Domů
Evropská Unie
EU schválila nové nařízení o bezpečnosti dodávek plynu

EU schválila nové nařízení o bezpečnosti dodávek plynu

Evropský parlament ve středu 12. 9. schválil nové nařízení o bezpečnosti dodávek plynu, které obsahuje princip solidarity v případě přerušení dodávek, vymezuje pravidla užší regionální spolupráce mezi sousedními členskými státy Unie a také pravidla informování o klíčových plynových kontraktech.

Cílem nařízení je podle prohlášení Evropské komise „předejít možným krizím v oblasti dodávek plynu“. Nová pravidla postaví v případě přerušení dodávek plynu solidaritu na první místo. Nařízení zajišťuje regionálně koordinovaný a společný postup mezi členskými státy EU. Členské státy budou muset pomoci svým sousedům v případě mimořádně závažné krize, aby žádná evropská domácnost nezůstala bez energií.

„Energetická bezpečnost je jedním z klíčových elementů energetické unie. V tomto kontextu jsou solidarita, užší regionální spolupráce a větší transparentnost plynových kontraktů v centru naší strategie. Proto vítám dnešní hlasování Evropského parlamentu.“

Maroš Ševčovič, více-prezident Evropské komise pro energetickou unii

Samotný text nařízení prozatím nebyl zveřejněn a není proto jisté, jak přesně budou definovány „mimořádně závažné krize“, a tedy kdy bude pomoc mezi sousedskými státy povinná.

Solidarita a regionální spolupráce

Kromě již zmiňovaného mechanismu solidarity mezi sousedními členskými státy je součástí nařízení také užší regionální spolupráce v podobě vypracovávání společných hodnocení bezpečnosti dodávek plynu a posuzování možných rizik. S tím souvisí i spolupráce na preventivních a nouzových opatření. Členské státy budou pro účely této regionální spolupráce rozděleny do sedmi regionálních bloků.

Europoslanec Jerzy Buzek (EPP), který je zároveň předsedou Výboru průmysl, výzkumu a energetiky (ITRE), se vyjádřil, že toto je klíčovou součástí celého nařízení, protože „90 % veškerého evropského plynu překračuje alespoň jedny hranice“.

„Jediná země může přerušit dodávky plynu, ale jediná země se s důsledky přerušení nemůže sama vyrovnat, nebo jim předejít.“

Jerzy Buzek

Vyšší transparentnost

Dále je v nařízení zapracován bod o vyšší transparentnosti plynových kontraktů. Plynové společnosti budou muset informovat o svých dlouhodobých kontraktech, které jsou relevantní pro energetickou bezpečnost dotčené země. Podle tiskové zprávy Komise jsou to kontrakty v objemu alespoň 28 % roční spotřeby plynu členské země.

Stávající smlouvy budou oznámeny 12 měsíců od vstupu nařízení v platnost. Bude-li mít příslušný orgán v konkrétní zemi pochybnosti ohledně dopadů plynového kontraktu na bezpečnost dodávek plynu v členském státě a v regionu, oznámí tuto skutečnost Evropské komisi. Komise může v případě smluv, které mohou ohrozit bezpečnost dodávek v určitém členském státu, regionu nebo Unii jako celku, požádat daný podnik o poskytnutí podrobností smlouvy.

Po finálním odhlasování Evropským parlamentem a Radou a nařízení o bezpečnosti dodávek plynu vstoupí v platnost po 20 dnech od zveřejnění v Úředním věstníku EU.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.