Domů
Evropská Unie
EU chystá povinné plnění plynových zásobníků a společné nákupy plynu
Zdroj: Gazprom

EU chystá povinné plnění plynových zásobníků a společné nákupy plynu

Evropská Unie
3 komentáře
23. březen 2022, 14:56
ČTK
Země Evropské unie by měly před nadcházející zimou povinně naplnit čtyři pětiny kapacity svých plynových zásobníků a mohou sáhnout ke společným nákupům plynu. V reakci na nový růst cen energií způsobený ruskou invazí na Ukrajinu to dnes navrhla Evropská komise. Unijní exekutiva však nevyslyšela volání zejména jihoevropských zemí, aby výrazněji zasáhla do trhu s energiemi nebo zastropovala jejich ceny.

Komise konstatovala, že státy mohou podnikat vlastní krátkodobá opatření jako daňové úlevy či právě stanovení horní cenové hranice, ty však přinesou zvýšené náklady a musejí být v souladu s unijními tržními pravidly.

Ceny plynu a elektřiny se několikanásobně zvedly již loni v souvislosti s nedostatečnými zásobami plynu a velkou poptávkou spojenou s postpandemickým oživením ekonomiky. Před měsícem zahájená ruská agrese na Ukrajině vnesla do členských zemí obavy z jejich dalšího růstu.

„Evropa potřebuje rychle jednat, abychom zajistili naše dodávky energie na příští zimu a snížili tlak vysokých cen na naše obyvatele a firmy,“ řekla k návrhu eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Komise navrhuje, aby státy do začátku listopadu naplnily 80 procent kapacity plynových zásobníků, od příštího roku to má pak před každou zimou být 90 procent. Země, které nemají dostatek skladovacích kapacit na svém území, se budou podílet na tvorbě zásob v dalších státech, odkud poté budou plyn moci čerpat.

Unijní exekutiva rovněž plánuje zavést povinnou certifikaci provozovatelů zásobníků, aby EU „předešla potenciálním rizikům plynoucím z vnějších vlivů na kritickou skladovací infrastrukturu“. Ruský plynárenský monopol Gazprom loni čelil kritice, že ve snaze uměle zvýšit ceny plynu dováženého z Ruska udržuje své zásobníky v Evropě prázdné, což začala zkoumat i komise.

Brusel dnes také slíbil vytvoření týmu lidí, který bude pracovat na zajištění společných nákupů plynu. Ty mají dále snížit jeho cenu a usnadnit EU přístup k dodávkám z jiných zemí, než je Rusko.

O návrzích komise budou debatovat prezidenti a premiéři unijních zemí na summitu začínajícím ve čtvrtek. Lídři Španělska či Řecka již minulý týden vyzvali k ráznějším opatřením včetně reformy evropského energetického trhu. Naproti tomu Německo, Nizozemsko či skandinávské země odmítají zásahy do trhu, který podle nich funguje správně. Neočekává se proto, že by se celá sedmadvacítka shodla na dalších společných opatřeních.

Komise dnes připustila, že jednotlivé státy mohou ve vlastní režii například zavést strop na ceny elektřiny a doplácet jejím výrobcům tržní cenu, případně zavést zvláštní daň na mimořádné zisky z vysokých cen energií. Upozornila však, že by měly země brát ohled na celoevropský trh a předejít výkyvům v zásobování, které by jednotlivé kroky mohly přinést.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí
8. srpen 2022, 17:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Zdeves Pavel
23. březen 2022, 22:58

No teď ještě někde koupit ten plyn, ale kde?

Martin
24. březen 2022, 13:38

Tak to je masakr. Moc by mě zajímalo jak to hodlají udělat. Skladovací kapacity jednotlivých zásobníků se pronajímají na x let dopředu jednotlivým dodavatelům. To jim to jako vyvlastní a pak naplní z peněz daňových poplatníků?

Vemte si, že jen zásobníky RWE Gas Storage o kapacitě 29,2 TWh. 80% z toho je 23,36 TWh. Při aktuálních cenách je na to potřeba nějakých 60 miliard korun. A co teď ten zbytek....

Navíc takové krok jen podpoří růst ceny plynu v letních měsících k dalším maximům, pže spekulanti budou vědět, že je tady další státní poptávka, která se musí uspokojit stůj co stůj a náklady na naplnění zásobníků můžou být mnohem mnohem větší .....

Ale pevně věřím, že se mýlím a USA nám to určitě prodá za poloviční ceny

Rejpal
24. březen 2022, 21:22

No tak samozřejmě že už se všichni třesou na to jak EU bude povinně plnit zásobníky ať to stojí co to stojí. Už vidím ty společné nákupy. EU: Rusové chceme levný plyn RUSKO : Jen za Rubly a draze..... EU: ne nechceme RUSKO : my víme, že musíte berte nebo ještě zdražíme ha ha ha..........

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se