Domů
Evropská Unie
EU schválila nové nařízení o bezpečnosti dodávek plynu

EU schválila nové nařízení o bezpečnosti dodávek plynu

Evropský parlament ve středu 12. 9. schválil nové nařízení o bezpečnosti dodávek plynu, které obsahuje princip solidarity v případě přerušení dodávek, vymezuje pravidla užší regionální spolupráce mezi sousedními členskými státy Unie a také pravidla informování o klíčových plynových kontraktech.

Cílem nařízení je podle prohlášení Evropské komise „předejít možným krizím v oblasti dodávek plynu“. Nová pravidla postaví v případě přerušení dodávek plynu solidaritu na první místo. Nařízení zajišťuje regionálně koordinovaný a společný postup mezi členskými státy EU. Členské státy budou muset pomoci svým sousedům v případě mimořádně závažné krize, aby žádná evropská domácnost nezůstala bez energií.

„Energetická bezpečnost je jedním z klíčových elementů energetické unie. V tomto kontextu jsou solidarita, užší regionální spolupráce a větší transparentnost plynových kontraktů v centru naší strategie. Proto vítám dnešní hlasování Evropského parlamentu.“

Maroš Ševčovič, více-prezident Evropské komise pro energetickou unii

Samotný text nařízení prozatím nebyl zveřejněn a není proto jisté, jak přesně budou definovány „mimořádně závažné krize“, a tedy kdy bude pomoc mezi sousedskými státy povinná.

Solidarita a regionální spolupráce

Kromě již zmiňovaného mechanismu solidarity mezi sousedními členskými státy je součástí nařízení také užší regionální spolupráce v podobě vypracovávání společných hodnocení bezpečnosti dodávek plynu a posuzování možných rizik. S tím souvisí i spolupráce na preventivních a nouzových opatření. Členské státy budou pro účely této regionální spolupráce rozděleny do sedmi regionálních bloků.

Europoslanec Jerzy Buzek (EPP), který je zároveň předsedou Výboru průmysl, výzkumu a energetiky (ITRE), se vyjádřil, že toto je klíčovou součástí celého nařízení, protože „90 % veškerého evropského plynu překračuje alespoň jedny hranice“.

„Jediná země může přerušit dodávky plynu, ale jediná země se s důsledky přerušení nemůže sama vyrovnat, nebo jim předejít.“

Jerzy Buzek

Vyšší transparentnost

Dále je v nařízení zapracován bod o vyšší transparentnosti plynových kontraktů. Plynové společnosti budou muset informovat o svých dlouhodobých kontraktech, které jsou relevantní pro energetickou bezpečnost dotčené země. Podle tiskové zprávy Komise jsou to kontrakty v objemu alespoň 28 % roční spotřeby plynu členské země.

Stávající smlouvy budou oznámeny 12 měsíců od vstupu nařízení v platnost. Bude-li mít příslušný orgán v konkrétní zemi pochybnosti ohledně dopadů plynového kontraktu na bezpečnost dodávek plynu v členském státě a v regionu, oznámí tuto skutečnost Evropské komisi. Komise může v případě smluv, které mohou ohrozit bezpečnost dodávek v určitém členském státu, regionu nebo Unii jako celku, požádat daný podnik o poskytnutí podrobností smlouvy.

Po finálním odhlasování Evropským parlamentem a Radou a nařízení o bezpečnosti dodávek plynu vstoupí v platnost po 20 dnech od zveřejnění v Úředním věstníku EU.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí
8. srpen 2022, 17:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se