To mělo být na loudila.

josef
29. prosinec 2018, 01:05

Ono pro Nato je oficiální nepřítel Rusko a je to důvod jeho vzniku kdybyste divím se ,že to nevíte jsou to základy dějepisu 20. století. Ono Rusko je samozřejmě nebezpečné za posledních 150 let nejdříve napadlo Napoleona , pak 2 x Německo - skutečný postrach západní Evropy… A Rusové jsou hlupáci, když považují mírumilovné Hitlery a Napoleony za agresory co chtějí plenit jejich zemi...

Největším chudákem jsou samozřejmě Američani za posledních 25 let je napadnul 2x Irák . Srbsko, Afganistán, Libye, Zkoušel to i Tunis a Egypt , KLDR , Všechny útoky statečně odrazily a celý svět je miluje a 7 miliard lidí je bude radostně poslouchat a dřít bídu aby se oni měli dobře...

Alex
11. leden 2019, 12:52

Josefe, jak stručné a výstižně podané.

frank
29. prosinec 2018, 11:01

Pane Josef, víte něco o spolupráci Sovětského Ruska a Velkoněmecké Říše , dvou nejhorších režimů první poloviny 20. století ? Slyšel jste někdy o paktu Molotov-Ribbentrop? Víte že rusové byli spojenci Hitlera v době, kdy osamělá Británie ( po pádu Francie) skoro dva roky bojovala proti ose Berlín-Řím zásobované Moskvou ? Víte o tom, že sověti společně s nacisty přepadli Polsko ? Víte o tom , že rusové bez vyhlášení války bombardovali civilní Helsinky a až pak laskavě Finsku předali nótu o válce, prostě je sprostě přepadli. Víte o tom, že zabrali všechny pobaltské státy a kus Rumunska a to v rámci smlouvy s Hitlerem ? Slyšel jste někdy o dobití vládního paláce v Afghánistánu jednotkami speciálních sil SSSR, kdy vyvraždili celou rodinu soudruha vzpurného tajemníka i s dětmi ? Víte že skrz svoje spojence válčili v Angole, Vietnamu, Koreji, že v krvi utopili Budapešťské dělníky, kteří měli po deseti letech dost socialismu? Slyšel jste někdy o roce 1968 ? Přepadli vlastní spojence , vaši vlast Josefe, tedy pochybuju, že ji bez zachvatčíků považujete za vaši vlast ...

loudil
29. prosinec 2018, 11:14

Neznalý pane franku !! Neposlouchejte tolik naši TV, lžou tam ! Jak to bylo s Hitlerem ? Když 16.3.1939 vpadl do Prahy, tak se okamžitě sovětský ministr vnitra Litvinov obrátil na Londýn, Paříž a Varšavu aby s SSSR uzavřeli vojenskou dohodu k zabránění dalšího rozpínání Hitlera. Ovšem Západ se do toho nehrnul, spoléhal se totiž na to, že Hitler bude svůj nový Lebensraum hledat na Východě na úkor SSSR. SSSR chtěl nacisty dostat do války na dvou frontách, pokud by se po ČSR ještě někoho pokusili napadnout. Nabídka SSSR byla Západem odmítnuta a SSSR stál proti nacistům sám, nemohl se spoléhat na jeho pomoc. Jak by to dopadlo, kdyby Západ na nabídku SSSR kývl ?? Při útoku na Polsko by se Hitler ihned dostal do války na dvou frontách proti čtyřem zemím /SSSR,Anglie,Francie, Polsko/. V roce 1939 by to pro něj bylo neřešitelné. Díky Západu tak zahynulo ve druhé válce nějakých 25 milionů lidí zbytečně.

frank
30. prosinec 2018, 19:03

Litvinov 23. března 1939 Stalinovi doporučil ukončit činnost sovětského vyslanectví v Praze a změnit ho na generální konzulát.

Němci okamžitě garantovali SSSR pokračování dodávek smluvených československou vládou ( prioritně zbrojní dodávky ze Škody Plzeň, děla 210 a 305 mm, pokročilá munice a pancéřování ) Pro " znalce dějin" vašich parametrů dodávám, že vedení Škodovky Plzeň roku 1941 přímo varovalo SSSR o chystané německé zradě spojenectví a chystaném útoku. V Únoru 1941 přijela do Plzně vojensko/technická delegace ze SSSR a v dubnu v rámci delegace Škodovky inženýr Škvor předal sovětům důkazy o přípravách útoku, sověti to ignorovali...

loudil
29. prosinec 2018, 11:20

TO : frank

Rusové sice dodávali do Vietnamu zbraně, ovšem USA tam měly roku 1968 - 532 000 !!! svých invazních okupačních žoldnéřů !!! kteří stihli zavraždit 2 miliony Vietnamců !! Pan frank je člověk, který schvaluje masové vraždění nevinných lidí v Asii. Hrdlořez poručík US Army Caley vyvraždil vietnamskou obec My Lai - asi 500 mrtvých dětí, žen, starců. Americká svině !

Carlos
29. prosinec 2018, 12:58

Na pozvání vlády Jižního Viet Namu, na to nezapomínejte, dále za počáteční podpory obyvatelstva USA, která se pak změnila v odpor.

Vy se divíte že se západ nechtěl bavit se Stalinem? To máte vůbec vznik SSSR, zločiny, hladomor na Ukrajině, nehledě na snahy o export revoluce a další. Že se do toho nechtěli pustit se jim vůbec nedivím.

loudil
29. prosinec 2018, 11:04

Souhlas. Když došlo roku 1990 k připojení východního Německa k Západnímu, tak se Západ zavázal , nerozšiřovat NATO k hranicím Ruska. Co jsme ale viděli ?? I takové minizemě jako Černá Hora, Albánie a další - "pidižvíci nevalných rozměrů a kvalit" - se hrnou do NATO , dokonce se uvažuje i o asijské Gruzii na Kavkaze !! Jinak Severní Kora svou atomovku vyvinula , když viděla zkušenosti takových zemí jako Srbsko 1999, Irák 2003, Afganistán 2001, dříve Panama, Guatemala, Kuba, Vietnam,...atd. atd. Těžko hledat na mapě zemi, kterou by po roce 1945 americká soldateska nanapadla. Za jaderné vyzbrojení Koreje jednoznačně může imperialistická zahraniční politika USA. Když budete mít strach ze zlodějů, dáte si v noci pod polštář pistoli ! USA jsou takový zloděj a tak si tam Sev. Korea šoupla svou atomovku.Pistole by byla málo ! Na ivanzní okupační žoldáky USA nejlépe platí rovnou atomovka, z té mají hrůzu. Nyní může Korea klidně spát a smát se. Invaze žoldáků USA nenastane ,mají hrozné bobky ze statisícových ztrát při invazi. Bez USA by svět svobodně dýchal, s USA se dusí. Přijde doba, kdy svět bude opět svobodný.

Carlos
29. prosinec 2018, 13:13

A pročpak se tam asi hrnou, že? Že by to bylo tím že hledají nějakého garanta, platformu, která zamezí budoucí válce? No nedivte se po 90. Gruzie a Kavkaz jsou územně sporné, jestli jsou to Evropa, nebo Asie.

Za jaderné vyzbrojení KLDR může jen a pouze KLDR, nikdo jiný, od pádu SSSR měla čas na to provést reformy ekonomiky, vydat se třeba Čínskou cestou, nebo Vietnamskou, ne rozhodla se pro pokračování stalinské diktatury a vyhrožování.

A nebuďte směšný, na mapě těch zemí najdete sakra hodně, namátkou: Írán, Zimbabwe, Kuvajt, Kazachstán, Zambie, ČR, Rakousko, Řecko, Chile, JAR, Austrálie, Polsko... Tak si zase nevymýšlejte.

A bez USA by svět možná tak svobodně dýchal nebýt té nepříjemnosti kdy se k moci dostal syfilik Uljanov, pak by to na moc dlouhé svobodné dýchání nebylo.

A teď padejte s těmi nesmysly na aeronet. Ju?

loudil
29. prosinec 2018, 13:37

Pokud se na serveru "O energetice" řeší Trumpova zahraniční politika, a stavba ruského plynovodu k zahraniční politice USA patří = "Zabránit ruskému politickému vlivu na Evropu", tak pak nevím, proč zde na téma zahraniční politiky USA nediskutovat. Je zajímavé, jak se dnes všechna špína hází na Rusko. Socialismus v Rusku by nebyl, nebýt rozpínavosti Německa a Rakouska, které roku 1914 vyvolaly světovou válku. V Rusku pak nastala tak zoufalá životní situace desítek milionů lidí, že se tam Leninovy myšlenky chytly. Za vznik SSSR může Berlín a Vídeň, tedy i za Stalina. Zajímavé !! ,Němci vyvolali První válku = 15 milionů mrtvých a Druhou válku = 50 milionů mrtvých, ovšem jsou dnes "ti dobří", naopak Rusko, které se roku 1914 i 1941 Němcům jen bránilo je pořád na pranýři. Kolik lidí zavraždila Anglie, Španělsko ve svých koloniích ??? Šílené počty ! Kolik Indiánů bylo zavražděno v USA ?? Asi 7 milionů. Ale : "Tím hnusným státem" - je prý stále Rusko ! Rusko bylo napadeno Napoleonem, Japonskem 1904, Německem 1914 a 1941 , ale stále jsme jím strašeni.

Carlos
29. prosinec 2018, 15:38

A kolikpak lidí zabilo vaše milované Rusko ve 30. na Ukrajině?

Vy tu nediskutujete zahraniční politiku, ale vytahujete absolutně irelevantní historické události, zatímco Rusko provozuje hybridní a informační válku, Čína vybavuje výrobky bezpečnostně problematickými fíčurami atd. První jste došel s vytahováním dávno prošlých věcí. Když jsme u toho, tak Napoleon napadl absolutně kohokoliv v Evropě kdo nešel s ním, a WWI byla výsledkem systému tajných dohod.

Chcete diskutovat o zahraniční politice? Prosím, ale to znamená přemýšlet co a proč je pro koho nejvýhodnější, ne tahat starý šprgál a prošlé věci. Pokud toho nejste schopen a umíte jenom vytahovat floskule o strašení, tak s tématem ani nezačínejte.

NN
29. prosinec 2018, 16:01

Pořád stejný - troll - nekrmit! A pořád sypete a sypete...

frank
30. prosinec 2018, 18:47

Nezavázal Loudile, Rusko se zavázalo nechat státy které se od něj odtrhly si volit vlastní bezpečnostní politiku...

Pavel
29. prosinec 2018, 21:05

" … nejdříve napadlo Napoleona, pak 2 x Německo ..." A copak asi dělaly vojska cara Alexandra I. u Slavkova v roce 1805? Kdo se dřív začal angažovat v I. světové válce zda císařské Německo nebo carské rusko? Pro méně inteligentní, je B správně. S kým spolupracoval Stalin na přepadení Polska a rozdělní Evropy? .. že by s Hitlerem.

A ten druhý odstavec má být co? Že by hysterický záchvat inkontinentního bolševika.

loudil
29. prosinec 2018, 16:20

Strašení mobily Huawei má podobný podtext, jako strašení dodávkami ruského plynu. Pokud bude někdo Evropě dodávat dostatečné množství levnějšího plynu jak Rusko, pak je jasné, že by asi Evropa byla blbá, kdyby na ruských dodávkách trvala a nevzala ten levnější plyn třeba z Kataru, USA, Azerbajdžánu,.... Ovšem ta levnější nabídku tu asi není, tak musí přicházet ke slovu ono politické strašení Ruskem = co nejsme schopni zajistit ekonomicky, k tomu použijeme politiku. Čína už poráží Západ v rozvoji mobilních 5 G sítí. Huawei v prodejích smartphounů už porazil americký Apple a nyní je na cestě k prvnímu místu na světě porážkou korejského Samsungu. Rok ? Dva ? Proto opět přichází politika, když nestíháme ekonomicky a vědecky a za Čínou zaostáváme. Proto strašíme : "Nekupujte si Huaweje, Číňani pak budou poslouchat, co si povídáte !" Jak známo USA odposlouchávaly telefony kancléřky Merkelové = svého spojence. Nevím jaký měla Merkela mobil, v USA ale měli nahrávky jejich důvěrných hovorů. Západ, když technicky nestíhá, tak hází klacky pod nohy a pomlouvá a špiní konkurenci. Fuj ! Tohle je ubohost !

Petr
30. prosinec 2018, 09:32

Pane Loudil, tolik lží ve Vašich příspěvcích značí pouze 2 věci. Buď jste agent Ruska/Číny a nebo úplný hlupák.

Například za Stalina v době míru vyvolali Rusové hladomor na Ukrajině v letech 1932-33 a zabili 7-10 milionů vlastních lidí!!

A dalšími činy by jsme mohli pokračovat, máme jen štěstí že s nimi nesousedíme přímo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se