Domů
Evropská Unie
Evropská komise dál jedná s Německem o kritizovaném poplatku za tranzit plynu
Nord Stream

Evropská komise dál jedná s Německem o kritizovaném poplatku za tranzit plynu

Evropská Unie
3 komentáře
23. květen 2024, 17:27
ČTK

Evropská komise (EK) nadále jedná s Německem kvůli poplatku, který Německo vybírá za tranzit zemního plynu přes své území. S odkazem na sdělení komise o tom dnes informovala agentura Reuters. Poplatek čelí kritice ze strany některých členských zemí Evropské unie, podle nichž podkopává jejich snahu zbavit se závislosti na ruském plynu. Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko se komisi snaží přimět, aby proti poplatku zakročila.

Poplatek, který má sloužit k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících, zavedlo Německo v době nedávné energetické krize spojené s ruskou invazí na Ukrajinu. Zdroje agentury Reuters už v dubnu uvedly, že EK se kvůli poplatku chystá proti Německu zahájit právní kroky. Tiskový zástupce EK se dnes k možným právním krokům nevyjádřil, ale uvedl, že rozhovory s Německem pokračují.

„Komise přesvědčuje Německo, aby navrhlo řešení, které byl odstranilo tyto překážky a nebránilo členským státům ve snaze odejít od ruského plynu,“ dodal.

Podzemní zásobník plynu Jemgum
Ilustrační foto

Německé ministerstvo hospodářství tvrdí, že poplatek není diskriminační a že ostatní členské země EU těží z toho, že Německo rychle plní své plynové zásobníky. Komisařka EK pro energetiku Kadri Simsonová nicméně v březnu prohlásila, že poplatek ohrožuje solidaritu v rámci EU a poškozuje snahy o snížení závislosti na ruském plynu.

Český ministr průmyslu Jozef Síkela začátkem března oznámil, že se Evropská komise bude zabývat požadavkem Prahy na zrušení poplatku. Zavádění jednostranných poplatků za tranzit plynu podle Síkely neodpovídá dohodám o solidaritě, v nichž bylo konstatováno, že energetická bezpečnost je společným zájmem EU a že náklady na ni si mají na svých územích nést jednotlivé státy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
25. květen 2024, 00:09

Německo by mělo poplatek dále zvýšit , protože současný nepokrývá náklady. Stejně tak ČR musí dramaticky zvednout cenu distribuce. Plynárenská soustava je v miliardových ztrátách.

Bob
25. květen 2024, 09:18

Jenže to zvýšení poplatku nejde na tranzit plynu. Citát: "Poplatek, který má sloužit k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících".

A ten plyn je primárně určen jen pro Němce.

Kromě plynu to zdraží také elektřinu.

Pravoslav Motyčka
26. květen 2024, 23:45

Je to úplně jedno co to zdraží, plyn musí zaplatit odběratel a ne aby to tady státy dotovaly. Elektřina je to samé , část poplatku za OZE platí stát , to je prostě špatně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se