Rusko bylo v květnu druhým největším dodavatelem plynu do Evropy
Rusko se v květnu dostalo na druhé místo z pohledu dodávek plynu na evropský trh. Podle Financial Times se tak stalo poprvé od roku 2022. Za celý loňský rok činil podíl Ruska na trhu EU necelých 15 %, v roce 2021 byl tento podíl více než 40%. Pozici největšího dodavatele plynu do EU v loňském roce zaujalo Norsko, jenž bylo následované USA. Díky nižší spotřebě plynu napříč Evropou se daří naplňovat zásobníky, jejichž stav je tak na velmi dobré úrovni.
Rusko se stalo druhým největším dodavatelem plynu do Evropy na měsíční bázi poprvé od září 2022, pozici největšího dodavatele si nadále zachovává Norsko. V tomto případě se míní i dodávky do Švýcarska, Srbska, Bosny a Hercegoviny nebo jiných zemí, tedy ne pouze do zemí EU. V květnu se dodávky Ruska podílely na celkovém dodaném objemu z 15 %. Přestože ve srovnání s celým loňským rokem nejde v procentuálním vyjádření o znatelný nárůst, aktuální stav u některých analytiků vyvolává údiv.
"Je zarážející vidět tržní podíl ruského plynu, včetně toho zkapalněného, v Evropě vzrůstat po všem, čím jsme si prošli, a to vše navzdory snaze o odpoutání se od těchto dodávek," uvedl šéf analytiků v konzultantské společnosti ICIS, Tom Marzec-Manser, pro Financial Times.
Třetím největším dodavatelem plynu do Evropy byly USA, a to skrze dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). USA dodaly 14 % z celkového importu. Tento podíl je nejnižší od srpna 2022. Nižší dodávky ze strany USA byly zapříčiněny i výpadkem jednoho z tamních hlavních exportních terminálů.
Poptávka po plynu ze strany celé Evropy však zůstává relativně nízká, díky čemuž jsou stavy podzemních zásobníků plynu na velmi dobré úrovni. Porovnání s roky nazpět lze vidět na grafu níže. V ČR např. spotřeba plynu i nadále meziročně klesá, přestože loňská spotřeba byla nejnižší za více než tři desetiletí.
Analytici si poté všímají také rostoucí flexibility, co se týče možných dodávek plynu do EU. Do provozu jsou uváděny nové exportní terminály, přičemž EU buduje nové importní terminály. Není tak již zdaleka tak závislá na dodávkách skrz plynovody vedoucí z Ruska, jak tomu bylo v době zahájení ruské agrese na Ukrajině.
Přesto určitá závislost stále existuje – o dodávky LNG se navíc soutěží především s Asií a na trhu platí zákon nabídky a poptávky. Na konci roku rovněž vyprší dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou o tranzitu plynu do Evropy přes Ukrajinu, což může mít dopad na nabídkovou stranu. O budoucnosti tohoto tranzitu ještě rozhodnuto není.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se