Domů
Evropská Unie
EU nebude harmonizovat podporu OZE, chce podpořit decentralizaci

EU nebude harmonizovat podporu OZE, chce podpořit decentralizaci

V novelizovaném znění směrnice o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů nebude zaváděna společná úprava pro systém přidělování podpory OZE. Větší podpory by se měly dočkat decentralizované projekty obyvatel a municipalit. Informoval o tom internetový portál Euractiv.com.

Podle Marie Donnelly, která je předsedkyní odboru pro OZE, R&D a energetickou účinnost v DG Energy, nebude nové znění směrnice obsahovat harmonizaci systému přidělování podpory i přesto, že by se takový krok dal očekávat.

„V jednotném trhu by se dal jednotný systém podpory očekávat, ale nemyslím si, že pro to již nastala správná doba.“
Marie Donnelly, DG Energy

K určité harmonizaci podpory vyzval i francouzský prezident Hollande, který tím chtěl zajistit, aby některé státy neměnily podmínky podpory v průběhu jejího rozdělování.

Přitom Evropská komise ve své metodice pro schvalování podpory výrazně podporovala formu aukcí, které byly podmínkou pro schválení podpory vydávané novým zdrojům od ledna 2017.

Obnovitelné zdroje, Ilustrační foto

Rozdíl mezi zeměmi, ve kterých je podpora na základě evropské směrnice o obnovitelných zdrojích vydávána, jsou ale příliš velké a zavedení jednotného systému podpory by bylo komplikované, dodává Marie Donnelly. S tím dle portálu Euractiv.com souhlasí i oborové organizace pro obnovitelné zdroje.

Nová směrnice pro obnovitelné zdroje se očekává na přelomu letošního a příštího roku a měla by mimo jiné dále podporovat decentralizaci a rozvoj zdrojů energie využívajících OZE. Obyvatelé by měli být motivováni k výrobě vlastní elektřiny, včetně jejího skladování a prodeje.

„Jeden z našich zájmů je více podporovat jednotlivé obyvatele a municipality, aby byli v energetice aktivními účastníky. To je hlavní motiv, který bude viditelný ve všech našich budoucích návrzích.“

Marie Donnelly, DG Energy

Význam decentralizované energetiky podtrhuje i studie nizozemské poradenské společnosti CE Delft, která tvrdí, že při vhodném nastavení legislativního rámce může až 50 % obyvatel vyrábět svoji vlastní elektřinu.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr @René

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.