Domů
Elektřina
ERÚ podpořil rozdělení kontroverzní německo-rakouské obchodní zóny

ERÚ podpořil rozdělení kontroverzní německo-rakouské obchodní zóny

Český Energetický regulační úřad se oficiálně vyjádřil k rozdělení rakousko-německé obchodní zóny a tento krok podpořil. Vhodným řešením by dle vyjádření ERÚ bylo zavedení standardního systému alokace přeshraničních kapacit, který je v souladu s nařízením EU 714/2009/EC.

Rozdělení německo-rakouské obchodní zóny je klíčové pro zabránění přetoků elektrické energie z Německa do rakouské soustavy přes českou a polskou přenosovou soustavu. Tyto přetoky dlouhodobě sítě zatěžují a zvyšují náklady na její provoz.

Díky společné rakousko-německé obchodní zóně na hranicích neexistuje běžný proces alokace přeshraničních kapacit, což umožňuje státům nerespektovat přenosové schopnosti přeshraničního vedení na této hranici. V důsledku toho je zobchodováno větší množství elektřiny, než jaké jsou přenosové kapacity na německo-rakouských hranicích schopné fyzicky přenést.

„Návrh má naši jednoznačnou podporu. Dnes si mohou Rakušané a Němci přelévat elektřinu přes naše území takřka bez omezení, i když to přetěžuje přenosovou soustavu. Pokud návrh projde, budou muset brát ohled na kapacitu naší sítě. Tím se posílí stabilita soustavy, což je dlouhodobým cílem ERÚ,“ vysvětluje Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Rozdělení zóny již podpořil i ACER

K rozdělení společné obchodní zóny se již dříve vyjádřil i ACER ve svém stanovisku z 23. září loňského roku. Stanovisko mimo jiné uvádí, že společná zóna je v rozporu se zmiňovaným nařízením a měl by být zaveden standardní proces alokace přeshraničních kapacit.

Přezkoumání situace bylo iniciováno polským energetickým regulačním úřadem, který na konci roku 2014 vyžadoval prověření souladu obchodní zóny s legislativou EU. I k tomuto návrhu zasílal ERÚ vyjádření, kde rozdělení zóny podpořil.

Rozdělení rakousko-německé obchodní zóny nejvíce pocítí spotřebitelé elektřiny v Rakousku, kde se v případě rozdělení očekává růst cen elektrické energie.

Komentáře

(4)

Martin Hájek

25. červenec 2016, 15:43

Rozdělení Německo-Rakouské obchodní zóny by mělo zdaleka největší dopad na Rakouské provozovatele přečerpacích vodních elektráren, kteří by víceméně přišli o své marže. Tím by větší část problému s přetoky elektřiny přestala existovat, protože k jejich vzniku tyto přečerpací elektrárny výrazně přispívají. Funguje to tak, že na severu Německa se rozjedou větrníky, tím spadne spotová cena elektřiny k nule a v Alpách se logicky rozjedou přečerpací vodní elektrárny v čerpacím módu, což vyvolá značný "sací" efekt transportu elektřiny ze severu na jih, který ovšem Německé sítě neumí přenést. Rozdělení zóny omezí ekonomickou výhodnost přečerpání, která bude přizpůsobena možnostem sítí.

energetik

26. červenec 2016, 22:02

Jen škoda jen že u nás se mnohdy přečerpávací elektrárny ani HDO nerozjede.

Richard Habrych

26. červenec 2016, 12:53

Otázkou je, zda problém přetoků elektřiny přes naše území bude trvat také po instalaci PST na transformovně Hradec u Kadaně a také na hraničním vedení mezi SRN a Polském.

Martin Hájek

27. červenec 2016, 09:40

Přetoky by to mělo výrazně omezit. Vtip je ale v tom, že za trvání jednotné Německo Rakouské obchodní zóny to bude muset německý operátor sítě řešit tzv. redispečinkem, tedy fakticky prováděním umělých obchodů "proti trhu" a to bude nesmírně drahé. Kdo to zaplatí je evidentní, Němečtí spotřebitelé. Druhá strana mince je, že se tím omezí přeshraniční profil a možnost obchodu s elektřinou pro země na východ o bývalé železné opony.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.